Winterkorn, şirketin sayfasında yayımlanan video mesajında,   milyonlarca insanın Volkswagen markasına, otomobillerine ve teknolojisine  güvendiğini belirterek, "Bu güveni boşa çıkardığımız için çok üzgünüm. Tüm  müşterilerimizden, resmi dairelerden ve kamuoyundan hatalı davranışımızdan dolayı  özür diliyorum" dedi.


Kendisinin de şimdi tüm sorulara yanıt bulamadığını ancak olayın arka  planını aydınlatacaklarını vurgulayan Winterkorn, her şeyin hızlı, titiz ve  saydam bir şekilde masaya yatırıldığını kaydetti."Olayın hızlı ve kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması en  yüksek önceliğimizdir" ifadesini kullanan Winterkorn, bunu çalışanlara,  müşterilere ve kamuoyuna borçlu olduklarını söyledi.Oluşan zararı telafi etmek için ellerinden geleni yapacakları sözünü  veren Winterkorn, "Manipülasyon ve Volkswagen, bu bir daha olmaması lazım" dedi.


- Araştırma komisyonu kuruldu


Öte yandan, Alman hükümeti de manipülasyon iddialarına ilişkin bir  araştırma komisyonu kurulduğunu açıkladı.


Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Bakanlık Müstaşarı Michael  Odenwald başkanlığında uzman ekipten oluşan komisyonun bu hafta içinde şirketin  merkezinin bulunduğu Wolfsburg kentine gideceğini söyledi.


Dobrindt, komisyonun söz konusu araçların Alman ve Avrupa'daki  düzenlemelere göre üretilip üretilmediğini ve bunun kontrol edilip edilmediğini  inceleyeceğini, bu kapsamda komisyonun görüşmeler yaparak  belgeleri gözden  geçireceğini kaydetti.Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), dünya genelinde 11 milyon  dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı  karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdıklarını açıklamıştı.


ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül'de Volkswagen'in ABD'de  sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin  manipüle edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla  kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel  aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir  kararı verilebileceğini duyurmuştu.