Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara'daki terör  saldırısına ilişkin, "Türkiye'nin demokrasine, huzur, barış iklimine atılmış bir bomba" değerlendirmesinde bulundu. 
 
Şimşek, A Haber yayınında gündemdeki konulara ilişkin soruları  cevapladı. 
 
Mehmet Şimşek, Ankara'da hafta sonu gerçekleşen terör saldırısına  ilişkin, "Türkiye'nin demokrasine, huzur, barış iklimine atılmış bir bomba. Biz,  bir ve beraber oldukça, hep birlikte terörü lanetledikçe asla ve asla bu  saldırılar nereden gelirse gelsin, kim tarafından kurgulanırsa kurgulansın  başarılı olamayacaktır" diye konuştu. 
 
Türkiye'nin zor bir coğrafyada yaşadığını vurgulayan Şimşek,  Türkiye'nin etrafında savaş, kaos, kan ve gözyaşı bulunduğuna işaret etti.  Bölgede 100 yıl önce büyük bir oyun sahnelendiğini dile getiren Şimşek, 100 yıl  sonra bu büyük oyun tekrar sahneleniyormuş gibi bir durum bulunduğunu belirtti. 
 
Türkiye'de etnik ve inanç grubu anlamında birtakım farklılıklar  bulunduğuna değinen Şimşek, bunların geçmişte tehdit olarak görüldüğünü, AK Parti  olarak ise zenginlik olarak gördüklerini söyledi. Şimşek, "İlk defa bu geniş  coğrafyadan bir ülkede bir siyasi hareket, AK Parti hareketi çok karmaşık etnik  ve mezhep problemlerini daha çok demokrasi, temel hak ve özgürlük, kardeşlik hukuk içerisinde çözme çabasına girdi. Kürt meselesine yaklaşımımız bu olmuştur"  dedi. 
 
Şimşek, çözüm süreci bağlamında yapılan reformların başarılı olduğunu,  terör örgütünün isyan çağrılarının artık karşılık görmediğini kaydetti. 
 
Siyasilerin bu ortamda nasıl davranması gerektiği yönündeki soruya  karşılık Şimşek, "Sağduyulu davranmamız lazım. Daha hiçbir inceleme yapılmadan,  neden, niçin konusunda daha konular sıcakken birbirine parmak sallamalar, örneğin  HDP'nin yaptığı gibi devlete 'katil' nitelemesi yapmak, çok sorumsuz yaklaşımlar"  diye konuştu. 
 
Günün 24 saati bir robota da barış dedirtilebileceğini ama ne barış ne  de bir anlamı olacağını vurgulayan Şimşek, "Barış, kardeşlik deyip duruyorlar,  ondan sonra şiddetin her türlüsü noktasında da aralarına mesafe koymuyorlar"  ifadesini kullandı. 

TURİZM DURMA NOKTASINA GELDİ
Şimşek, yaşananların ekonomiye etkisine ilişkin soru üzerine, şunları  kaydetti: 
"Ankara'daki patlamanın etkisi moral açısından, enerjimizin bir  süreliğine geçici olarak ülke sorunlarından sadece bu noktaya odaklanma konusunda  kayıplar var ama kalıcı bir tahribat beklemiyorum. Fakat Doğu ve Güneydoğu'daki  şiddet sarmalının, ikliminin etkileri çok derin olacak. Çünkü Doğu ve Güneydoğu  bölgelerimizde inanılmaz ekonomik toparlanma, heyecan, yatırım, istihdam ve umut  vardı. Terör örgütü olarak empoze edilen şiddet ikliminin etkileri ise büyük  olacak. İnanılmaz büyük bir toparlanma vardı. Şimdi sadece korku, şiddet, baskı  iklimi var. Şikayetler alıyorum, Doğu ve Güneydoğu'ya kimse vadeli mal satmak,  sigorta şirketleri sigorta yapmak istemiyor. Turizm durma noktasına geldi." 
 
Şimşek, şiddetin, terörün en büyük yansımasının bölge halkına olduğunu  vurgulayarak, "90'lı yıllara dönmeyerek, terörle mücadeleyi hukuk içerisinde  yaparak, kamu düzeni en iyi şekilde işlediğinde tekrar o fırsatlar, ekonomik  faaliyetler hız kazanacak. Hukuk devleti içerisinde terörle çok güçlü mücadele  edeceğiz ama bölgeye yatırımlar, çözüm süreci iradesi devam edecek" dedi.