Mardin'in Midyat ilçesinde terör örgütü PKK'nın saldırısı sonucu şehit düşen Jandarma Komando Er Barış Akkabak'ın babası Cevdet Erdem bir hukuk bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, oğlu Barış'ı cami avlusuna bıraktığı ve hiç ilgilenmediği yönündeki iddiaların asılsız olduğunu iddia etti. 
Mardin'in Midyat ilçesinde 1 Ağustos'ta şehit düşen 20 yaşındaki Jandarma Komando Er Barış Akkabak'ı, 2003 yılında annesi Kadriye Akkabak'ın kanser nedeniyle vefat etmesinin ardından dedesi Ramazan Akkabak kendi nüfusuna almış ve büyütmüştü. Baba Cevdet Erdem'in üç çocuğunu terk ettiği iddia edilirken, 4 yaşındaki Barış'ın dedesi tarafından bakıldığı, kardeşleri 1 buçuk yaşındaki Ferhat ve 6 aylık Onur'un ise çocuk esirgeme yurduna verildiği iddia edilmişti. 
2 Ağustos'ta Antalya'nın Serik ilçesi Gebiz Mahallesi'nde toprağa verilen Barış Akkabak'ın babası Cevdet Erdem, 18 gün sonra bir hukuk bürosu aracılığıyla açıklama yaptı. Eşinden ayrıldıktan sonra çocuklarını cami avlusuna bıraktığı iddialarıyla ilgili yazılı açıklama yapan Erdem, "Oğlum Jandarma Komando Er Barış'ın Mardin'in Midyat ilçesinde mayınlı saldırı sonucu şehit olması akabinde basında yer alan talihsiz ve son derece yıpratıcı haberlerdeki bilgi kirliliğini gidermek için amacıyla açıklama gereği doğmuştur" dedi. 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensubu, kahraman bir asker olan oğlunun vatani görevi sırasında bölü terör örgütünün kurduğu hain saldırıda şehit düştüğünü belirten Cevdet Erdem, "Oğlum Barış'ı cami avlusuna bıraktığım ve onunla hiç ilgilenmediğimi şeklindeki asılsız iddialar ve iftiralar kişilik haklarımı zedelemekte, kamuoyunda 'vicdansız baba' olduğum algısı oluşturulmaya çalışılmakta. Geçmiş yaşantımız tek taraflı ve asılsız iddialara dayalı olarak değerlendirilmekte, yaşadığım derin acıya en azından saygı duyulmasını beklerken bir de bu şekilde hakaretlere uğramak beni kahretmektedir. Hiçbir kimse evladımı bana geri getirmeyecek ve ben oğlumu hayatının baharında toprağa vermenin üzüntüsü ile yaşayacağım. Vatan toprağı uğruna hayatını feda eden şehit oğlum üzerinden beni karalayan ve iftirada bulunanlar hakkında yasal yollara başvuracağım" ifadelerini kulandı.