Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuştu. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Sayın Münir Özkul kimi zaman fakir ama gururlu bir aile babası. Kimi zaman vefakar ve cefakar öğretmen olarak hafızalarımızdaki mümtaz yerini daima muhafaza edecektir. Bizleri zaman oldu çok güldürdü, zaman oldu ağlattı. Kendisine Allah'tan şifa diliyorum.
Sayın Rasim Özdenören ülkemizin en önemli edebiyatçılarından biridir. Bir neslin değil, nesillerin ağabeyidir. Benim de ağabeyimdir. Sayın Özdenören Mavera dergisinin çıkış gerekçesini ifade ederken, "Tarihte hiçbir uygarlık düşünce söze, söz de eyleme dönmeden varolma ortamına kavuşamamıştır" diyordu. Tek başına bu cümlenin dahi onun edebiyat ile birlikte bir bütün olarak hayata bakışını yansıttığına inanıyorum.
Sayın Orhan Gencebay bir dönem çok avami olarak gösterilen bir müzik türünün en özgün, en verimli, en kıymetli temsilcisidir. Sayın Gencebay'ın müziği köklerini bu coğrafyadan alan, aynı zamanda insanımızın günlük hayattaki sevdalarını, isyanlarını konu edinen bir özelliğe sahiptir. Onun sevdasını da, isyanını da doğru anlamayanlara inat milletimiz kendisine sahip çıkmış, sanatını bağrına basmıştır. Milletimizin sıkıntılı dönemlerinde Orhan Gencebay müziğiyle karşılaşmamız olağan bir durumdu.
Sayın Mehmet Genç, "İnsanlık medeniyetinin son büyük sentezi dediği Osmanlı"ya en vakıf tarihçilerinden biri olarak bunların başında geliyor. İlmi ciddiye alan, tercihini güncelden değil kalıcı olandan yana kullanan ve bu duruşunu yarım asırdır devam ettiren Mehmet Genç Hocamızı ülkemizin sahip olduğu en önemli değerlerden görüyorum.