ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’de güvenli bölgeler  oluşturulmasının askeri açıdan zor olduğunu ancak bunun, ateşkes ve siyasi çözüm  çerçevesinde yaşama geçirilmesi düşüncesini desteklediğini bildirdi. 

Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Hannover’de yaptığı  görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, uluslararası konularda  açıklamalarda bulundu.

Suriye’de ateşkesin son günlerde sıklıkla ihlal edilmesiyle ilgili  Esed rejimini eleştiren Obama, ülkede sivilleri koruma amaçlı güvenli bölgeler  oluşturulmasıyla ilgili bir soru üzerine, “Suriye topraklarında güvenli bölge  oluşturulmasına ideolojik olarak karşı çıkmam söz konusu değil" dedi.

Suriye’de güvenli bölge konusunu bugüne kadar ABD Savunma Bakanlığı  yetkilileriyle birçok kez ele aldıklarını anlatan Obama, bu konuda askeri  zorlukları, uygulamadaki olası güçlükleri gördüklerini söyledi.

Obama, güvenli bölge oluşturulması için Suriye içinde  konuşlandırılması gerekecek kara birliklerine kimlerin destek vereceği, böyle bir  bölgeye kimlerin girmesine ve çıkmasına izin verileceği ve tüm bunların nasıl  denetleneceği sorunlarına işaret etti.

Barack Obama, dışarıdan askeri güçlerle oluşturulması önerilen bir  güvenli bölgenin, Suriye topraklarının önemli bir bölümünün askeri olarak kontrol  altına alınmasını gerektireceğini, bunun da çok büyük bir askeri güç  gerektirdiğini kaydetti.

Bir gazetecinin, Almanya Başbakanı Merkel’in Suriyeliler için Suriye  içinde güvenli bölgeler oluşturulması fikrini desteklediğini hatırlatması üzerine  Obama, bunun ülkede ateşkes ve siyasi çözüm çerçevesinde yaşama  geçirilebileceğini belirtti.

Suriye’de çatışmaların durdurulması konusunda varılan uzlaşmaya  muhalefetin de imza koyduğunu hatırlatan Obama, bu nedenle de rejimin, ılımlı  muhalefetin kontrolündeki bölgelere saldırılara son vermesi gerektiğini, bu  sürecin siviller için güvenli bölgeleri beraberinde getireceğini vurguladı.

ABD Başkanı Obama şöyle devam etti:

"Sayın Merkel bu konuda tamamen haklı. Bu konuda kendisiyle en ufak  bir ayrılığımız yok. Siyasi geçiş sürecinde, masada olan ılımlı muhalefet  tarafından kontrol edilen bölgeyi, diğerlerinden ayırt edebileceğimiz bir noktaya  gelebilirsek, işte ılımlı muhalefet tarafından kontrol edilen bu bölge, güvenli  bölge olmalıdır. DAEŞ ya da El-Nusra tarafından kontrol edilen bölgeler varsa  bunlar güvenli bölge değildir. İşte bizim inşa etmeye çalıştığımız konsept bu."

Obama, son zamanlarda Suriye rejiminin varılan uzlaşmaya aykırı  hareket ettiğini, hilelere başvurduğunu, hem ılımlı muhalefet hem de El-Nusra  gibi grupların bulunduğu, coğrafi olarak ayırt edilmesi zor bölgelerde saldırılar  düzenlediğini, bunun da süreci olumsuz etkilediğini ifade etti.

Barack Obama, mevcut sorunlara rağmen, devam eden görüşmelerde,  siviller için güvenliği sağlayacak böyle bir konsepti yaşama geçirmeye  çalıştıklarını kaydetti.

Suriye’deki gelişmeleri, burada yaşanan insani krizi her gün çok  yakından takip ettiğinin altını çizen Obama, "NATO müttefikimiz Türkiye ile  buradaki duruma çözüm yolları bulma konusunda sürekli görüşme içindeyiz" dedi.

Obama, son gelişmeleri geçen hafta başında Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ile de ele aldıklarını, ateşkesin sürdürülmesi, siyasi sürecin  zarar görmemesi için yapılması gerekenleri görüştüklerini söyledi.