ÖMER TEMUR

Samsung'un katlanır ekranlı bir cihazın patentini aldıktan sonra prototipi ortaya çıkan Project Valley, kesin olmayan bilgilere göre ocak ayında CES Fuarı'nda boy gösterebilir. 

Project Valley'in 2016 yılı içerisinde de satışa sunulması bekleniyor. Analistler de 2016 yılı için katlanabilir ekran teknolojisine artık hazır olunduğunu belirtiyor.

3D YAZICIDAN YENİ ÇIKTI

New Balance,  3D yazıcı ile ürettiği ilk koşu ayakkabısını CES'te tanıtacak. Ara tabanı 3D printer ile üretilen ayakkabının yapımında, yeni geliştirilen kauçuk esaslı elastomerik toz ve yırtılmalara dayanıklı DuraForm Flex malzeme kullanıldığı belirtiliyor.

ADİDAS’TAN AKILLI TOP
Adidas’ın ürettiği meşin top, üzerindeki kamera ve algılayıcılarla bir şutun kilometrede ne kadar hızla çekildiği gibi bilgileri ilgililerine verecek ve futbol maçlarını izlemek artık daha zevkli bir hâl alacak. 

10 TERRABAYTLIK SSD

Micron ve Intel iş birliğince 10 terrabayt‘lık SSD kartlar 2016 ilk Fuara CES 2016’da yerini alacak. Yeni SSD’ler CES 2016 itibariyle Samsung, Dell, Toshiba‘dan dizüstü ve konseptler görmeye başlayacağız. 

“Böcek” tarihe karışıyor
Türk bilim adamları yasa dışı ortam dinleme, görüntü aktarımı ve dudak okumayı engelleyen ürün geliştirdi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) laboratuvarında nanoteknolojiyle geliştirilen "anti casus" sistemi camlara uygulandığı zaman cihazların birbiriyle etkileşimini engelliyor. YYÜ Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz, ürünün şeffaf ve istenildiği zaman bir perde gibi kapanabildiğini belirterek, "Ayrıca, makam araçlarının arka camlarında da kurşun geçirmez camlarla da kullanabilirsiniz. Buna benzer sistemler piyasada sadece mat ve şeffaf olarak kullanılıyor. Bizim ise camlar içindeki nano partiküller halinde metal iyonları var. Bunlar da faraday kafesi (elektriksel iletken metalle kaplanmış veya iletkenlerle ağ biçiminde örülmüş, içteki hacmi dışarıdaki elektriksel alanlardan koruyan muhafaza) oluşturur. Bu kafesle içeride varsa dahi bir sinyali dışarı çıkaramazsınız" diye konuştu.