Osman SAĞIRLI-MEKKE

Dilleri ve renkleri farklı milyonlarca hacı adayının aynı anda buluştukları tek nokta Arafat meydanı. İnanılmaz mahşerî bir kalabalığın toplandığı, hacı adaylarının hayatındaki en önemli 24 saati oluşturan Arafat'ın her santimine bir ayak basıyor.
ünyanın dört bir yanından gelen hacı adayları, haccın en önemli bölümü olan Arafat Vakfesi için Arafat'a doğru yola çıktı. Aralarında yaklaşık 65 bin Türk hacı adayının da olduğu mü'minler bembeyaz ihramlarıyla Mekke'nin caddelerini doldurdu. Hacı adayları haccın en önemli bölümü için dün Arafat'a çıkmaya başladı. İntikaller ise renkli görüntülere sahne oldu. “Lebbeyk Allahümme Lebbeyk” ve “Allahü Ekber Allahü Ekber La İlahe İllallahü vallahü ekber Allahü Ekber velillahilhamd” şeklinde telbiye ve teşrik tekbirlerini yüksek sesle tekrarlayan hacı adayları buldukları her araçla Arafat meydanına koştu. Bayramın ilk üç gününü de Mina'da geçirecek olan 1 milyon civarındaki Şafii hacı adayı, önceki geceden itibaren Mina'ya doğru yürüyüşe geçti. Peygamber Efendimizin yürüdüğü yolları takip ederek Mina'ya ulaşan Şafii hacı adayları geceyi Mina'da geçirdikten sonra bu sabah tekrar yürüyerek Arafat'a ulaştı. Gece boyu devam eden intikallerle 3 milyon hacı adayının tamamı Arafat meydanında bir araya geldi.
İLK ZİYARET CEBEL-Ü RAHME
Sabahın erken saatlerinden itibaren Arafat'ta, Hazreti Adem ile Hazreti Havva validemizin ilk buluştukları nokta olarak bilinen Cebel-ü Rahme tepesine çıkan hacı adayları, burada günahlarından af olunması için bol bol dua ediyor. Bugün Arafat'ta öğle ve ikindi namazlarını eda edecek olan hacı adayları Arafat vakfesine duracak, gün batımından itibaren de Arafat'tan çıkıp Müzdelife'ye doğru hareket edecek. Müzdelife'de bayramın üçüncü gününe kadar devam edecek şeytan taşlama ibadeti için 70 taş toplayacak ve şeytan taşlamak üzere Mina'ya varacaklar. Bu arada Arafat'ta bulunan Mescid-i Nemire Camisi de Arafat için hazırlandı. Hacı adaylarının bir bölümünün de öğle ve ikindi namazlarını kılacağı cami de aynı zamanda Arafat hutbesi de okunacak. Abbasiler döneminde yapılan cami, birçok defa elden geçirilerek günümüze kadar geldi. Son gelişmelerden sonra caminin kıble bölümünün Arafat sınırlarının dışında, arka bölümünün de Arafat sınırlarının içinde kaldığını belirten Diyanet yetkilileri Türk hacı adaylarını caminin ön tarafına geçerek cezaya düşmemeleri konusunda sık sık uyarma ihtiyacı hissetti.
İLK GÜN 7 TAŞ
Mina'dan Müzdelife'ye geçen hacı adayları Akşam ve yatsıyı Cem-i takdim yaptıktan sonra Vakfeye duracak. Hacı adayları Müzdelife'den sonra Hazreti İbrahim'in oğlu Hazreti İsmail'i kurban etmek için götürdüğü sırada şeytanın görüldüğü Mina bölgesine yürüyecek. Arafat, Müzdelife ve Mina bölgeleri arasında herhangi tabii bir sınır yok. Mina'da hacı adayları ülkelerine göre kafileler halinde şeytan taşlayacak. İlk gün Akabe adı verilen büyük şeytana 7 taş atacak Mekke'ye dönen hacı adaylarından kurbanını kesenler, taşını attıktan ve tıraşını olduktan sonra ihramdan çıkacak. Halk arasında “taş-baş-tıraş” diye özetlenen vazifeleri yaptıktan sonra ziyaret tavafını ve sa'yini bitirenler hac ibadetini tamamlamış olacak.