Osmanlı döneminde havasının temizliği nedeni ile astım hastalarının tedavi edildiği bölge olarak bilinen Beylikdüzü; günümüzde yerli ve yabancı yatırımcının ilgi odağı oldu. MEDO Emlak yöneticilerinden Murat Öztürk, bölgeyle ilgili yaptığı değerlendirmede Beylikdüzü'nü İstanbul'un gecekondu yapılaşması olmayan nadir ilçelerinden birisi olarak tanımlıyor ve ekliyor: ''Toplu konut projeleri ve lüks sitelere ev sahipliği yapan Beylikdüzü; İstanbul'un en kozmopolit ilçelerinden biridir. Bu özelliği bir Türkiye mozaiği gibidir ve ilçede hatırı sayılır sayıda yabancı vatandaş da ikamet ediyor. Beylikdüzü ilçesi kişi başına 10 metrekareyi aşan yeşil alanları ile bir Avrupa kenti standardında. Kumkapı'da bulunan İstanbul Su Ürünleri Hali, Beylikdüzü ilçesi Gürpınar sahiline taşınma çalışmaları devam ediyor.
1999 yılı depreminden sonra, İstanbul halkı eski ve çürük yapılardan kaçıp, nitelikleri konut projelerinin bulunduğu Beylikdüzü ilçesine gelmesi sebebiyle o dönemde ilçe ciddi bir göç almış ve akabinde Metrobüs seferlerinin başlaması ile birlikte ikinci bir göç dalgası oluştu. Ayrıca yakın gelecekte Beylikdüzü metrosunun hayata geçecek olmasının yanı sıra, yine bölgede düşünülen Deniz otobüs seferlerinin gerçekleşmesi halinde bölgeye yeni göç dalgalarının oluşacağı ve bu vesile ile ilçe nüfusunun 2.5 katına kadar çıkacağı ön görülüyor. Beylikdüzü'nün popülaritesi son zamanlarda çokça artmış ve nitelikli konut yatırımının çekim merkezi haline gelmiştir.
Beylikdüzü İstanbul'da en fazla prim yapan bölgelerinden biri olarak yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor.''
İlçedeki konut arsa metrekare birim fiyatlarının 1.500 ile 7.000 lira aralığında değiştiğini dile getiren Öztürk, ''İlçedeki arsa yatırımları yıllık ortalama yüzde 70 civarında getiri sağlıyor.İlçedeki nitelikli konut fiyatlarının metrekare birim fiyatları 3.000 lira ile 5.000 lira aralığında değişmekte olup ortalama yıllık getirisi yüzde 30 civarında'' değerlendirmesinde bulundu.
Beylikdüzü ilçesinde, 7 Haziran seçimleri sonrası gayrimenkul sektörünün gidişatını da değerlendiren Öztürk; ''Hükümetin henüz kurulamamış olmasının yansımaları, piyasalardaki dalgalanmalar her sektörü etkilediği gibi gayrimenkul sektörünü de etki altına aldı. Genelde bir çok bölgede alan yok satan çok tarzı bir piyasa oluşmuşken, bu durum Beylikdüzü ilçesinde özellikle ikinci el nitelikli konut piyasasında alan çok satan kısıtlı tarzında bir piyasa hakim bu günlerde'' dedi.