Yürekleri burkan Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki vahşetin ardından güvenlik güçlerince başlatılan soruşturma çok yönlü sürdürülüyor. Olaydan hemen sonra başlatılan 4 Cumhuriyet Savcısı nezaretindeki araştırmaya; terör konusunda uzman polis, jandarma ve MİT personeli de katıldı. Kültür merkezinin bahçesinin her santimetrekaresi didik didik merceklerle tarandı; toplanan tüm deliller kriminal incelemeye gönderildi. Polis ve jandarma, günlerdir ilçenin girişinde kontrol noktaları oluşturarak Suruç'a gelen tüm araçları durdurup aramıştı. 
ZAAFİYET ARAŞTIRILIYOR
 Bütün tebdirlere rağmen saldırının engellenememesi akıllara istihbarat zaafını getirdi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, konuya ilişkin, "Ne tür bir ihmal ya da bir kasıt var hepsini soruşturuyoruz. 2 Emniyet müfettişi görevlendirildi. Ortaya çıktıkça da paylaşacağız" dedi. Güvenlik güçleri, canlı bombanın SGDF üyeleriyle birlikte olay yerine gelme ihtimali üzerinde duruyor. Suruç'taki tüm MOBESE ve  iş yerlerine ait kameraların son 3 günlük kayıtları incelenmeye başlandı. Olay anında yapılan telefon görüşmeleri de mercek altına alındı. Patlamanın olduğu saat 11.50 sıralarında 27 telefon görüşmesinin yapıldığı belirlendi. 
ÇARŞAF MI GİYDİ?
 Araştırmalarda patlamada kullanılan bombanın cinsinin TNT olduğu ortaya çıktı. Ayrıca patlamanın etkisini artırmak için canlı bomba eylemcisinin TNT'yi bilyelerle güçlendirdiğini tespit edildi. Canlı bombanın, parçalanan cesedinden kopan parmağından kadın olduğu değerlendiriliyor. Bazı yayın organları, olay yerinde Adıyaman nüfusuna kayıtlı bir erkeğin nüfus cüzdanının bulunduğu; bu kişinin ölen ve yaralananlar arasında yer almadığını iddia etti. Saldırganın çarşaf giyerek kalabalığa karıştığı da öne sürüldü. 
İLK?TÖREN?GAZİANTEP'TE
Suruç'taki intihar saldırısında ölenlerin sayısı 32'ye çıktı. Otopsi işlemi tamamlanan cenazeler, toprağa verilmek üzere memleketlerine gönderildi. Naaşlar, tabutlarla Bahaeddin Nakıboğlu Camisi'nin avlusunda hazırlanan musalla taşlarına yerleştirildi. Tabutlar alana getirildiğinde ölenlerin yakınları gözyaşına boğuldu. Türkçe ve Kürtçe sloganlar atan kalabalığın karşıladığı tabutlara kapananlar, uzun süre ağıt yaktı. Sağlık Bakanlığı, hastanelerde tedavi gören yaralı sayısının 29 olduğunu ve bunlardan 20'sinin yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığını bildirdi. 
İSTANBUL'A?GÖNDERİLECEK
Gaziantep Adli Tıp Kurumu'nda patlama sonrası getirilen uzuvlardan kimlik tespit çalışması yapıldı. Sadece 2 kişinin kimliği belirlenemedi. Birinin eylemi gerçekleştiren canlı bomba olduğu sanılıyor. Patlamada vücut bütünlüğü bozulan 4 cenazeden alınacak kan ve doku örnekleri İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. Burada yakınlarından da alınacak örneklerle karşılaştırılarak kimlik tespitleri netleşecek. 


ÜZERİNDE BOMBA PİMİ BULUNDU


Patlamada yaralanan 20 yaşlarındaki bir genç kızın karın bölgesinde bomba pimi bulunduğu ileri sürüldü. Genç kızın canlı bomba ile ortak hareket etmesinden şüpheleniliyor. Yaralının üzerindeki bomba piminin patlamayla vücuduna yapışmış olma ihtimali de var. 


Çoğunluk üniversite öğrencisi
? Patlamada hayatını kaybedenlerin çoğu üniversite öğrencisiydi. Kimlikleri belirlenen 30 kişinin isimleri şöyle: "Uğur Özkan, Kasım Deprem, Hatice Ezgi Sadet, Cemil Yıldız, Çağdaş Aydın, Nazlı Akyürek, F. Ece Dinç, Mücahit Erol, Murat Yurtgül, Emrullah Akhamur, İsmet Şeker, Okan Pirinç, Nartan Kılıç, Ferdane Kılıç, Serhat Devrim, Met Ali Barutçu, Erdal Bozkurt, Süleyman Aksu, Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Alper Sapan, Alican Vural, Osman Çiçek, Dilek Bozkurt, Büşra Mete, Yunus Emre Şen, Aydan Ezgi Şalcı, Mehmet Ali Varol."