Rusya'nın yaptırım kararlarının ardından gözler, Türkiye'nin tepkisine çevrildi. Türkiye, karşı adımlar ve önlemleri, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığındaki komisyonda değerlendirecek.

Enerji, ticaret ve turizm başlıklarında çalışmalar yürütülecek. Ankara, somut bir uygulamaya başlamadan önce iki ülke lideri arasındaki olası görüşme trafiğinin netleşmesini beklemeye kararlı.

Kararlar, ekonomi ve enerji güvenliğinin olumsuz etkilenmemesi ilkesiyle oluşturulacak. Rusya'nın yaptırımlarının, ihracatçı sektörleri olumsuz etkilememesi için çözüm aranacak.

Bu çerçevede ilk olarak yaş sebze-meyve ihracatçılarıyla görüşüldü.

Gümrükten geri dönen mallar nedeniyle oluşacak zararın nasıl karşılanacağı üstünde duruldu.

Rezervasyon iptalleri nedeniyle zora giren turizm şirketlerinin durumu da değerlendiriliyor. Turizm şirketlerinin, farklı ülkelere indirimli kampanyası düzenlemesi üstünde duruluyor.

Rusya'nın doğalgaz ve petrol alımıyla müteahhitlik hizmetleri gibi kontratlı işlere yönelik yaptırım kararı yok. Ancak olası sorunlara karşı özellikle doğalgaz alımında alternatif kaynaklar da değerlendirilecek.

Olası sorun halinde Azerbaycan ve İran'dan ilave gaz, Katar, Cezayir ve Nijerya'dan sıvılaştırılmış gaz alımı sözkonusu olabilecek.

Ekonomi bürokratları, karşı adım olarak, Rusya ile devam eden "tercihli" ve "serbest ticaret" anlaşması görüşmelerinin yavaşlatılabileceğini belirtiyor.