Burkina Faso'da geçici devlet başkanı ve başbakanla bazı kabine üyelerinin Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı tarafından rehin alınmasının ardından hükümetin feshedildiği ve askerin yönetime el koyduğu açıklandı.
Burkina Faso'da dün öğle saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı, başkent Ouagadougou'da düzenlenen kabine toplantısını basarak geçici Devlet Başkanı Michel Kafando, Başbakan Yakub İshak Zida ve bakanların Kosyam Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan çıkışına izin vermemişti.


Bu sabah ülkenin resmi devlet televizyonu RTB'den halka seslenen darbeciler, geçici Devlet Başkanı Kafando'nun ve Başbakan Zida'nın istifalarını sunduğunu, dolayısıyla geçiş hükümetinin de düştüğünü açıkladı.
Ülkenin bundan böyle, gelecek ay yapılacak seçimlere kadar kurdukları "Ulusal Demokrasi Konseyi" (CND) tarafından yönetileceğini ve konseyin başına Aziz Korogho'nun getirildiğini belirten askerler, herkesi kapsayacak tarafsız bir seçim yapılmasını istediklerini söyledi.


Darbe olmadan önce ülkede 11 Ekim'de geçiş sürecinin tamamlanmasını sağlayacak devlet başkanı seçimi ve genel seçimlerin düzenlenmesi planlanıyordu.


SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ
Darbeciler, ülke yönetimine el koyduklarını açıklamalarının ardından sokağa çıkma yasağı ilan etti ve ülkeye giriş çıkışları kapattı.
Dün gece Burkina Faso Geçici Meclis Başkanı Cherif Sy, Kafando ile diğer hükümet üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulunmuş, bunun üzerine halk, Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'daki Kosyam Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na doğru yürüyüşe geçmişti.
Olayların büyümesini engellemeye çalışan askerler, havaya ateş açarak halkı dağıtmaya çalışmıştı.


DARBECİLER, DEVRİK LİDER COMPAORE YANLISI
Bazı güvenlik kaynaklarına göre darbe, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı içinde yer alan, devrik lider Blaise Compaore yanlıları tarafından yapıldı.
Michel Kafando liderliğindeki geçiş hükümetinin görevlendirdiği komisyon, darbeden birkaç gün önce, Muhafız Alayı'nın dağıtılmasına yönelik bir kanun teklifi hazırlamıştı.
Söz konusu muhafız alayının, 27 yıl yönetimde kalan ve geçen ekimde halk ayaklanması sonucu devrilen Compaore'nin önemli destekçilerinden olduğu belirtiliyor.
Burkina Faso'da Ekim 2014'te, 1987'de iktidara gelen Compaore'nin, tekrar aday olmasına imkan tanıyan anayasa değişikliği tasarısı krize neden olmuş, tasarıya karşı çıkanlar sokakları savaş alanına çevirmişti. Compaore, protestolar üzerine 1 Kasım'da istifa etmek zorunda kalmış ve Fildişi Sahili'ne sığınmıştı. Kriz, 16 Kasım'da Michel Kafando'nun bir yıl olarak öngörülen geçiş döneminin devlet başkanı olarak seçilmesiyle sona ermişti.


DAHA ÖNCE DE GİRİŞİMDE BULUNDULAR
Ülkedeki iyi eğitimli askerlerden oluşan birlik daha önce de darbe girişiminde bulundu. Cumhurbaşkanılğı Muhafız Alayı, 28 Haziran 2015'te Başbakan Yakub İshak Zida'nı Tayvan dönüşünde havaalanında gözaltına almak istemiş ancak Zida'nın durumdan haberdar olması ve uçağının başka bir havalanına inmesi üzerine isteklerine ulaşamamışlardı.
Aynı birlik, 31 Aralık 2014'te de yine bir toplantı sırasında Zida'nı, "maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle" tutuklamaya çalışmıştı.


"AÇIKÇA BİR DARBE"
Fransız radyosu RFI'a konuşan geçici Meclis Başkanı Cheriff Sy, yaşananları "açıkça bir darbe" olarak nitelendirerek halkı tepki göstermeye çağırdı.
Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, geçici cumhurbaşkanı ve başbakanın tutuklanmasını kınadı. 
Çarşamba günü ülkenin eski lideri Blaise Compaore'ye bağlı Cumhurbaşkanlığı Alayı üyeleri, kabine toplantısını basıp Cumhurbaşkanı Michel Kafando ve Başbakan Isaac Zida ile iki bakanı gözaltına almıştı.