Pakistan, Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıyı şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ankara Tren Garı yakınlarında meydana gelen "bombalı saldırının derin üzüntü ile öğrenildiği" belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
İĞRENÇ SALDIRI
"Pakistan, 30 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok kişinin yaralandığı bu saldırıyı mümkün olan en güçlü anlamda şiddetle kınamaktadır. Kardeş Türk halkına ve Türkiye'ye en içten dileklerimizle başsağlığımızı iletmekte ve bu iğrenç saldırı sonucu yaralananların bir an önce sağlığına kavuşmalarını temenni ediyoruz. Pakistan, terörün her türlüsünü şiddetle kınamakta olup, kardeş Türk ulusunun teröre karşı mücadelesine de sonuna kadar destek olmaya ve dayanışma içerisinde kalmaya devam edecektir. Türkiye'nin kendine özgü sorunları çözmedeki kararlılığı, bu felaketin de üstesinden gelecektir. "
ALİYEV: SON DERECE SARSILDIM VE ÖFKELENDİM
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ankara'da meydana gelen patlama sonucunda hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinde yayımlanan mesajda Aliyev, patlama sonucunda çok sayıda insanın hayatını kaybetmiş olmasından son derece sarsıldığını bildirdi. Saldırının kendilerini son derece öfkelendirdiğini belirten Aliyev, şu ifadeleri kullandı: "Terörün tüm şekillerine karşı hep birlikte mücadeleyi zaruri görüyoruz. Yaşanan facia nedeniyle kederinizi paylaşıyor, size, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına, kardeş Türk halkına kendim ve Azerbaycan halkı adından taziye dileklerimi iletiyor, yaralılara şifa diliyorum."
PUTİN'DEN TAZİYE MESAJI
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ankara'da meydana gelen patlama sonucunda hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi. Kremlin'in resmi sitesinden yayımlanan mesajda Putin, saldırıda hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına taziye dileklerinde bulunarak yaralılara acil şifalar temenni etti. Putin mesajında menfur saldırıyı düzenleyenlerin ve azmettirenlerin gereken cezayı alacağını ümit ettiğini vurgulayarak, terörle mücadelede Türkiye ile yakın işbirliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi.
ARNAVUTLUK SALDIRIYI ŞİDDETLE KINADI
Arnavutluk Dışişleri Bakanlığı, Ankara'da meydana gelen bombalı saldırıyı "şiddetle" kınadığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Masum sivil halkın ölümüyle sonuçlanan Ankara'daki bombalı terör saldırısını kınıyoruz" ifadesine yer verildi. Açıklamada ayrıca, "Türk halkına ve devletine en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyor, saldırıda yaralananların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını temenni ediyoruz" denildi.
TÜRKİYE'DEKİ ABD, AB VE İNGİLTERE MİSYONLARI SALDIRIYI KINADI
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ankara Büyükelçiliği, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, Ankara'da meydana gelen "bombalı saldırıyı" kınadı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliğinin Twitter'daki resmi hesabından yapılan açıklamada ''Ankara'daki son saldırıyı kuvvetle kınıyoruz. Hepimiz birlik içinde teröre karşı durmalıyız'' ifadelerine yer verildi. İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda bombalama görüntülerinin ''şok edici'' olduğunu belirtti.
Moore mesajında, ''Ankara'daki bombalama görüntülerini görünce şok oldum. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilerim. Düşüncelerim yaralananlar ve sevdikleriyle. Bu tarz terör olayları insanlık dışıdır ve hiçbir durumda kabul edilemez. Londra'daki 7/7 bombalı saldırısını yaşamış biri olarak; şimdi zaman, herkesin sakin ve ölçülü tepki vermesi zamanıdır'' dedi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber ise Twitter'daki mesajında, ''Barışçıl göstericilere yönelik bu elim saldırı karşısında derin üzüntü ve şok içerisindeyim. Kederli ailelerin, dostların ve barış ortamı bu kadar zalimce bozulan tüm Türkiye vatandaşlarının acılarını paylaşıyoruz'' ifadelerini kullandı.
AVRUPA KONSEYİ'NDEN KINAMA
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Ankara Tren Garı civarında düzenlenen saldırıyı kınadı. Jaglang Twitter hesabından yayınladığı mesajda, "Ankara'daki barışçıl gösterilere düzenlenen barbar saldırıyı kınıyorum. Toplanma özgürlüğü demokrasinin temel bir direğidir" ifadelerine yer verdi.
HOLLANDE VE ALİYEV'DEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TELEFON
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları telefon görüşmelerinde, Ankara'daki terör saldırısı dolayısıyla taziye dileklerini iletti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Hollande ve Aliyev, Ankara'da birçok insanın hayatını kaybetmesine ve birçok insanın yaralanmasına yol açan terör saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, taziyelerini bildirdi. Her iki lider de menfur saldırının kendilerini de derinden üzdüğünü, bu acılı günde Türkiye'nin yanında olduklarını vurguladı. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Aliyev'in, saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileğinde bulunduğunu da belirtti.
AFGANİSTAN'IN SALDIRIYI KINADI
Afganistan'ın Ankara Büyükelçiliği, Ankara'da düzenlenen "bombalı saldırının" şiddetle kınandığını bildirdi. Büyükelçiliğin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Ankara Tren Garı yakınlarında meydana gelen bombalı saldırıdan dolayı derin üzüntü duyulduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: "Afganistan Büyükelçisi ve Afganistan halkı adına, 30 kişinin hayatını kaybettiği ve birçok kişinin yaralandığı bu saldırıyı en güçlü anlamda şiddetle kınıyoruz. Bu iğrenç saldırı, insanlık dışı bir suçtur. Suçluların bir an önce yakalanması ve cezalandırılmasını temenni ederiz. Kardeş Türk halkına ve Türkiye'ye en içten dileklerimizle başsağlığı diliyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyoruz. Türk milletinin acılarını paylaşıyoruz. Yaralananların bir an önce sağlığına kavuşmalarını temenni ediyoruz."
ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI SALDIRIYI KINADI
Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Ankara'da düzenlenen "bombalı saldırıyı" kınadı. Steinmeier, açıklamasında barışçıl göstericilere yönelik bu vahşi terör saldırısının aynı zamanda Türkiye'deki demokratik sürece bir saldırı olduğunu belirterek, "Bunu sert bir şekilde kınıyorum" ifadesini kullandı. Faillerin seçimlerden önce açıkça korku ve sindirme havasının yayılmasını ve nefretin ve nifakın körüklenmesini istediğini kaydeden Steinmeier, bunun başarıya ulaşmaması gerektiğini vurguladı. Türkiye'de barış içinde bir arada yaşamayı ve toplumsal barışı isteyen tüm güçlerin birlikte durmasını ve gerginliğin daha da artmasına karşı çıkması gerektiğini belirten Steinmeier, Türk toplumunda derin kökleri olan demokratik güçlerin bu saldırıya da dayanacağına inandığını ifade etti. Steinmeier, bugün düşüncelerinin kurbanlarının yakınlarında ve çok sayıda yaralıda olduğunu bildirdi.
"İNGİLTERE TÜRK HALKININ YANINDADIR"
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond Ankara'da düzenlenen saldırıyla "derinden sarsıldığını" bildirdi. Patlamaya tepkisini Twitter aracılığıyla dile getiren Hammond, "Ankara'daki vahşi saldırılarla derinden sarsıldım. Kalbim ölen ve yaralananların sevdikleriyle. İngiltere, Türk halkının yanındadır" ifadelerini kullandı.
HOLLANDE SALDIRIYI KINADI
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Ankara'da meydana gelen saldırıyı kınadı ve Türk halkına başsağlığı mesajı gönderdi. Hollande yaptığı yazılı açıklamada, "Barış için düzenlenen gösteride meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına yol açan bu menfur saldırıyı kınıyorum" ifadesini kullandı. Fransa Dışişleri Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, Ankara'da bu sabah meydana gelen bombalı terör saldırısını kınadı. Açıklamada, "Fransa çok sayıda kişinin ölümüne yol açan saldırıyı kınamaktadır" ifadesine yer verildi. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dilenen açıklamada, bu acılı dönemde Türk halkı ve yetkilileri ile dayanışma içinde olunduğu belirtildi.
İSPANYOL HÜKÜMETİNDEN TAZİYE MESAJI
İspanyol hükümeti, Ankara'da sabah meydana gelen patlamayla ilgili kınama ve başsağlığı mesajı yayınladı. İspanya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İspanyol hükümeti, çok sayıda insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olan Ankara'da bu sabah meydana gelen patlamayı sert bir şekilde kınamaktadır. Bu tip bir suç olayının sorumlularının en kısa zamanda adalet karşısına çıkarılmasını umut ediyoruz. İspanyol hükümeti, ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilemektedir. Hükümet ve İspanyol halkı, bu zor zamanlarda Türkiye halkıyla dayanışma içinde olduğunu iletmek istemektedir" denildi.