Bahreyn'de dün sabah saatlerinde düzenlenen ve 2 polisin ölümüne yol açan saldırıda kullanılan patlayıcıların, ülkeye mühimmat sokmaya çalışırken yakalanan ve İran'dan geldiği iddia edilen gemidekilerle aynı olduğu bildirildi. Bahreyn resmi haber ajansı BNA'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Bahreyn'in Sitra adasında gerçekleşen ve 2 polisin hayatını kaybettiği, 6 polisin yaralandığı saldırıda kullanılan patlayıcıların, "yapılan ilk incelemelere göre" birkaç gün önce Bahreyn Donanması'na silah, patlayıcı ve mühimmat kaçırmaya çalışırken yakalanan ve yükünü İran'dan aldığı iddia edilen gemidekilerle uyuştuğu belirtildi.
KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN SALDIRIYA TEPKİ
Bombalı saldırıya, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri'nden tepki geldi. Katar resmi haber ajansı QNA'nın yayınladığı Katar Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, "Katar, Bahreyn'i istikrarsızlaştırmayı hedefleyen bu mücrim eylemi kınar. Katar liderleri, hükümeti ve halkıyla kardeşiyle dayanışmasını vurgular" değerlendirmesinde bulunuldu. Katar'ın, güvenlik ve istikrarı için yapacağı tüm eylemler için Bahreyn'e desteği ifade edildi. BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Karkaş da İran'ın "Bahreyn'in içişlerine sürekli müdahalesini eleştirdiği" açıklamasında, terör saldırısını kınadı. Bahreyn'in güvenliğinin KİK'in güvenlik ve istikrarı için "Köşe taşı" niteliğinde olduğu değerlendirmesini yapan Karkaş, ülkesinin Bahreyn'in güvenlik, istikrar ve halkının emniyetini sağlamak için atacağı adımları desteklediğini kaydetti. Kuveyt Parlamentosu Başkanı Merzuk Ali el-Ganim, yazılı açıklamasında, Bahreyn'deki saldırıyı kınayarak, "terörizm olgusunu yok etmek için ortak tutum ve koordinasyon" çağrısı yaptı. KİK Genel Sekreteri Abdullatif Zeyani de bu olayı, "İslami, insani değerlere ve uluslararası yasalara aykırı, iğrenç bir suç" diye tanımladı. Zeyani, "Bu tür korkakça eylemler Bahreyn'in güvenlik ve istikrarını sarsamayacaktır" ifadelerini kullandı.
OLAY
Bahreyn, patlamadan birkaç gün önce yükünü İran'dan aldığı iddia edilen silah, patlayıcı ve mühimmat taşıyan bir tekneyi yakaladığını açıklamıştı. Manama, "43,8 kilogram C4 patlayıcı madde, 8 Kalaşnikof otomatik tüfek, 32 şarjör, mermi ve patlatıcı fitil" bulunduğu bilgisini paylaşmıştı. İçişleri Bakanlığı açıklamasında, teknede yakalanan şüphelilerden birinin Ağustos 2013'te "patlayıcı malzeme, el yapımı bomba üretimi ve ateşli silahlar üzerine İran'da Devrim Muhafızları kampında eğitim aldığının tespit edildiği" belirtilmişti. Bahreyn, olaydan hemen sonra Tahran Büyükelçisini "istişare" için geri çağırdığını açıklamıştı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, Bahreyn'e sokulmaya çalışan patlayıcılar haberini, "bölgede gerilim yaşatmayı amaçlayan temelsiz suçlamalar" diye nitelemişti. Kuveyt'i ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif da iddiaları yalanlamış ve "Açıklamanın zamanı İran ve Körfez ülkeleri arasında gerçekleşecek işbirliğini engelleme girişimidir" demişti.