Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve AB'yi buluşturan "G20"nin 10'uncu zirvesinin yapılacağı Antalya, Anadolu Ajansı (AA) ekibi tarafından havadan görüntülendi.
Belek'te 15-16 Kasım'da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi ile dünyanın gözünün çevrildiği "Türkiye'nin turizm başkenti" Antalya, çok sayıda ülkenin liderini ağırlamaya hazırlanıyor.
Zirve dolayısıyla ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin, Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, İngiltere Başbakanı Cameron'un da aralarında bulunduğu dünya siyaseti ve ekonomisine yön veren isimler, Antalya'da ağırlanacak.
AA ekibi tarihi ve turistik yapılarıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ve zirve nedeniyle ilginin arttığı Antalya'nın güzelliklerini havadan görüntüledi.
Büyük İskender'in İ.Ö. 333'te ziyaret ettiği bilinen Kemer ilçesindeki Phaselis Antik Kenti, Antalya Büyük Limanı, Konyaaltı Sahili, falezler, Kaleiçi, Antalya Yat Limanı, Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü alan, muhteşem manzarası ve havadan görüntüleri ile görsel şölen sunuyor.
-Belek, golf sahalarıyla dikkati çekiyor
Falezlerden Belek'e uzanan sahil boyunca beş yıldızlı oteller ve zirvenin düzenleneceği bölgenin doğal güzellikleri farklı bir görüntü sergiliyor. Güvenlik tedbirleri çerçevesinde "kırmızı alan" ilan edilen Uçkum Tepesi, Taşlıburun ve İskele mevkilerinin yanı sıra golf sahaları da dikkati çekiyor.
Dünyaca ünlü mimarlar tarafından tasarlanan oteller ve lüks villalar, manzarasıyla büyülüyor. Güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığı, liderler ve heyetlerin konaklayacağı otellerin bulunduğu bölge ile golf sahaları da görüntülerde yer aldı.
Muhteşem tarihi güzellikleriyle dikkati çeken Side Antik Kenti ve Apollon Tapınağı, Manavgat Irmağı, Aspendos Antik Kenti ile Perge Antik Kenti asırlara meydan okuyan yapılarıyla izleyenleri hayran bırakıyor.
-Zirve 15-16 Kasım'da
Türkiye'nin G20 dönem başkanlığı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek zirvede, küresel ekonomi, diplomasi ve siyasi konular detaylı ele alınacak.
Dünyanın en büyük 19 ekonomisi ve AB'yi buluşturan G20, küresel ekonominin yaklaşık yüzde 90'ını, ticaretinin yüzde 80'ini ve nüfusunun 3'te 2'sini temsil ediyor.
Zirveye ABD, İngiltere, Rusya, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Brezilya, Arjantin, Hindistan, Çin, Endonezya, Meksika, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore ve Avrupa Birliği Komisyonu liderleri katılacak. Belek'teki zirve ve diğer G20 faaliyetlerine Azerbaycan da davet edildi.
Öte yandan, daimi davetli olarak İspanya, küresel finans merkezlerinden biri olması nedeniyle Singapur, ASEAN Dönem Başkanı sıfatıyla Malezya, Afrika Birliği Dönem Başkanı sıfatıyla Zimbabwe, NEPAD Dönem Başkanı sıfatıyla Senegal de zirvede yer alacak.