Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca 14 Ağustos'ta düzenlenen saldırıda 3 asker şehit düşmüştü. O saldırıda 5 arkadaşıyla yaralanan Konyalı Uzman Jandarma Onbaşı Bahri Uçmak, tedavisinin ardından memleketi Konya'ya döndü. 
Akrabaları ve çevresi tarafından kahramanca karşılanan Uçmak, gazi olmanın gururunu yaşıyor. Sağ koluna isabet eden kurşun sebebiyle yaralanan ve yaklaşık yarım saat bu şekilde çatışan Uçmak, birliğine döneceği günü sabırsızlıkla beklediğini söyledi. Çatışma anını ve sonrasını anlatan Uçmak, şunları kaydetti: "Arkadaşlarıma hep kardeşlerim diye hitap ederdim. Olay günü mayın taraması yapan askerlerin güvenliği için gece yola çıktık. Bölgeye vardığımızda gerekli hazırlıkları yapmaya başladık. İki mayın bulunarak patlatıldı. Bu sırada taciz ateşi gelince mayıncılar geri çekildi. Dönüş yolunda dinlenirken saldırdılar ve anında karşılık verdik. Vatan hainlerini öldürmeye çalıştık. Yanımıza düşen roket patlamadı. Onlar geri çekilene kadar karşılık verdik. Çatışma esnasında vurulduğumu, kolumdaki kanı görünce fark ettim. Yaralı halde çatışmaya devam ettim. Sonra gelen helikopterlerle bölgeden ayrıldık. Şehit askerlerimize üzüldüm ama cennete gittiler. Şehit tim komutanımız Astsubay Dursun Taştiken'in son göreviydi. Çocuğu olacağı için çok heyecanlıydı ve izne ayrılacaktı."
Çocukluk hayalinin hep asker olmak olduğunu belirten Uçmak, "Şehit düşmek inşallah bana da nasip olur. Bu vatan uğruna canımı seve seve veririm. Kolum iyileşir iyileşmez hemen gidip arkadaşlarımın kanını yerde bırakmayacağım" diye konuştu.