Bağımsızlık yanlısı siyasi ittifak "Junts pel Si"nin kazandığı seçim sonrası başbakanlık konutu Moncloa'da basına açıklamalarda bulunan Rajoy, İspanyol hükümetinin Katalonya krizi karşısında izlediği genel tavrı korudu. Rajoy, Katalonya'da yapılan seçimlerin "bazılarının gördüğü gibi plebisit değil, İspanyol Anayasası ve Katalonya statüsü gereği özerk yönetim seçimleri olduğunu" söyledi.
- "Hiçbir yasal dayanak yok"
Katalonya'da ayrımcılık isteyen siyasi partilerin aldığı toplam oy oranının yüzde 47 olmasından dolayı "sandıktan bekledikleri desteği alamamışlardır" yorumunu yapan Rajoy, bağımsızlık yanlılarının "hiçbir yasal dayanaklarının olmadığını" savundu. Katalonya'da yeni kurulacak özerk yönetim hükümetine "Katalonya'nın bir kısmı için değil genelinin ihtiyaçlarına karar vermek, Katalonya'nın sosyal ve ekonomik refahı için çalışmak gerekir. Katalonya'da son yıllarda meydana gelen kırılmaların aşılması lazım" çağrısında bulundu. Katalonya'nın çok çoğulcu bir siyasi yapıya sahip olduğunu ve bunun seçim sonuçlarında da çıktığını vurgulayan İspanya Başbakanı, Katalonya'daki yeni hükümetin "kurumlara bağlı, yasalar içinde olan yapıcı diyalog kurması gerektiğini" savundu. Rajoy, diyaloğun herkes için sağlıklı olacağını gerek Katalonya'daki özerk yönetim gerekse İspanya'daki muhalefet partileri ile diyaloğa hep açık olduğunu ancak hiçbir zaman yasaları dışlayan, ulusal egemenliğe karşı olan bir diyaloğa girmeyeceklerini yineledi.
- "Ayrımcılık politikası iflas etti"
Rajoy, Katalonya'daki seçimlerin sonuçlarını, Genel Başkanı olduğu Halk Partisi'nin ulusal yönetim kurulunda da bu akşam analiz edeceklerini söyledi. Öte yandan İspanya'da muhalefette olan Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Pedro Sanchez'de ise yaptığı değerlendirmede, Katalonya Başkanı Artur Mas'ın "ayrımcılık politikasının iflas ettiğini kabul etmesi gerektiğini" söyledi. Sanchez, Katalonya'da vatandaşların çoğunluğunun bağımsızlığa karşı oy kullandığını belirterek, seçimleri kazanan ancak yeterli çoğunluğu  elde edemeyen Junts pel Si'nin koalisyon kuracağı tek siyasi parti olarak gözüken Halk Partisi Adaylığı (CUP) partisine de uyarıda bulunan Sanchez, "Sistem karşıtı olan, yasallığı kabul etmeyen, Katalonya'yı AB ve Avro dışında tutmak isteyen bir partiyi iktidar ortağı yapmak isteyenler bunun sorumluluğunu üzerine alırlar" dedi.