Seçim dönemi "Türkiye partisi olacağız" sloganıyla yüzde 13 oy alarak barajı aşan  HDP'nin  terör destekli söylem ve eylemleri  incelemeye alındı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP hakkında Anayasa'nın 68 ve 69.maddelerinde belirtilen, "Hiçbir siyasi parti suça teşvik edemez" hükmü uyarınca harekete geçti. HDP hakkında resen inceleme başlatan başsavcılık, bu kapsamda basında çıkan haberler, parti hakkındaki şikayetler ile HDP'li bazı parti yöneticiler  hakkında başlatılan soruşturmaları mercek altına alındı.


Deliller incelenecek


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu'nun, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın "Biz sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, bunu savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz", Selahattin Demirtaş'ın,  "Halkımız, siyasi kurumlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir" açıklamaları ile HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın PKK kuryesini Ceylanpınar'a götürdüğü görüntüleri incelemeye aldığı öğrenildi.
Suç tespit edilirse kapatılır


Star Gazetesi'nde yer alan habere göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin faaliyet ve söylemlerine dair incelemenin ardından gerek görürse dava açılması için harekete geçilecek. Anayasa'nın 68. Maddesi'ne göre, siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açacağı dava, Anayasa Mahkemesi'nce kesin karara bağlanıyor.
AK Parti grubunun teklifiyle 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği için siyasi partilerin kapatılmasının tamamen kaldırılması da teklif edilmişti. Bu yönde yapılacak anayasal düzenlemeye CHP, MHP ile BDP de destek vermemişti.
AK Parti'den HDP vekilleri hakkında suç duyurusu


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, "PKK güzellemesi yapan HDP vekilleri hakkında Cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunuyoruz. Sırtını terör örgütlerine dayayanlar, sırtınız çok acıyacak" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdulhamit Gül, HDP ile ilgili sert açıklamalarda bulundu.
 
Gül, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından, şu ifadeleri paylaştı: "Kalleş teröristler bölge halkına hizmet eden ambulansları, sağlık görevlilerini kaçırarak, hastaneleri tarıyorlar. 'Kandilde izmarit yok' diye yazanlar Malazgirt'te binbaşımız şehit edildi, bağlama sesinden duyamadınız mı? Kulaklarınız var ama duymaz sizin. PKK güzellemesi yapan HDP vekilleri hakkında Cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunuyoruz. Milletvekili terör örgütü vekili değildir. Sırtını terör örgütlerine dayayanlar, sırtınız çok acıyacak" 

O İDDİA YALANLANDI

PKK operasyonları sonrasında HDP'nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca inceleme başlatıldığı iddiaları asılsız çıktı.
 
Söz konusu tartışmalar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Kandil siyasetçileri hakkında hemen devreye girmeli, hukuku çalıştırmalıdır" sözleri ile başlamıştı. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün (dün) "Partileri halk açar, halk kapatır. Dokunulmazlık' mı diyorsunuz? 80 milletvekili arkadaşımla birlikte yarın dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için biz kendimiz dilekçe veriyoruz" sözleri ile farklı bir boyuta taşınan tartışma sonrasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP hakkında inceleme başlattığı haberleri Başkent'te yayıldı.
 
Ancak Yargıtay kaynakları bu iddiayı yalanladı. Yargıtay kaynakları, "Biz adli tatildeyiz. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın da aynı şekilde adli tatildedir. Burada herhangi bir savcı yok. Kim başlatacak bu incelemeyi? Bu haber tamamen asılsızdır" açıklamasında bulundu.
 
"PARTİ KAPATMA İŞİ 1 GÜNDE YAPILMAZ"
 
Yargıtay kaynakları, parti kapatma ile ilgili işlemlerin bir günde yapılamayacağını, bunun uzun bir süreç olduğunun altını çizdi. Kaynaklar, "Partinin kapatılması için hazırlanacak dosya zaman isteyen ve hakkında bilgi toplanması gereken bir zaman. Bir günde tamamlanacak işler değil" dedi.
 
SİYASİ PARTİ NASIL KAPATILIR?
 
Siyasi partilerle ilgili kapatma davasını sadece Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı açabiliyor.  Başsavcı, söz konusu siyasi parti ile ilgili inceleme başlatır, bilgi toplar ve iddianame hazırlar. Hazırladığı iddianameyle Anayasa Mahkemesi'nde(AYM) dava açıyor. Tarafları dinleyen Yüksek Mahkeme salt çoğunlukla karar veriyor. AYM, parti ile ilgili 'temelli kapatma' veya 'devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasına' da karar verebilir.