FATİH SELEK
-
HABER ANALİZ


Adı Barış... Soyadı Akkabak...
Antalya Serik nüfusuna kayıtlı bir Türk çocuğu. Henüz 20 yaşındaydı. Yedi yıl önce annesini kaybetti. Daha sonra babası evi terk etti. İki kardeşi Çocuk Esirgeme Kurumuna verildi. Ona dedesi sahip çıktı, kendi nüfusuna altı, büyüttü, askere gönderdi. Usta birliği için Mardin Midyat'taki birliğine teslim oldu. İki hafta geçmemişti. PKK yola mayın döşedi. 2 Ağustos günü tuzağa basan Barış, şehit oldu. Geriye yüreği yaralı, pantolonu yamalı, gözü yaşlı dedesi kaldı. Halk para topladı. Dedesi "Bu paraya nasıl dokunurum" dedi, "Torunum okuyamamıştı, toplanan paralarla kimsesiz çocukları okutacağım." Antalyalı Barış yokluğu, sahipsizliği, garibanlığı, tok gözlülüğü temsil ediyordu.
 Adı Barış... Soyadı Ayberk...
Malatya'nın Doğanşehir ilçesine kayıtlı bir Kürt çocuğuydu... Şırnak'ın Güçlükonak ilçesi 6. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı Akdizgin Karakolu'nda askerlik yapıyordu. Teskere için iki ayın geçmesini bekliyordu. Üç çocuklu ailesinin en büyüğüydü. 11 Ağustos'ta onu şehit ettiler. Sosyal medyada "Benim bir gün Ahmat Kaya konserine gitme ihtimalimi çalan ülkesin sen Türkiye!" diyordu. Paylaşımları arasında Yılmaz Güney, Berkin Elvan vardı. Bu sözleri yüzünden alçaklar "Onu asker arkadan vurdu" iftirasını attı. Barış, vatansever Kürtleri, ülkenin sol yanını temsil ediyordu... Kürtçe ağıtlarla gönderildi...
Adı Barış... Soyadı Akın...
Başkent Ankara'nın Nallıhan nüfusuna kayıtlıydı. 40 yaşındaydı. 17 yıldır TSK'da görev yapıyordu. Emekli olmanın hayalini kuruyordu. Ancak Siirt'te, 19 Ağustos akşamı PKK'nın yola döşediği mayının patlamasıyla şehit düşen 8 askerden biri oldu. Pusuya düşürülen askerlerin en kıdemlisiydi. Geride 4 yaşında bir fidan bıraktı. Annesi Mükerrem Akın'ın isyanı yürekleri burktu: "Biricik fidanımız vardı, onu da aldılar." Ankaralı Barış, vatan için dağ bayır görev yapan uzman çavuşları temsil ediyordu.
Adı Barış... Soyadı Kahraman...
Memleketi Diyarbakır. 23 yaşında. İki yıl önce PKK'ya katıldı. Kuzey Irak'taki Haftanin kampında eğitim aldı. Sonra örgüt tarafından eylem için Erzurum'a gönderildi. 15 Ağustos gecesi iki terörist arkadaşıyla birlikte Pasinler İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne roketatarlı saldırı düzenlerken yaralı yakalandı. Eylem talimatını 'Andok' kod adlı teröristten aldığını itiraf etti. Tesadüf ki o hainin adı da Barış'tı.  
Adı Barış... Soyadı Tekçe... 
Hani geçen hafta öldürülen sözde Hakkari sorumlusu... Bu Barış da dillerinden barışı düşürmeyip savaşı tercih edenleri temsil ediyordu... 
***
Oysa beşinin ailesi de onların adını koyarken aynı şeyi hissediyordu: Barış ne güzel şey! Beşi aynı kuşağın çocuğuydu. Terörün en azgın döneminde doğdular. Yine terörün azgın döneminde öldüler. Biri emir verdi, biri tetiği çekti, 3'ü şehit düştü. 5 Barış'tan üçü tarihe kahraman, ikisi hain olarak geçti.