Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başika kampındaki Türk askerlerinin, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin 2014’teki talebi üzerine gittiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Al Jazeera’nin Arapça kanalına verdiği röportajda, Başika kampındaki Türk askerleriyle ilgili Irak’la yaşanan gerginliğe değindi. DAEŞ’in Musul’a girerek Irak’ın kuzeyinde yayılmaya başladığını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi: “Haydar İbadi 2014’te Türkiye’yi ziyaretinde, bizden, kendilerinin eğitim amaçlı talepleri oldu. Bunun üzerine Başika’da bir kamp kurduk. Bunların hepsinden bilgileri var, haberleri var. Şimdi adama sormazlar mı? O Başika kampı kurulduğu zaman siz neredeydiniz? O günden bugüne hiç sesiniz çıkmadı, şimdi bölgedeki gelişmeler üzerine böyle bir adım atıyorsunuz. Biz Başika kampını güçlendirmek üzere buradaki eğitim ekiplerimizi daha da artırmış olduk. Bunlar muharip güç olarak değil daha çok eğitici güç olarak oradalar.” 
MEZHEPÇİLİK YAPIYORLAR
 İran ve Irak hükümetlerini de, Suriye ve Irak’ta mezhepçi politikalar yürütmekle suçlayan Erdoğan şunları kaydetti: “Bugün biz tam manasıyla mezhepçiliğin karşısında olan bir ülkeyiz. Burada mezhepçiliği yapanlar bellidir. Kimdir? İran’dır. Irak’tır. Irak şu anda mezhepçilik başlığında İran ile maalesef iş birliği halindedir. Bu iş birliği aynen Suriye’de de devam ediyor. Suriye’deki sıkıntının altında ne yatıyor? Yine mezhepçilik yatıyor. Şu anda burada bu adım atılırken buradaki Sünnilerin durumu ne olacak? Sünni Araplar var, Sünni Türkmenler var, aynı şekilde Sünni Kürtler var. Bütün bunların bir eğit-donatla kendilerini koruma içgüdüsüne ihtiyacı var. Burada atılan adımların hepsi buna yöneliktir. Uzun bir süredir, özellikle Kuzey Irak’taki yönetim birçok haklarını kaybetmiş durumda. Bunların haklarının verilmesi lazım. Bölgede yaşayan Araplar yine birçok haklarını kaybetmiş durumdalar. Adil bir yönetim anlayışını göremiyoruz şu an Irak’ta. Bundan dolayı da halkın ciddi bir kısmı endişe içinde.”
REKTÖRLERLE BULUŞTU
 Erdoğan, son dönemde PKK’nın terör eylemlerini artırdığı Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’ndeki üniversitelerin rektörleri ile bir araya gelerek, destek mesajı verdi. Rektörlerin sıkıntılarını dinleyen Erdoğan, “Yaşanan bu sıkıntılar geçici. Türkiye’nin önünde önemli fırsatlar var. Bölge üniversitelerine her türlü desteği vereceğiz” dedi.