65. Hükümet'in Bakanlar Kurulu'nda tek kadın bakan Fatma Betül Sayan Kaya oldu. 1981 doğumlu Kaya, kabinenin en genç bakanı oldu. Yeni Bakan Fatma Betül Sayan Kaya, bugün vatandaşlar tarafından en merak edilen isim oldu. 'Fatma Betül Sayan Kaya' Google'da en çok aranan kelimeler listesine girdi.

İNTERNETTE EN ÇOK ARANANLAR LİSTESİNDE

Fatma Betül Sayan Kaya bugün vatandaşların internette en çok aradığı isimlerden biri oldu. 65. Hükümetin Bakanlar Kurulu açıklandı. Görevi Sema Ramazanoğlu'ndan devralacak olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, kabinenin tek kadın bakanı oldu.

1981 DOĞUMLU BAKAN'IN YAŞI ÇOK MERAK EDİLDİ

Sosyal medyada Fatma Betül Sayan Kaya'nın yaşı herkes tarafından merak edildi. 2 çocuk annesi Fatma Betül Sayan Kaya 1981 doğumlu. Fatma Betül Sayan Kaya, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul seçim ofisinde Tanıtım Medya Sorumlusu olarak görev yapmıştı.

ERDOĞAN'IN DANIŞMANLIĞINI YAPTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2012 yılına kadar Ak Parti Genel Başkan Danışmanı olarak görev yapan Sayan, New York Üniversitesi'nde Biyomedikal Mühendisliği Fakültesi'nden doktora bursu kazandı, meme kanserinin termal görüntülenmesi üzerine çalışmalar yaptı. AK Parti İstanbul İl Teşkilatı'nın Sosyal Medya Yapılanmasını kurdu.

AK PARTİ'DE BİRÇOK GÖREV ALDI

2012 yılındaki kongreyle tekrar İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi ve AK Parti İstanbul Tanıtım Medya'dan sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak atandı. AK Parti İstanbul İl Teşkilatı'nın Sosyal Medya Yapılanmasını kurarak 39 ilçede ekipler oluşturulmasına öncülük etti. İstanbul teşkilatlarında 3 kademe Sosyal medya eğitimlerini başlattı. İstanbul Kültür ve Sanat Politikaları Komisyon Başkanlığı yaptı. 2014 Yerel Seçimleri Seçim Koordinasyon Merkezi Tanıtım Medya Sorumlusu ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul seçim ofisi Tanıtım Medya Sorumlusu olarak görev yaptı. 5. Olağan Kongre ile AK Parti MKYK üyeliğine seçildi. AK Parti AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI OLDU

25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 22 Mayıs 2016 tarihli kongrede AK Parti tarihli kongreden sonra bu görevinden ayrıldı. 65. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı oldu.

Çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr. İlyas Kaya ile evli olan Fatma Betül Sayan Kaya'nın iki çocuğu var. Kaya, çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.

GÜLSE BİRSEL'İN OKUL ARKADAŞI

Hürriyet gazetesi yazarı Gülse Birsel, bugünkü köşesini yeni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya ayırdı. Yazısına "Sayın Bakan Fatma Betül Kaya hemşirem" başlığı atan Gülse Birsel, bakan Kaya'nın da kendisi gibi Beyoğlu Anadolu Lisesi mezunu olduğunu yazdı. Okulun 'İngiliz ekolünden' geldiğinin altını çizen Gülse Birsel, yazısında 'okul ablası' olarak bakandan beklentilerini yazdı.

İşte Gülse Birsel'in bugünkü yazısının detayları:
"YeniAile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya benimle aynı liseden mezun. Ve Beyoğlu Anadolu Lisesi 'nde, İngiliz okulu olduğu yıllardan kalan 'prefect'lik sistemi vardır. Yani büyük sınıflar, küçük sınıflara ablalık yapar, tavsiye verir, bir tür öğretmen asistanı gibi davranır.

Kendisinden yaşça da büyük oldıığum için bir nevi 'okul ablası' olarak, çiçeği burnunda bakana "Kız kardeşim" diye hitap edip kendisinden beklentilerimi sıralamakta sakınca görmüyorum.

Sevgili kız kardeşim, okuldaşım!

Malumunuz, mezun olduğumuz okulun Beyoğlu'ndaki küçük, bahçesiz ama tarihi binasında okuyan genç kızlardan nice işkadınları, bilim insanları, girişimciler, sanatçılar çıkmıştır.

Okulun girişinde amblemi olan menekşenin yanında ne yazar bilirsiniz:

"Post Tenebras Lux" yani "Karanlıktan Aydınlığa"

Ülkemizin kadınları ise oldukça karanlık günler yaşıyor. Kadına karşı şiddet zirvede. 15-29 yaş aralığında çalışmayan ve okumayan genç kızların sayısında yükselme var. Kadınlar eve kapatılıyor. OECD ülkeleri arasında bu berbat sıralamada birinciyiz!

Cinsiyet eşitliği konusunda ise 145 ülkenin içinde 130'ncu sıradayız!

... 

Bizim okul iyi Shakespeare öğretir, bilirsiniz. Shakespeare'in dediği gibi, "Çok zaman harcadık, şimdi zaman bizi harcıyor!"

TBMM'nin Aile Bütünlüğünün Korunması Araştırma Komisyonunun aile konusunda önerdikleri ise "Çocukların tecavüzcüleriyle evlendirilmeleri, genç yaşta yapılan evliliklerin özendirilmesi, dayak yiyen kadının her saatte polise başvurmasının engellenmesi, sorun yaşayan evli çiftlere uzmanlar yerine Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan görevlilerin danışman olarak verilmesi" vs.

Sevgili okuldaşım, kız kardeşim! Bu ülkenin kadınlarının en az yansı son yıllarda memleketin gittiği istikametten çok ama çok tedirgin!

....

Belki siz, sevgili kardeşün, bizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için büyük katkılar sağlarsınız...

Tebrikler ve kolay gelsin.

FATMA BETÜL SAYAN KAYA KİMDİR?

Fatma Betül Sayan Kaya Elektrik-Elektronik Mühendisi. İstanbul, Fatih'te hukukçu bir ailenin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Fatih İlkokulu'nda okuduktan sonra Beyoğlu Anadolu Lisesi'ni (English High School) birincilikle bitirdi. Üniversite sınavlarında derece yaparak Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde burslu olarak okudu, şeref derecesiyle mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mezun oldu.

İstanbul'da proje mühendisi olarak bir süre çalıştıktan sonra Amerika'nın en iyi üniversitelerinden biri olan New York Üniversitesi'nde lisansüstü çalışmalar yaptı.

2009 yılındaki 5.Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan'la 2012 yılına kadar AK Parti Genel Başkan Danışmanı olarak çalıştı.