İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Hepimize düşen görev aşkla heyecanla milletimizin emanetine sahip çıkmaktır. Bu emaneti AK Parti ailesi olarak hep birlikte taşıdık taşımaya devam edeceğiz. Yoğun bir çalışma temposu bizi bekliyor. Önümüzdeki dört yılda bütün vaatlerimizi gerçekleştireceğiz. Sivil bir anayasayı gerçeğe dönüştüreceğiz. Huzurunuzda açıkça ilan ediyorum vatandaşlarımızın hukukunu korumak geliştirmek asli görevimiz olacak. Kimsenin hukukunu kimseye çiğnetmeyeceğiz. Vatandaşlarımız ve ülkemizin güvenliğini korurken hukuka bağlı bir hükümet olacağız. Kibir ve gurur nefsimizi rehin alamayacak. Denetime açık şeffaf bir hükümet olacağız.

İnsan onurunu inciten uygulamaların karşısında duracağız. Bu dava sen ben davası değil Türkiye davasıdır. Bütün dünyanın gözleri üzerimizdedir. Bütün insanlığın meselelerini mesele ediniyoruz. Hiç bir ülkenin hudutları çiğnenmesin istiyoruz. AK Parti evrensel bir harekettir.

Davutoğlu: Bir yandan DAEŞ'ten, Bir Yandan Esad rejiminden kurtulmak gerekiyor. Dünyaya sesleniyorum: Gelin Suriye'deki ateşi söndürelim.

TÜRKİYE'NİN HİÇBİR TOPRAKTA GÖZÜ YOKTUR

Angajman kurallarımız Rusya makamlarınca bilindiği halde ikazlımızı dikkate alınmamıştır ve ihlali yapan uçak tehdit olarak algılanıp angajman kuralları uygulanmıştır. Tedbiri almak hakkımız ve milletimize karşı görevimizdir. Olay sonrasında tedbirleri alıyoruz.
Aramızdaki iletişim kanallarımız açıktır ancak ulusal güvenliğimizde saygı esasına dayanmak zorundadır. Türkiye'nin ulusal güvenliği için hava sahasına sahip çıkması en doğal hakkıdır. 

Gerilimi artırmamak tarafların göstermesi gereken bir tutumdur. Türkiye'nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur.

Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı gibi bu kritik dönemde Türkiye'nin ortadoğu tutumunu eleştirmek doğru değildir.

TERÖRLE MÜCADELE KARARLILIKLA DEVAM EDECEK

- Terörle mücadele tüm hızıyla devam edecek. Bu millete hendek kazanları o hendeklere gömeriz.

- Bu topraklarda asırlardır süren kardeşlik kıyamete kadar devam edecek.

- O hendekler kapatılacak. Her terörist oyun bozulacak. Devletimize diz çöktüremeyecekler.

BİZ YAPSAK DİKTATÖRLÜK VAR DENİRDİ

Ankara saldırısında görüntüler sansürsüz yayınlandı. 

Fransızlar ise, Paris saldırısından sonra görüntü yayımladı.
Paris saldırısından sonra gösteriler yasaklandı. Biz yapsak diktatörlük var denirdi.