Terör örgütü PKK'nın petrol boru hattına yaptığı saldırı Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile olan ilişkilerini kopardı. İKBY Yönetim Başkanı Mesut Barzani'nin ofisinden yapılan resmi açıklamada, PKK'nın Irak'ta sivil kayıplara sebep olmaya başladığı belirtilerek bir an önce ülkeyi terk etmesi gerektiği kaydedildi. Türkiye'de yaptığı kanlı saldırılar sebebiyle PKK'nın Barzani tarafından sık sık sert bir şekilde eleştirmesi, iki taraf arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep olmuştu. Örgütün, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına saldırısı bardağı taşıran son damla oldu. Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin PKK'ya yönelik operasyonları sırasında sivil kayıpların da yaşanmasından üzüntü duyulduğu kaydedilerek, Ankara'ya da çağrıda bulunan Mesut Barzani, diyalog yollarının yeniden aranması ve yeniden masaya oturulması gerektiğini söyledi. 
PKK?BİZE AĞIR DARBE VURDU

IKBY yönetimi önceki gün yaptığı açıklamada da, "Boru hattını patlamanın sorumluluğunu üstlenen PKK, Kürdistan bölgesi halkının geçim kaynağına saldırmıştır" ifadeleri kullanıldı. IKBY hükümetinin ve halkının, Irak yönetiminin göndermediği bütçe ve IŞİD'e karşı devam eden savaş sebebiyle büyük bir ekonomik krizin içinden olduğu vurgulanan açıklamada, "Patlatılan boru hattı, Kürdistan bölgesi halkının yegane ve başlıca geçim kaynağıdır. Aynı zamanda Kürdistan hükümeti ve halkının her türlü baskı ve sindirmeye karşı başlıca direniş ve tahammül dayanağıdır. Peşmerge güçlerinin, IŞİD'e karşı verdiği savaşın da tek gelir kaynağıdır. Bunun yanında patlatılan boru hattı, Kürdistan bölgesinde barınan bir milyon 800 bin sığınmacının rızkının temin edildiği bir kaynaktır. Bu saldırı, Kürdistan halkının yaşamına, Peşmerge güçlerinin direnişine, sığınmacıların rızkına karşı yapılmış bir sorumsuzluktur. Bu saldırının, Kürdistan bölgesinin ekonomisine ve Kürdistan halkının yaşamına darbe vurmaktan başka hiçbir anlamı yoktur. PKK bu eylemi sebebiyle, Kürdistan halkı ve bütün taraflarca kınanmalıdır" denildi. 

KENDİ GÜCÜNÜ ABARTTI

IKBY Başkanı Mesut Barzani, Alman Focus dergisine verdiği mülakatta ise PKK'yı eleştirilerine devam ederek, Türkiye ile barış sürecinin sona ermesinde PKK'nın da suçlu olduğunu belirtti.  Barzani, PKK'nın kendi gücünü abarttığını belirterek, ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşmanın bölgede çok büyük bir etki yapacağını kaydetti. Barzani diğer yandan çatışmaların yayılarak Kuzey Irak'ı da içine alabileceği endişesini dile getirdi.