Türkiye'nin barış ve huzurunu hedef alan terör örgütlerinin son 43  gündeki saldırılarında asker, polis ve korucuların aralarında bulunduğu 43  güvenlik görevlisi şehit edildi, 14 kişi yaşamını yitirdi, 186 kişi  yaralandı - Çatışmalarda 58 terörist öldürüldü, 11 terörist yaralı ele  geçirildi - Türkiye'de son 24 saatte güvenlik kuvvetlerince yapılan  operasyonlarda Şırnak ve Silvan'da güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 1 terörist  öldürüldü, 2'si yaralı ele geçirildi - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde çıkan  çatışmada 4 asker yaralandı
 
 Çözüm Süreci'ni engellemeye dönük eylemlerini artıran  terör örgütlerinin son 43 gündeki saldırılarında asker, polis ve korucuların  aralarında bulunduğu 43 güvenlik görevlisi şehit edildi, 14 kişi yaşamını  yitirdi.
 
KCK'nın geçen ay "Barajlar ve baraj inşasında kullanılan araçların  hedef alınacağını" açıklamasının ardından PKK ile gençlik yapılanması YDG-H ve  terör örgütü DHKP-C, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülke  genelinde barış ve huzur ortamını bozan eylemlerini sürdürüyor.
 
 AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 7 Temmuz-18 Ağustos'taki terör  saldırılarında, Malazgirt Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız ile  Sultanbeyli'deki Fatih Polis Merkezine yönelik bombalı saldırının ardından çıkan  çatışmada şehit olan Bomba İmha ve İnceleme Şube Müdürü Beyazıt Çeken'in de  aralarında bulunduğu 43 güvenlik görevlisi (asker, polis ve korucu) şehit edildi,  biri İran uyruklu 14 kişi hayatını kaybetti, 3'ü İran uyruklu 186 kişi yaralandı.
 
 Teröristlerce çoğunluğu tırlardan oluşan 144 araç ateşe verildi.  Çatışmalarda 58 terörist öldürüldü, 11 terörist yaralı ele geçirildi.
 
Büyük bölümü PKK ve gençlik yapılanması YDG-H'ye olmak üzere DAEŞ ve  DHKP-C terör örgütlerine yönelik pek çok ilde gerçekleştirilen operasyonlarda, 24  Temmuz'dan bu yana bin 935 kişi gözaltına alındı ve bunlardan 438'i tutuklandı.
 
 Üst düzey 4 PKK'lı öldürüldü
 
 Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hava harekatlarında 390 terörist  etkisiz hale getirildi, 150'si ağır olmak üzere 400'ün üzerinde terörist  yaralandı. Bölücü terör örgütüne ait hedeflere büyük zarar verildi. Bokriskan  bölgesinde örgütün 4 büyük grup lideri öldürüldü, 30 terörist yaralandı.
 
Zargeli Kampı'na yönelik hava harekatında 20'nin üzerinde bölücü terör  örgütü üyesi etkisiz hale getirildi. Enze'de barınma alanındaki bölümde ise terör  örgütüne ait karargah olarak kullanılan binalar vuruldu. Harekatta yaklaşık 30  kadın terörist öldürüldü.
 
Muş'un Varto ilçesinde, 15 Ağustos'ta 2 TEDAŞ görevlisini rehin alıp  elektriği kesen terör örgütü PKK mensupları, cadde ve sokaklara kazdıkları  hendeklere çok sayıda mayınlama ve tuzaklama yaparak patlayıcı koydu. Bunun  üzerine vatandaşların can ve mal emniyetinin sağlanması için ilçede 16 Ağustos'ta  08.30'da "sokağa çıkma yasağı" ilan edildi.
 
 Patlayıcılar ise Van'dan getirilen bomba imha aracı yardımıyla imha  edildi. Bu sırada teröristler, güvenlik kuvvetlerine uzun namlulu silahlar ve  roketatarlarla saldırdı. Çıkan çatışmada güvenlik kuvvetlerinden şehit ya da  yaralanan olmadı, 4 terörist etkisiz hale getirildi, bir terörist yakalandı.
 
Kaçan diğer teröristlerin çatışmada ölen 2 teröristi de yanlarında  götürdüğü belirlendi. Sivillere dönük herhangi bir müdahale yapılmayan  operasyonda, yaklaşık 4 bin kalaşnikof mermisi, 13 kalaşnikof, 5 roketatar  mühimmatı, 700 biksi mermisi ve bir teneke dolusu M16 mermisi ele geçirildi.  Operasyonun başarıyla sonuçlandırılmasının ardından sabah saatlerinde sokağa  çıkma yasağının kaldırıldığı ilçede kaçan teröristlerin yakalanması için  başlatılan çalışmalar sürüyor.
 
 Hakkari'de teröristler, Yüksekova ve Şemdinli arasında ulaşımın  sağlandığı Durak köyü yakınlarındaki karayolunda iş makineleriyle açtıkları  hendeklere el yapımı patlayıcı yerleştirdi. Karayolunu ulaşıma kapatan  teröristler, durdurdukları araçlarda kimlik kontrolü yaptı. Teröristlerce,  bölgeye giden emniyet müdürlüğü ekiplerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı.  Saldırıya karşılık verilmesi üzerine çıkan kısa süreli çatışmada, bir terörist  etkisiz hale getirildi. Güvenlik güçlerinin, yolun açılması ve teröristlerin  yakalanması için bölgede başlattığı hava destekli operasyon devam ediyor.
 
 Erzurum'un Şenkaya ilçesindeki Akşar-Göle karayolunun Aydoğdu  Mahallesi Eskiyayla mevkisinde yol kesen teröristler, durdurdukları otobüsü,  içindeki yolcuları indirdikten sonra ateşe verdi. Bu sırada, Yoğurtçular  Mahallesi Tetirkoç Yaylası'ndan plakası belirlenemeyen minibüsüyle dönen Garip  Bektaş (43), teröristleri görünce aracıyla bölgeden uzaklaşmaya çalıştı. Bektaş,  açılan ateş sonucu olay yerinde hayatını kaybetti. Kaçan teröristlerin  yakalanması için bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.
 
Diyarbakır'da bir istihbaratı değerlendiren Terörle Mücadele Şube  Müdürlüğü ekipleri, Sur ilçesindeki Turistik Cadde'de çöp konteynerinin yanına  poşet içinde bırakılmış 5 el yapımı patlayıcı buldu. Patlayıcılar, incelenmek  üzere Bomba İmha Şube Müdürlüğüne götürüldü.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesindeki Sakarya Caddesi'nde terör örgütü  PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H üyesi grup, barikat kurarak yolu trafiğe  kapattı. Grup, Dörtyol bölgesinde bulunan bir banka şubesine molotofkokteyli  atarak hasar verdi. Güvenlik güçleri, kaçan teröristlerin yakalanması için  çalışma başlattı.
 
Diyarbakır'ın Hani ilçesinde Topçular Jandarma Karakoluna terör örgütü  PKK mensuplarınca taciz ateşi açıldı. Ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıya  askerlerin anında karşılık vermesi üzerine bölgeden kaçan teröristlerin  yakalanması için geniş çaplı operasyon başlatıldı.
 
Van'ın Muradiye ilçesinde de teröristlerce ilçe merkezinde bulunan  Askerlik Şubesi ile İlçe Jandarma Komutanlığına ait lojmana, parça tesirli el  yapımı patlayıcı atıp uzun namlulu silahlarla saldırıda bulunuldu. Teröristler,  askerlerin karşılık vermesi üzerine kaçtı. Saldırı sonrası olay yeri yakınında  teröristlere ait olduğu değerlendirilen Glock marka bir tabanca bulundu.
 
Şırnak'ın İdil ilçesinde Turgut Özal Mahallesi Adile Naşit Caddesi'nde  güvenlik güçlerinin geçişini engellemek için hendek kazan PKK'nın gençlik  yapılanması YDG-H mensupları, çukura yerleştirdikleri el yapımı patlayıcıyı  polisleri taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirdi. Can kaybı ya da  yaralananın olmadığı patlamada, çevredeki ev ve iş yerlerinde hasar oluştu. Olay  sonrası polislere uzun namlulu silahlarla saldıran teröristler, karşılık  verilmesi üzerine ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirdi. Güvenlik güçlerince  ilçede geniş çaplı operasyon başlatıldı.
 
Bitlis İl Jandarma Komutanlığınca bir terörist silahsız ve teçhizatsız  yakalandı. Mardin'in Nusaybin ilçesinde iki terörist, 70'inci Mekanize Piyade  Tugay Komutanlığının hudut unsurlarına silahsız ve teçhizatsız teslim oldu.  Muş'ta Varto İlçe Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan  yol kontrolü ve aramada şüpheli görülen araç durduruldu. Araçtaki YDG-H üyesi  yakalandı, 9 kalaşnikof, 5 RPG-7 roketatar ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi.
 
 Şırnak'ta Araköy sınırlarındaki dere yatağına gizlenen patlayıcı, İl  Jandarma Komutanlığı Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından imha edildi. Ayrıca  Ağrı'da 3. Jandarma Komando Alay Komutanlığı ekiplerince Patnos-Erciş karayolu  Derecik köyü bölgesindeki menfezde toprağa gömülü el yapımı patlayıcı (EYP)  bulundu. EYP, Patnos Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla imha edildi.
 
Ağrı İl Jandarma Asayiş Komando Bölük Komutanlığı ekipleri, ihbar  üzerine Diyadin ilçesi Büveti köyü bölgesindeki BOTAŞ petrol boru hattında arama  yaptı. Aramada bulunan toprağa gömülü el yapımı patlayıcı imha edildi.
 
 Terör örgütü mensubu grup tarafından Ağrı'nın Patnos ilçesi Dedeli  beldesinde iki beton mikseri yakıldı, ayrıca Patnos-Erciş karayolu trafiğe  kapatılarak, 3 mikserle bir beton pompası yüklü kamyon ateşe verildi.
 
 Şırnak'ın Silopi ilçesinde de bazıları silahlı yaklaşık 30 kişilik  terörist grup, Başverimli beldesi Köprübaşı Mahallesi'nde bulunan Telkadin  Köprüsü'nde yolu keserek bir tırı yaktı ve 2 tır ile yolu çift yönlü trafiğe  kapattı. Grup, İlçe Jandarma Komutanlığının müdahalesiyle dağıtılarak yol ulaşıma  açıldı. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde odun toplayan iki vatandaşa ait 2 traktör,  terör örgütü mensuplarınca gasbedildi.
 
Antalya'nın Alanya ilçesinde de terör saldırılarını kınamak isteyen  grup ile HDP'liler arasında taşlı sopalı kavga çıktı. HDP binasını güvenlik  çemberine alan polis, cadde ve ara sokakları yaya ve araç trafiğine kapattı.  Polis, binada bulunan 50 partiliyi güvenlik önlemleri eşliğinde tahliye etti.  Olaylarda birkaç dükkanda ufak çaplı hasar oluştu, 15 kişi yaralandı.
 
Terör olayları, İstanbul, Kahramanmaraş, Eskişehir, Çanakkale,  Erzurum, Afyonkarahisar, Bursa, Antalya, Denizli ve Kayseri'de protesto edildi.  Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig'in ilk haftasında oynanan birçok maçta şehitler  anıldı, terör saldırılarına tepki gösterildi.
 
  Son 24 saatte yaşananlar
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde hendek kazan, yola barikat kuran, Halk  Sağlığı Merkezinde sağlık hizmeti verilmesini engelleyen terör örgütü PKK  mensuplarına yönelik operasyon düzenlendi.
 
 Diyarbakır Valiliğince ilan edilen ve 01.00'den itibaren başlayan  sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede güvenlik güçleri tarafından Tekel, Mescit  ve Selahattin mahallelerinde cadde ve sokak aralarına kazılan hendeklerin  kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması, bazı sokaklara bırakıldığı iddia  edilen patlayıcı düzeneklerin temizlenmesi ve hizmeti engellenen Halk Sağlığı  Merkezinin yeniden güvenli şekilde hizmet vermesini sağlamak amacıyla operasyon  yapıldı.
 
Asker ve polisten oluşan yaklaşık 700 personelin katılımıyla  gerçekleştirilen müdahaleye örgüt mensupları uzun namlulu silahlarla karşılık  verdi. Güvenlik güçleriyle çatışan 2 terörist yaralandı. Dicle Üniversitesi Tıp  Fakültesi Hastanesine kaldırılan yaralı terörist öldü, diğeri ise Silvan Devlet  Hastanesinde tedavi altına alındı.
 
 Siirt Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İl  Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından kent merkezinde 7 adrese eş zamanlı  operasyon düzenlendi.
 
Operasyonda, eylem hazırlığında olduğu değerlendirilen  K.Ş (15), M.A.  (15), Ö.A. (21), Ö.Ö. (63), E.E. (22), S.E. (23) ve R.B. (26) gözaltına alındı.
 
 Elazığ'ın Arıcak ilçesinde ise bir grup terörist, Arıcak ilçe  merkezine bir kilometre mesafede bulunan Saman Mahallesi'ne sızmaya çalıştı.
 
Durumu fark eden köy korucularıyla teröristler arasında çatışma çıktı.  Bölgeye askeri birlikler sevk edildi. Ölen ya da yaralananın olmadığı çatışmanın  ardından teröristler dağlık ve ormanlık alana kaçtı. Bölgede güvenlik önlemi alan  askeri birlikler, teröristlerce mahalle girişindeki yolda bulunan menfeze  tuzaklanmış el yapımı bombayı fark etti.
 
 Bombanın imha edilmesi için kent merkezinden uzman ekiplerin bölgeye  gönderildiği öğrenildi. Kaçan teröristlerin yakalanması için bölgede geniş çaplı  operasyon başlatıldı.
 
Şırnak'ın İdil ilçe merkezinde devriye görevi yürüten özel harekat  polislerine, Turgut Özal Mahallesi'nde terör örgütü mensuplarınca uzun namlulu  silahlarla saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin anında karşılık verdiği  saldırıda, bir terörist yaralı olarak yakalandı.
 
 İdil Devlet Hastanesine kaldırılan teröristin N.S. (33) olduğu ve İdil  Belediyesinde çalıştığı öğrenildi.
 
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yol kesen, durdurdukları araçlarda kimlik  kontrolü yapan, asker ve polis kaçıran, güvenlik güçlerine pusu kuran terör  örgütü mensuplarına yönelik Fisovası mevkisi kırsalında İl ve İlçe Jandarma  Komutanlığı ekiplerince operasyon düzenlendi.
 
Örgüt mensuplarının güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla  karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada 4 asker yaralandı.
 
 Helikopterle Diyarbakır'a getirilen askerler Dicle Üniversitesi Tıp  Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı.
 
Çatışmada etkisiz hale getirilen ve yaralanan örgüt mensuplarının da  olduğu öğrenildi.
 
Van ve Şanlıurfa'daki operasyonlarda ise terör örgütü üyesi olduğu  iddiasıyla gözaltına alınan ve işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 17  kişiden 6'sı tutuklandı.
 
Van'da Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından 3 gün önce terör örgütü  PKK'nın gençlik yapılanması YDG-H'ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 13  şüphelinin, emniyetteki işlemleri tamamlandı.
 
Sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye çıkarılan zanlılardan 11'i,  savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. "Terör örgütü üyesi olmak"  suçundan mahkemeye sevk edilen 2 zanlı ise nöbetçi mahkemece tutuklandı.
 
Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Suruç ilçesinde  düzenlediği operasyonda gözaltına alınan 4 kişi adliyeye sevk edildi. Mahkeme, 4  şüphelinin tutuklanmasına karar verdi.