Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Özgecan Aslan'ın katili Suphi Altındöken'in cezaevinde silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili konuştu. Ankara'da, ''Türk Hukuk Sisteminde Aile Çocuk Kadın Çalıştayı"nın açılışına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bozdağ, Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesine ilişkin davada ağırlaştırmış müebbet hapis cezasına çarptırılan hükümlülerden Ahmet Suphi Altındöken'in Adana'daki cezaevinde silahlı saldırıda ölmesi, babası Necmettin Altındöken'in yaralanmasıyla ilgili sorular üzerine, F tipi cezaevlerinin en yüksek güvenlikli cezaevleri olduğunu söyledi. Bu cezaevlerine, dışarıdan herhangi birinin, orada görev yapanlardan destek almadan, silah veya başka bir şey sokmasının imkansız olduğunu vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Gerçekten çok ciddi güvenlik tedbirleri var. Çok ciddi orada çalışmalar var. Bütün bunları herhangi birinin aşabilme imkanı yok. Bu bizim değerlendirmelerimize göre, içeride görev yapan bir infaz koruma memurundan veya diğer bir çalışandan ancak destek alarak yapılabilecek bir çalışma olduğunu değerlendiriyoruz. Bir adalet müfettişini, iki ceza ve tevkifevleri kontrolörünü olayın olduğu gün tetkik etmek ve gerekli incelemeleri yapıp, rapora bağlamak üzere mahalline gönderdik. Ayrıca Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da bu konuda bir adli soruşturma başlattı. Soruşturma bütün detaylarıyla şu anda sürüyor. Elde edilen ilk bilgilere göre, silahın içeriye oradaki bir görevli tarafından sokulduğuna dair bulgulara rastlandı, şu anda gözaltına alındı. Dışarıda, içeride ona yardımcı olan başkaları var. Onlarla ilgili de gözaltılar var. Soruşturma devam ediyor. Öte yandan 2 cezaevi müdürü ile 3 görevli de açığa alınmıştır."

"KABUL EDİLEBİLİR BİR DURUM DEĞİLDİR"
Bozdağ, soruşturma bittikten sonra bütün gerçekler ortaya çıkacağını vurgulayarak, "Ama bu kabul edilebilir bir durum değildir. Adalet Bakanı olarak cezaevine silahın içeriden yardım suretiyle sokulabilmiş olmasını savunmak mümkün değil. Bu, gerçekten güvenlik açısından bir zafiyettir. Bu nedenle bu konuda ihmali, kusuru, kastı olan kim varsa onlarla ilgili her türlü adli ve idari tahkikat yapılacak ve gerekli müeyyideler uygulanacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi. (AA)

KATİL ZANLISI ADANA'YA GETİRİLDİ
Tuvalette bulduğunu ileri sürdüğü tabancayı bir gardiyanın başına dayayarak ölüm tehdidiyle hücrelerindeki baba Necmittin Altındöken ve oğlunu koğuşlarında tabancayla vuran katil zanlısı Gültekin Alan, büyük gizlilik içinde Adana Adliyesi’ne getirildi. Alan’a yardım ettiği öne sürülen şüpheliler de sorgulanmak üzerine ayrı ayrı adliyeye getirildi. Şüphelilerin ifadesi olayı sorgulayan Cumhuriyet Savcısı tarafından alınırnken, adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi uygulandı. 

6 KİŞİ SORGULANIYOR
DHA'nın geçtiği habere göre cinayetle ilgili olarak katil zanlısı Gültekin Alan ile aynı koğuşta kalan Adana’da paralel yapı soruşturması kapsamında tutuklanan Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Vekili F. Y., mahkum Hüsamettin B. ve silahı ona götürdüğü ileri sürülen G. B. ile infaz koruma memuru H. A. Ö.'nün gözaltında olduğu öğrenildi. 6’ncı kişinin ise kimliği öğrenilemedi. Tabancanın cezaevine G. B. tarafından sokulmasına yardımcı olduğu iddiasıyla sorgulanan infaz koruma memuru H. A. Ö.'nün sorgusunda olay günü izinli olduğunu ve suçlamayı kabul etmediğini söylediği öğrenildi. Adana Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllar üst düzey görevlerde bulunan ve tutuklanınca ’Ben paralelci olamam, ben ülkücüyüm’ diyen F. Y.'nin de diğer şüpheliler ile birlikte sorgulandığı bildirildi.