Bakan Çavuşoğlu, AA'nın sorusu üzerine, dün İdlib şehir merkezinde çok  sayıda sivilin ölümüne neden olan Rus hava saldırılarına ilişkin görüşlerini  yazılı olarak açıkladı. 

 
Açıklamasında, "Rus Hava Kuvvetleri'nin dün (20 Aralık) İdlib şehir  merkezine düzenlediği saldırıyı şiddetle kınıyoruz" ifadesini kullanan Çavuşoğlu,  saldırıda valilik binası, mahkeme binası ve bir okul ile yerleşim birimleri hedef  alındığını, 200'e yakın Suriyelinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda Suriyelinin  yaralandığını vurguladı. 
 
Çavuşoğlu, şunları kaydetti: 
 
"Dünkü saldırıda ölen ve yaralanan Suriyelilerin hepsi sivildi. Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz pazar günü Şam yakınlarında Doğu Guta'da bir  pazar yerine yapılan saldırıda hayatını kaybeden 65 ve yaralanan 120 Suriyelinin  büyük kısmı da sivildi. Bu insanlık adına utanç verici bir durumdur. Rusya, 30  Eylül 2015'te Suriye'ye girdiğinden beri büyük çoğunlukla ılımlı muhalifleri  hedef alıyor. Sivil yerleşim birimleri de artan oranda bu saldırılardan nasibini  alıyor. 
 
Rusya, Suriye'ye DAEŞ'le mücadele kisvesi altında girdi. Rusya bu süre  zarfında 4 bine yakın hava saldırısı düzenledi. Bunların yaklaşık yüzde 91'i  muhalifleri hedef aldı. Muhaliflere saldırılar sonucunda DAEŞ daha da güçlendi.  Rusya'nın derdi DAEŞ değildir. Rusya, Suriye'yi tekrar Esed'e teslim etme  hayalperestliği içindedir ve bu amacına ulaşmak için muhalifler olsun siviller  olsun Suriyelileri öldürmektedir. Rusya'nın operasyonları sonucu ölen sivil  sayısı 600'ün üzerindedir. Bazı kuruluşlar bu rakamın 800 civarında olduğunu  belirtmektedir. Bu sayının 150'den fazlasının çocuk olduğunu tüm dünyanın  bilmesini istiyoruz." 
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) geçen hafta Suriye'ye  ilişkin aldığı siyasi kararın hatırlatıldığı açıklama, şöyle son buldu: 
 
"Bu kararın daha mürekkebi bile kurumadan, Rusya'nın sivilleri  bombalaması, en hafif deyimle samimiyetsizliktir. Uluslararası kamuoyunu kaale  almamaktır. Uluslararası toplum içinde DAEŞ'le mücadelenin bu şekilde  yürütüleceğine inanan herhangi bir ülke olduğunu düşünemiyorum. Rusya'nın  siviller ve ılımlı muhalifleri hedef almaktan bir an önce vazgeçmesi gerekiyor.  Aksi takdirde Suriye ihtilafı daha yıllarca sürecektir. Terör bitmeyecektir.  Rusya artık kendisini ihtilafın bir tarafı haline getirmiş ve Suriye halkını  karşısına almıştır. 
 
Suriyeliler dirayetli bir halktır. Bu şiddetin ve bu baskının  üstesinden şüphesiz geleceklerdir. Biz de bu haklı mücadelelerinde Suriyeli  kardeşlerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz."