Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, esnaf ve sanatkarları dünya standartlarına taşımak hedefiyle Türkiye'de ilk olacak bir sektör analiz raporu için düğmeye bastı. Türkiye genelinde 1.5 milyonun üzerinde esnaf ve sanatkarlar odaları ile beraber yapılan çalışmada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Odak Grup Toplantılarında Esnafın sorunlarını ve çözüm önerilerini dinliyor. 


Sektörlerin özelinde gerçekleştirilen Odak Grup Toplantılarında, şuana kadar deri, giyim ve ayakkabı sektöründen 30'dan fazla Esnaf Odası temsilcisinin katılımı ile Ankara'da dört ayrı Odak Grup Toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlık yetkililerinin ayakkabı üretim tesislerinde her alanı inceleme fırsatı bulduğu Odak Gruplar, akademisyenler tarafından incelenerek bir rapor olarak proje kapsamında değerlendirilecek. 


Ağustos ayı itibari Gıda Sektörü incelemeleri ve Odak Grup Toplantıları'na Başlayan Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Gıda Sektörü Odak Grup Toplantısının ilkini Gaziantep 'te 27 farklı Esnaf Odası temsilcisinin katılımı ile gerçekleştirdi. Gaziantep'de Gıda sektöründe faaliyet gösteren esnafıda ziyaret eden Bakanlık yetkilileri, esnafın sorununu hem odak da hem saha da değerlendirme fırsatı buldu. 


Esnaf Odaları temsilcileri ile gerçekleştirilen toplantılarda tüm sektörlerde öne çıkan en önemli sorun , istihdam… Esnaf , kendini yetiştirmek isteyen ve süreklilik arz eden istihdam sağlamakta zorlanıyor. Özellikle, meslek dalında eğiteceği, kendini yetiştirecek eleman ihtiyacının karşılanması , esnafın gelişiminde önemli rol oynayacak alanlardan bir tanesi olarak şuana kadar yapılan çalışmalarda öncelikli olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor. 


Esnafın orta ve uzun vadeli planlar yapması, işbirliği ve ortaklık becerisine kavuşması, bilgi teknolojilerini kullanabilmesi için nelerin gerekli olduğunun araştırmaları da yapılan toplantılar süresince değerlendirildi, diğer sektörler ile ilgili gerçekleştirilecek olan Odak Grup toplantıları sonrası teknolojik olarak sektörel bazda esnafın ihtiyaçları belirlenerek, Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından ortak projeler gerçekleştirilecek.