Adana'da kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar tarafından aranarak dolandırılmaya çalışılan kadın, gerçek polislerin çalışması sayesinde tuzağa düşmekten kurtuldu. Kadının evine giden sivil polisler, dolandırıcıları teknik takibe aldıklarını ve paralarını teslim etmemelerini söyledi. Kapısına gelen sivil polislere inanamayan kadın, güçlükle ikna edildi.

KENDİLERİNİ POLİS OLARAK TANITTILAR
Seyhan ilçesi Sümer Mahallesi'nde meydana gelen olayda, çocuk bakıcılığı yapan 49 yaşındaki Ayten Kaya'nın telefonu çaldı. Kaya telefonunu açtığında karşıdaki kişi kendisinin polis olduğunu söyleyerek, "Sakın korkmayın ben polisim. Bir kişi kimliğinin üzerine sizin fotoğrafınızı yapıştırarak dolandırıcılık yapmış. Biz de bu olayı araştırıyoruz. Sizin dolandırıcılık yapmadığınızı biliyoruz, ancak bu şahıs para ve altın dolandırmış. Şimdi sizin suçsuzluğunuzu kanıtlamak için evinize gelip altın ve paralardan parmak izi alacağız ne kadar altın ve paranız varsa hazırlayın. Bu konuda kocanızın da ifadesini almak için yanına polis arkadaşları gönderdik, şimdi onlar bakkalda." diyerek telekonferans yöntemiyle kadını kocasıyla da telefonda görüştürdü.Korkuya kapılan kadın, çocuklarının okuması için biriktirdiği 3 bin 500 liralık altın ve bin 500 lira parayı alıp evinde polisleri beklemeye başladı.

GERÇEK POLİSLERE İNANMADI

Bu arada, dolandırıcıları teknik olarak takip eden polis hemen kadını aradı. Ancak kadının sürekli telefonu meşgul olduğu için bir türlü ulaşamadı. Polis bu kez hemen kocasını aradı ancak kocasının da telefonu sürekli meşgul olduğu için aile fertlerinden iki kişiye ulaşarak evin adresini istedi.
Sivil polisler Ayten Kaya'nın evine giderek dolandırılmaya çalışıldığını, bu nedenle kimseye para ve altınlarını vermemesi gerektiğini söyledi. Ancak Kaya, sivil polise inanmayarak şüphelendi. Bunun üzerine polis, resmi elbiseli polisleri çağırarak kimliğini de kadına gösterdi.Sahte polislere dolandırılmaktan gerçek polislerin sayesinde kurtulan Ayten Kaya, çocuklarının eğitim masrafı için evde çocuk bakarak biriktirdiği paraları dolandırıcılara kaptırmasına engel olan polise teşekkür etti.

''KOCAMLA GÖRÜŞÜNCE İNANDIM''
Kaya, bu tür olayları sürekli televizyon ve gazetelerden gördüğünü ancak arayan şahısların sürekli konuşarak ve kendilerine inandırarak kafasını karıştırdığını, kocasıyla da görüşünce inandığını belirterek, "Polisler olmasa yıllardır biriktirdiğimiz paralar gidecekti. Ancak polis geldikten sonra onlar gelseydi onlara para ve altınlarımı vermezdim. Onları buradan döver gönderirdi." dedi.