Ağrı Valisi Musa Işın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçimin güven  içinde yapılabilmesi amacıyla gerekli tedbirlerin alındığını söyledi. 
 
Vatandaşların özgür iradeleriyle oy kullanabilmeleri noktasında bir  önceki seçimde yaşanan olumsuzluklara izin verilmeyeceğine dikkati çeken Işın, şunları kaydetti:  "Vatandaşın özgür iradesi ile oy kullanması için gerek muhtarlara  gerekse sandıkta görevli kişilere gerekli uyarılar yapılmıştır. Bir önceki  seçimde toplu oy kullanma, başkalarının yerine oy kullanma ve vatandaşı  yönlendirme gibi durumlardan dolayı Doğubayazıt'ta 24, Patnos ilçesinde ise 31  sandık başkan ve görevlileri hakkında soruşturma açılmıştır. Bu seçimde bunun  tekrarlanmaması için gerekli tedbirler alınmıştır. Ayrıca, terör örgütü PKK ve uzantılarının, vatandaşı hiçbir şekilde  tehdit edememeleri için ekstra tedbirler alınmıştır. Umuyorum ki bu sefer  vatandaşın kendisi oy kullanacak. Onun yerine başkası oy kullanmayacak. Toplu oy  kullanılmayacak. İnşallah 1 Kasım'da hiçbir sıkıntı olmadan vatandaşlarımız,  vatandaşlık görevlerini yerine getireceklerdir." 
  
Kars'ta seçim güvenliği çalışmaları tamamlandı 
 
Kars Valisi Günay Özdemir de seçimin güven içinde yapılabilmesi ve  vatandaşların hür iradelerinin sandığa yansıyabilmesi amacıyla hem şehir  merkezinde hem de ilçeler ve köylerde her türlü güvenlik tedbirinin alındığını  anlattı. Seçimleri gerçekleştirme sorumluluğunun Yüksek Seçim Kuruluna (YSK)  ait olduğunu, kendilerine ise seçimin güvenliğini temin etme görevinin düştüğünü belirten Özdemir, şunları dile getirdi: "Vatandaşımız rahat olsun. Vatandaşlarımız kesinlikle vicdanlarını  dinleyerek oy kullansınlar. O konuda kendilerini herhangi bir şekilde rahatsız  eden olursa, bize ulaşıldığı zaman gereğini daha önce yaptığımız gibi, yine aynı  şekilde yapacağız. (Olumsuzluklara) Kesinlikle müsaade edilmeyecek. Bu konuda,  biz her zaman demokrasinin ve vatandaşımızın güvenliğinin yanındayız."