BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Suriyeli Mahmut neyimiz olur? -2-

Yetenekli Kalemler
Facebook
Biz hangi dinden, hangi ırktan olursa olsun tüm mazlumların umuduyuz. Bunun ne büyük bir şeref olduğunu anlamak, bu kadar mı zor. Gün gelir Endülüs’ten, Polonya’dan Yahudileri kurtarırız. Gün gelir açlıktan ölmek üzere olan İrlandalıların imdadına yetişiriz. Unutmayalım, Nazım Hikmet’in dedelerini de ecdadımız Polonya’daki Yahudi katliamından kurtarmıştır. Bu ülkenin neredeyse yarısının göçmen olduğunu eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu yazmaktadır.
Allah aşkına birileri bu millete kim olduklarını hatırlatsın! Müslümansak ki elhamdülillah Müslümanız, “müminler ancak kardeştirler.”(Hucurat 10) “Müslüman Müslümanın kardeşidir, ona zulmetmez, onu yardımsız bırakmaz, onu düşman elinde bırakmaz” sözü hadis-i şerif mealidir. Kurtuluş Savaşı’nda Hindistan ve Pakistan Müslümanları bize neden yardım etti sanıyorsunuz? Düşünün, dünyanın öbür ucunda dilinizi bile bilmeyen insanlar, sizin için çırpınıyor. Cebindeki ekmek parasını size yolluyor. Bu fedakârlık, sınır tanımayan iman birliğinin, din kardeşliğinin altın bir tablosudur. Bir gün bu muhteşem olayın beyazperdeye aktarıldığını görür müyüz acaba. Tarih, bugün yaşananları da yazacak. İnşallah gelecek nesillerimiz bizimle gurur duyacak ve bizi rahmetle yâd edeceklerdir. Milliyetçiysek ki, çok şükür milliyetsiz ve cibilliyetsiz değiliz, bizim milliyetçiliğimizde yabancı düşmanlığına asla yer yoktur. Halkçıysak, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganımız nerede kaldı!
Genç bir delikanlı, ismi Mahmut ki benim babamın adı da Mahmut. Bu isim bizim kültürümüzde hemen birçok ailenin kullandığı isim… Sevgili Peygamberimizin isimlerinden biri… Belki de dedesi Çanakkale’de yatıyor. Hasbelkader, yamyamlardan canını kurtarıp kardeşlerine sığınmış. Depremde, tırnaklarıyla bir ailenin hayatını kurtararak insanlık dersi vermiş. Fakat bu bile bazılarının kinini söndürmeye yetmedi. Yazık, çok yazık! 
“Meğer dostum insaf vere Allah sana!”
                         İdris İspiroğlu-Niğde
 
 
ŞİİR
 
 
            Tırtıl patik modeli
 
                        -Elişi tutkunlarından örgü-
Çizgi deftere, desen basmaya çok yakışır
Anne yavruya, koyun kuzusuna alışır
Edep, saygı yolunda kul Allah'a nasılsa
Elişi tutkunları, temiz kalple çalışır
 
Anne-kız örgüleri, her an saygıya değer
Haroşadan lastiğe yüz adet ilmik atar
''Tırtıl patik” modeli çorabınızı örer
Elişi tutkunları, temiz kalple çalışır
 
Gülümseten marifet, hitap eder duyguya
Eriştirir sizi bir sevgiden bir sevgiye
Mutluluklar dileriz, düşmeyiniz kaygıya
Elişi tutkunları, temiz kalple çalışır
 
                               Rıdvan Üzel
 
 
ENTERESAN BİLGİLER
 
DALAMAN ÇAYI: Muğla ilinin Dalaman ilçesi sınırlarında bulunan Dalaman Çayı, küçük fakat suyu bol Akdeniz havzası akarsularındandır. Doğal kireç taşlarından dolayı suyun görüntüsü turkuaz rengindedir.
Gülhisar’ın güneyinde Yeşilgül Dağı'nın kuzey yamaçlarından çıkar. Denizli-Acıpayam yakınlarına kadar kuzey yönünde akar. Bu sırada suyu bol değildir. Eşler Dağı'ndan gelen küçük çaylarla birleşerek suyu bollaşır. Acıpayam Ovasında büyük bir dirsek yaparak güneybatıya doğru akmaya başlar. Acıpayam ovasından sonra dar ve derin vadilerin içinden akar. Arazi çok arızalı olduğundan pek çok çağlayan meydana getirir. Bölge çok yağmur aldığından çayın akışı hızlı ve suyu boldur. Rafting yapmak için en çok tercih edilen akarsularımızdan biridir.
Dalaman Ovasına girdiği zaman akışı yavaşlar. Bu sebepten Dalaman’la deniz arasında ulaşım bakımından faydalanılır. Kıyıda getirdiği alüvyonlardan meydana gelen ova çok verimlidir. Burada her çeşit tarım yapılır. Çayın uzunluğu 229 kilometredir. Havza alanı 3500 km²’dir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612044 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/612044.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT