Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HaberTürk'te katıldığı programda, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.


"AK Parti'nin seçimdeki sonucu, topluma kaygı ve tedirginlik vererek aldığı" iddialarının hatırlatılması üzerine Akdoğan, bu yakıştırmanın doğru olmadığını söyledi. Akdoğan, AK Parti'nin başarısının millete karşı sorumlu tutumundan kaynaklandığını, bunun bir kurgu olmadığını, partinin bu süreci doğru yönettiğini kaydetti.


Seçim sonuçları sonrasında bazı çevrelerin "AK Parti, 7 Haziran'da 'başkanlık' dedi sonuç ortada, 1 Kasım'da demedi, yüzde 50'ye yakın oy aldı. Ancak daha ikinci gününde birdenbire kamuoyuna başkanlık paketiyle çıktı" şeklindeki eleştirilerine ilişkin görüşü sorulan Akdoğan, AK Parti'nin bu konudaki duruşunun belli olduğunu söyledi.


AK Parti'nin seçim beyannamesinde reform, vaat ve projelerin bulunduğunu anımsatan Akdoğan, öncelikle kısa vadede bunları nasıl gerçekleştireceklerinin çalışmasını yaptıklarını anlattı.


"O kendi bağlamında ve takviminde yürüyecek" 
Akdoğan, "yeni anayasaya" ilişkin soru üzerine, "Diğer siyasi partilerle uzlaşı arayışıyla gerçekleşecek bir mesele. Burada bizim kararlılığımız belli. Sayın Başbakanımızın ortaya koyduğu irade belli. O kendi bağlamında ve takviminde yürüyecek" dedi.


"Çözüm Süreci'ne" ilişkin soruya ise Akdoğan, "Öncelikle 'Filmini çekerler' sözü biraz çarpıtılarak, ajite edilerek ve negatif şekilde kullanıldı. Bu 8 Haziran'da bir şahsın yorumuna atfen bana soruldu. Ben de 'Bakın tek başına iktidar bu süreçlerin başarıya ulaşması için önemli. Bu sürecin sahibi biziz, biz ne kadar güçlü olursak bu süreç de bir yere varabilir. Şimdi o konuşanlar, bunu tek başına yapamıyorlar. Onların uzmanlık alanı film çekmek, anca bunun filmini çekerler' dedim. Yoksa 'Bundan sonra bu süreçler yapılamaz, kimse yapamaz' anlamında kullanılan bir cümle değil" cevabını verdi.


Hükümetin sürece yönelik çaba gösterdiğini vurgulayan Akdoğan, örgütün bunu sabote ettiğini bildirdi. 7 Haziran'dan sonra da gerçekleşen terör hadiselerinin meseleyi tamamen başka bir noktaya getirdiğini belirten Akdoğan, şöyle devam etti: 


"Çünkü örgüt, 'Çözüm mözüm bunlarla uğraşacak halim yok. Ben silahla amacıma ulaşmak istiyorum' dedi. Şu anda devam eden mesele, hükümetin ne yapmak istediğinden ziyade, örgütün girdiği yol ve yapmaya çalıştığı birtakım şeyler. Bunların boşa çıkarılması önem taşıyor. Hepsi akamete uğratıldı. Terörle mücadele bu bağlamda büyük önem taşıyor. 'Milli birlik, kardeşlik süreci' dediğimiz şey bu işin zaten temeli ve ruhu. Bu bir sosyal restorasyon. Türkiye'nin bütünleşmesi, toplumsal kaynaşma, demokratikleşmeyle birlikte toplumsal kesimlerin sorunlarının azaltılması. Bu milli birlik ve kardeşlik sürecidir. Bu bağlamda, biz bundan geri adım atmış değiliz."


"Her güne yeni bir gün gibi bakmak lazım"
Akdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır'da "Doğru, Türkiye'de yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Başkanlık meselesinde de ne diyorsak oradayız" sözlerinin sorulması üzerine, şu değerlendirmelerde bulundu:


 "Seçimlerden sonraki gün, yeni bir temiz sayfa açma günüdür. Bu siyaset kurumu için de bütün siyasetçilerin farklı toplum kesimleriyle ilişkisi açısından da geçerlidir. Bu meseleler sadece iktidarın üzerine yüklenmiş bir sorumluluk değildir. Herkes bunun bir parçasıdır. Negatif bakmamak lazım, her güne yeni bir gün gibi bakmak lazım. Geçmişten elbet ders alacağız, kimin yanlış yaptığını bileceğiz. Ama burada pozitif bakarak yol yürümemiz lazım çünkü önümüzde çok mesele var."