GİZEM DUMAN

Sene 1999. Güney Afrika'da 90 kilometrelik Comrades Maratonu koşuluyor. Fika Motsoeneng, beklenenin üstünde performans sergileyince yetkililer şüpheye kapılıyor. Gerçek sonra ortaya çıkıyor. Fika'nın ikiz kardeşi Sergio'nun maratonun yarısından itibaren kardeşinin yerine koştuğu anlaşılıyor. Bizim ikiz ünlüler bu hileye başvurmasa da istisnalar hariç başlıktaki gibiler. 

Sarp-Kaya Akkaya
Oyuncu Akkaya kardeşler hem dış görünüş hem karakter olarak çok farklılar. Öyle ki oyuncu olan ablaları Esra Akkaya kardeşleriyle ilgili, "Onlara bir şey danışacaksam, mevzuya göre birini seçerim. Aşk mevzularında Kaya'yla konuşurum. Sarp o konuda fevridir. Mantık yürütülmesi gereken işlerde Sarp'a giderim. Çünkü Sarp daha mantıklıdır" diyor.


Öykü-Ezgi Karayel

'Kuzey Güney'in Cemre'si olarak tanıdığımız Öykü Karayel'in tek yumurta ikizi Ezgi Karayel. Ezgi, Öykü gibi ünlü değil. Marmara Üniversitesi'nde okuyor; kendisinden imza isteyenlere, "Ben Öykü değil, kardeşiyim" dese de kimseyi inandıramıyor.

Şota-Arçil Arveladze
Türk futboluna damga vuran Gürcü kardeşler... 1994-1997 yılları arasında Trabzonspor'da attığı gollerle unutulmayanlar arasına giren Şota, şu an Karadeniz Fırtınası'nın teknik direktörü. Arçil, onun kadar başarılı olamadı. Futbolu bıraktıktan sonra Gürcistan Futbol Federasyonu'nda çeşitli görevlerde bulundu.

Güher-Süher Pekinel
6 yaşından beri piyano çalan Pekinel kardeşler, sadece sahnede değil günlük hayatlarında da aynı uyumu yakalıyorlar. Sevinçleri, kahkahaları, üzüntüleri bile aynı. 

Gökhan-Hakan Özoğuz
Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, aynı grubun gitaristi Hakan'la ikiz kardeş. Birbirlerine çok fazla benzemiyorlar çünkü onlar 4 dakika arayla doğmuş çift yumurta ikizleri. 39 yaşında olan Özoğuz kardeşler, 2004 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etti ve ülkemize dördüncülüğü getirdi.Mary Kate-Ashley Olsen

 Henüz 9 aylıkken setlerle tanışan Olsen kardeşleri herkes "Bizim Ev" dizisiyle tanıdı ve çok sevdi. 1986 doğumlu ABD'li oyuncular, birçok dizi ve filmde rol aldı. Ardından şöhretlerini TV programlarıyla taçlandırdılar. Bir kuralmış gibi, her zaman birlikte rol aldılar.

Scarlett-Hunter Johansson
Yakın bir zamana kadar ünlü oyuncu Scarlett Johansson'ın bir ikizinin olduğu bilinmiyordu. Bir davette fark edildi. Hunter, kardeşinin gölgesinde kalsa da aslında o bir aktör. En son bir televizyon dizisinde rol aldı. 

Sercan-Caner Badur
Öyle Bir Geçer Zaman ki, Güllerin Savaşı dizilerinde oynayan Sercan Badur'un ikizi Caner Badur, kardeşinin aksine oyunculuk değil ticareti seçmiş. Birbirlerine o kadar benziyorlar ki espri olsun diye dizi setine Sercan yerine Caner gittiğinde kimse anlamıyor. 

Barbara-Jenna Bush
Eski ABD Başkanı George W. Bush'un ikiz kızları (1981 doğumlu) Barbara ve Jenna, bir dönemin en çok konuşulan isimlerindendi. Yale Üniversitesi mezunu Barbara, sık sık sosyal sorumluluk projelerinde boy gösteriyor. Jenna ise, yazar ve gazeteci.

KIefer-Rachel Sutherland


Bütün dünya ve Türkiye onu 24 dizisindeki Jack Bauer rolüyle tanıdı. Kiefer Sutherland de ikiz bir kız kardeşe sahip. Cinsiyetleri farklı olsa da birbirlerine o kadar benziyorlar ki ayırt etmek gerçekten çok zor. Rachel, Hollywood için emek veriyor ama daha çok kamera arkasında.