Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katılacağı "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" mitingi, bugün İstanbul Yenikapı Miting Alanı'nda saat 16.00'da başladı.

Sivil Dayanışma Platformu tarafından düzenlenecek miting için hazırlıklar tamamlandı ve dev bir sahne hazırlandı. Montajın tamamlanmasının ardından "Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" yazılı dev pankart sahnenin önüne asıldı.

Meydanın birçok yerine "Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz",  "Teröre lanet, birliğe davet", "Bir annenin bile akmasın yaşı, bir huzur kaplasın  dağı taşı", "Terör insanlık suçudur" yazılı dev afişler vinçler yardımıyla  yerleştirildi. Kalabalık bir ekibin çalıştığı alanda, çadır hastane, sağlık noktası,  mescit, mobil tuvalet ve şadırvan ile onlarca su dağıtım noktası yer alıyor. 


CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN MİTİNG ALANINDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla Yenikapı'daki "Milyonlarca Nefes, Teröre Karşı Tek Ses" mitingi başladı.

Başbakan Davutoğlu'nun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da helikopterle Sivil Dayanışma Platformu'nun düzenlediği miting alanına geldi. Erdoğan'ın bulunduğu helikopterin miting alanı üzerinde tur attığı anonsu yapılınca, vatandaşlar Türk bayrakları sallayarak Cumhurbaşkanı'nı selamladı.

Daha sonra helikopterden inen Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, yürüyerek miting alanına girdi.

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, alana gelişinde yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Eşiyle platforma çıkan Erdoğan da vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın protokoldeki yerine geçmesinden sonra İstiklal Marşı okundu.

MİTİNG ALANINDAN NOTLAR

Miting için öğle saatlerinde alana gelmeye başlayan vatandaşlar, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Türk Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir" sloganları attı.

Mehter marşlarının çalındığı alanda sık sık tekbirler getirildi.

Erdoğan'ın alana gelmesinden önce AK Parti İstanbul Milletvekili Uğur Işılak'ın şarkı söylediği alanda Fatih Kısaparmak'ın "Er Meydanı", İbrahim Tatlıses'in "Biz Türk'üz Biz Kürt'üz" şarkıları çalındı. İbrahim Sadri ise Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitlerine" şiirini okudu.

Şehit aileleri ve gazilerin yer aldığı protokolde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında şehit savcı Mehmet Selim Kiraz'ın anne ve babası oturdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Davutoğlu'nun boynuna ay-yıldızlı atkı taktığı görüldü.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Yenikapı çevresinde miting için geniş güvenlik önlemi alındı. Alana girişler için 3 arama noktası oluşturuldu. Tek tek aranarak Yenikapı'ya alınacak katılımcıların herhangi bir parti ya da sivil toplum kuruluşunun pankartını taşımasına izin verilmeyecek. Girişlerde katılımcılara dağıtılacak Türk bayrağı ve şapkalarla tüm alan kırmızı beyaz olacak.

ELDİVENLERLE ARADILAR

Vatandaşlar polis noktalarında üst araması yapılarak alana alındı. Kontrol noktalarındaki polisler eldiven takarak üst araması yaptı.

ARAMA NOKTALARINDA POLİS KAMERALARI

Üst aramaları yapılırken çok sayıda polis kamerasının miting alanına girenleri tek tek kaydetmesi dikkat çekti. Mitinge gelenlere görevliler Türk bayrakları dağıttı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Bu arada miting alanının çevresinde çevik kuvvet ve sivil polislerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık korumalarının da önlem aldığı görüldü. Polis helikopteri alan üzerinde keşif uçuşu yaparken; miting alanını değişik noktalarında çok sayıda ambulans da tedbir amaçlı hazır bekletildi.