S&P açıklamasında, Türkiye'nin bu yılın ilk yarısında kaydettiği büyümenin beklenenden yüksek gerçekleştiği, yılın ikinci yarısındaki özel yatırımlarda da şaşırtıcı bir artış olduğu belirtildi.

İçerideki ve dışarıdaki karşı rüzgarların yoğunlaştığı ifade edilen açıklamada, Türkiye'nin güçlü performansının yılın ikinci yarısında devam etme ihtimalinin az olduğu ve 2016 büyüme tahmininin yüzde 3,2'den yüzde 2,8'e çekildiği belirtildi.

Küresel çapta riskten kaçınma sürecinin TL üzerindeki baskıları artırdığı, politik belirsizliklerin ve jeopolitik endişelerin yatırımcı güveninde azalmaya sebep olduğu vurgulanan açıklamada, TL'nin temmuz-eylül arasında yüzde 12, yılın ilk 9 ayında ise yüzde 23 değer kaybettiği belirtildi.

Yılın başında yüzde 7,86 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil faizlerinin de eylül sonuna kadar yüzde 10,74 seviyesine çıktığı anımsatılan açıklamada, Türkiye'nin düşük enerji fiyatlarından fayda sağladığı, bunun sağlam kredi yapısıyla bir araya gelerek yılın ilk yarısındaki güçlü performansı desteklediği ifade edildi.

Kademeli bir şekilde sıkı para politikasını uygulayacak Merkez Bankasının, faiz oranlarını 2016 sonuna kadar yüzde 8,5 seviyesine çıkarması öngörüsüne yer verilen açıklamada, daha erken bir faiz artırma riskinin de yükseldiği kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye ihracatının yılın ilk yarısında düşük olduğu, Avrupa'daki talep desteğiyle mal ve hizmet ihracatında yılın ikinci yarısında ılımlı bir artış beklendiği aktarıldı.

S&P Kıdemli Ekonomisti Tatiana Lysenko, gelişmekte olan piyasalar için dış ortamın, Çin'in ekonomik sıkıntılarıyla birlikte son 2 ayda daha zorlu hale geldiğini belirtti.