FT'nin haberine göre, bu ay başında hayatını kaybeden Rusya Askeri İstihbarat Teşkilatı (GRU) Başkanı İgor Sergun'un, "Esed'in kenara çekilmeye niyeti olup olmadığını öğrenmek üzere" 2014 yılında Putin tarafından görevlendirildiği ileri sürüldü.

İsimleri açıklanmayan, 2 üst düzey Batılı istihbarat yetkilisinin ifadelerine dayandırılan haberde, şöyle denildi:

"GRU Başkanı Igor Sergun, hassas bir görev için Şam'a gönderildi. Generalin Putin'den Esed'e can sıkıcı bir mesajı vardı. Suriyeli diktatörün en güçlü uluslararası koruyucusu olan Kremlin, Esed için artık kenara çekilme vakti geldiğine inanıyordu. Esed bunu öfkeyle reddetti."

Haberde, "Putin, Suriye rejiminin kaputunun altına bir göz attı ve pazarlık ettiğinden çok daha fazla sorun buldu. İstihbarat yetkilisi, Rusya'nın durumu yanlış değerlendirip, fazla ileri gittiğini bildirdi. Esed, kendisi başkan olarak kalmayacağı sürece, Suriye'de Rusya için bir gelecek olamayacağını Sergun'a açıkça anlattı" ifadelerine yer verildi.

FT, konuya ilişkin açıklama almak üzere Moskova'daki yetkililerle iletişime geçildiğini ancak Rusya tarafından herhangi bir yorumda bulunulmadığını bildirdi.