İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Avrupa'nın, Afrika'dan gelen milyonlarca "çapulcu umutsuz kaçak göçmeni" içeri kabul etmesi durumunda, kıtanın kendisini koruyamayacağını ve böylece Avrupa'daki yaşam standartlarının düşeceğini söyledi.
TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA
Çıktığı uzakdoğu ziyareti sırasında, Singapur'da İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye konuşan Hammond, Avrupa'nın karşı karşıya olduğu kaçak göçmen krizine ilişkin tepki çeken açıklamalarda bulundu. Açıklamasında, mevcut Avrupa Birliği (AB) kurallarının, kaçak göçmenlere, Avrupa toprağına ayak basanların bir daha ülkelerine geri gönderilemeyeceği fikrini verdiğini belirten Hammond, "Bu sürdürülebilir bir durum değil. Çünkü eğer Avrupa, Afrika'dan gelen milyonlarca göçmeni içeriye alırsa, kendini, yaşam standartlarını ve sosyal altyapısını koruyamayabilir. Avrupa ile Afrika'nın yaşam standartları arasındaki fark, milyonlarca Afrikalının ekonomik teşvikle Avrupa'ya yerleşmeye çalışması anlamına geliyor" dedi. İngiltere ile Fransa'yı birbirine bağlayan Manş Tüneli'nde yaşanan göçmen krizine değinen Hammond, "Tünelin fiziksel güvenliğini artırmak için, yapılabilecek daha fazla şey olduğu açık. Ancak bu sorunun köküyle mücadele edebilme çerçevesinde Fransız yetkililerle de çalışmalıyız. Yani, bölgede çok sayıda çapulsuz, umutsuz göçmen olduğu sürece, (Manş) tünelin güvenliğine yönelik tehdit her zaman var olacak. Bu sorunu, iltica başvurusu hakkı olmayanları, kendi ülkelerine geri göndererek, geri çevirerek en nihayetinde çözebiliriz" diye konuştu.
HAMMOND'IN "ÇAPULCU" İFADESİNE ELEŞTİRİ
Öte yandan Hammond'ın kaçak göçmen krizine ilişkin kullandığı dil ülkede farklı kesimlerden tepki aldı. Hammond'ın ifadeleri özellikle İngiltere'de muhalefetteki İşçi Partisi üyeleri tarafından eleştirildi. İngiltere'de 7 Mayıs'ta yapılan genel seçimler parti liderliğinden istifa eden Ed Miliband'ın yerine İşçi Partisi'nde genel başkanlık için yarışan isimlerden, hükümetin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, kaçak göçmen konusunda insan ticareti yapanlarla mücadeleye önem verilmesi gerektiğini belirterek, Hammond'ı "panik yaşatıcı ve yardımcı olmayan" kişi olarak tanımladı. Yine parti liderliği için adaylığını açıklayan bir başka isim Liz Kendall da, bu konuda Hammond'ın kullandığı ifadelere hiçbir zaman yer verilmemesi gerektiğini belirtirken, Gölge Dışişleri Bakanı Hilary Benn ise, hükümeti konu üzerinde diğer ülkelere liderlik yapmaya davet etti. Benn, ayrıca Hammond'a, "konuşmadan önce daha dikkatli düşünme" tavsiyesinde bulundu. Liderlik yarışında son dönemde hem parti içinde hem de halk arasında yoğun ilgi gören Jeremy Corbyn ise, İngiliz siyasilere , "Afrikalılar ile diğer göçmenlerin toplumumuza yönelik yaptığı katkıları açıkça kabul edin ve böylesine utanç verici ifadeler kullanmayın" uyarısında bulundu.
İNGİLTERE'DE GÖÇMENKLERE YENİ ÖNLEMLER 
Bu arada İngiltere'nin Güvenlik ve Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire, ülkede yasa dışı olarak bulunan göçmenlerle mücadele konusunda hükümetin yürüttüğü çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Brokenshire, İngiltere'ye yönelik göçün kontrol altına alınması çabaları çerçevesinde, hükümetin, ülkedeki yasa dışı göçmenlere iş olanağı sunan, iş verenlerin hükümet tarafından mercek altına alınacağını duyurdu. James Brokenshire, "Dolandırıcı işyerleri, yasa dışı göçmenlere iş sağlayarak ve İngiliz vatandaşlarına iş vermeyi reddederek, maaşların düşmesine sebep oluyor. Edindiğimiz tecrübeler, iş kurallarında hile yapan işyerlerinin aynı zamanda güvenlik kurallarını çiğnediğini ve yeteri kadar vergi ödemediğini gösteriyor. Bu konuya yönelik bizim yeni yaklaşımımız şu şekilde; bu işyerlerine her bir yönden hükümet mekanizmasıyla tam güç uygulayacağız ve yasa dışı göçmenlere iş sağlayarak adil olmayan avantajlarını ellerinden alacağız" ifadelerini kullandı. Öte yandan Birleşik Krallık'ta bulunan yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapmış göçmen sayısının 400 bin ile 900 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, geçen hafta, ülkesi ile Fransa arasındaki göçmen krizine ilişkin yaptığı açıklamada, Fransa tarafına daha fazla tel örgü ile özel eğitimli köpeklerin yer aldığı ekiplerin yerleştirilmesiyle güvenlik önlemlerin artırıldığını, bu çerçevede Fransa tarafına ilave 100 güvenlik görevlisi gönderileceğini bildirmişti. Hammond ayrıca, iki ülke tarafından alınan ortak önlemlerin etkisini göstermeye başladığını aktarmıştı. Hayatlarını tehlikeye atarak tünelden geçmeye çalışan kaçak göçmenler, iki ülke arasında ulaşımın da aksamasına neden oluyor. Bu yaz tüneli kullanarak Fransa'dan İngiltere'ye geçmeye çalışan 9 kişi hayatını kaybederken, İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May ile Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve da Calais'te güvenliğin artırılması için 7 milyon sterlin ek kaynak sağlanması konusunda anlaşmıştı.