Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter, düzenlediği basın toplantısında, sığınmacı krizi çerçevesinde Balkan ülkelerindeki belirsizlik dolayısıyla Macar hükümetinin sınırlardaki güvenlik önlemlerini artırıp, ülke genelinde "göç kriz durumu" kararı aldığını bildirdi.

Pinter, alınan "göç kriz durumu" kararı kapsamında sınır bölgesine polis ve asker sevk edileceğini, güvenlik güçlerinin olası bir krize müdahale kapasitesinin artırılması konusunda hazırlıkların yapılacağını belirtti.

"Sınırları korumak için hazırlıklı olmamız gerekli"

Slovenya, Hırvatistan ve Sırbistan'ın sınırlarında olağanüstü önlemler alarak sığınmacıların girişine izin vermediğini belirten Pinter, ''Bu ülkelerde bulunan yasa dışı sığınmacıların nasıl bir karar alacağını bilmiyoruz. Bu ülkelerde yaklaşık on bin kişi var ve bunların yasal olarak oturum izinleri yok. Nereye gideceklerini bilmiyoruz. Ülke sınırlarını korumak için hazırlıklı olmamız gerekli'' dedi.

Macar hükümeti geçen yıl 15 Eylül'de Sırbstan sınırındaki Bacs-Kiskun ve Csongrad bölgelerinde "göç kriz durumu" ilan etmişti.