AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, 65. Hükümeti oluşturacak yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunmak üzere evinden ayrıldı. Yıldırım saat 10.30'da Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na ulaştı. Yeni kabinenin önümüzdeki dakikalarda açıklanması bekleniyor.

"SİZE LAYIK OLMAYA ÇALIŞACAĞIM"

Binali Yıldırım evinden ayrılırken önce komşularıyla selamlaştı. Yıldırım, balkonda olan bir komşusuna "Size layık olmaya çalışacağım." dedi.

GAZETECİLERLE ŞAKALAŞTI

Gazetecilerle de tek tek tokalaşan Yıldırım, espri yapmayı da ihmal etmedi. Basın mensuplarına "Burada aç susuz beklemenize üzülüyorum." diyen Yıldırım, "Siz çağırın ben gelirim." dedi.Binali Yıldırım Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na sivil plakalı aracıyla geldi.

Yeni kabinenin Erdoğan tarafından onaylamasının ardından, hükümet programı ve güven oylaması takvimi Meclis'te işleyecek.Binali Yıldırım dün yaptığı açıklamada, kabine listesinin hazırlanmakta olduğunu belirtmiş ve Dünya İnsani Zirvesi için İstanbul'da bulunan Erdoğan'ın müsait olduğunda listeyi sunacağını belirtmişti. Binali Yıldırım, Ak Parti 2. Olağanüstü Kongresi'nde bin 405 delegenin oyunu alarak genel başkan seçilmişti.

Başbakan Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a istifasını sunmasının ardından, Erdoğan, 65. Hükümeti kurma görevini Binali Yıldırım'a vermişti. Yıldırım, kabinesinin onaylanmasının ardından, Meclis’te Genel Başkan ve Başbakan sıfatıyla ilk grup toplantısını yapacak, ardından da MYK’yı açıklayacak.

ÇANKAYA'DA DEVİR TESLİM

Binali Yıldırım ile Ahmet Davutoğlu arasındaki devir-teslim AK Parti grup toplantısının ardından Çankaya Köşkü'nde yapılacak.