İlçedeki yat limanında bağlı bulunan "Özder Kaptan" isimli tekneye gelen sahipleri, teknenin içinde Akdeniz fokunun yattığını görünce durumu yetkililere bildirdi. Limana gelen Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Severler Derneği (EKODOSD), AKUT ve Su Altı Araştırmaları Derneği ile Akdeniz Foku Araştırma Kurumu yetkilileri teknede incelemede bulundu. Foku gören ilçe sakinleri de cep telefonlarıyla fotoğrafını çekti. Yetkililerin incelemesinin ardında fok, açık denize çıkarılarak, yuvalandığı bölgeye salındı. EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, AA muhabirine yaptığı açıklamada bölgede 3 fok olduğunu tahmin ettiklerini, fokun tekneye nasıl ve neden çıktığının belli olmadığını söyledi.


Sürücü, "Özellikle Kuşadası doğal botanik park dediğimiz alanın altında bunların yuvaları var. bugüne kadar hiçbir ilgili kuruma bunu anlatamamıştık. Bugün ortaya çıkan fok Kuşadası'nda bir fok olduğunu ve gerçeği anlatıyor. Kuşadası Setur Marina'nın içerisine gelen fok, bir süre yüzdükten sonra yat limanında bağlı bulunan bir teknenin içerisine çıktı" dedi.

Bölgeye gelerek incelemelerde bulunan Su Altı Araştırmaları Derneği Akdeniz Foku Araştırma Kurumu Ozan Veryeri de özellikle kış döneminde yavru Akdeniz foklarının soğuk hava şartları nedeniyle annelerinden koptuğunu söyledi.


Veryeri, teknedeki fokun 1 yaşından büyük olduğunu belirterek, "Fokun sağlık durumunda bir terslik tespit edilemediği için doğal ortamına salmak üzere harekete geçtik. Biz bu ve buna benzer durumları izleme kararı almış bir derneğiz" diye konuştu.