BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hekimden sorma çekenden sor

Pembe Zamanlar
Halime Gürbüz
Facebook
Tüm hastalara şifa, hasta yakınlarına sabır ve dirayet dileyerek konuya girelim. Son dönemde hayli rahatsızlık atlatmış biri olarak dertliyim. Aaa, siz de mi? Siz de mi ilaç kutusunu hep prospektüs olan tarafından açıyorsunuz? Sinir bozucu evet! Kutuyu açar açmaz ilaca ulaşmak yerine onu görmek, kapıyı açınca çat kapı gelmiş istenmeyen misafir, alacaklıyla burun buruna gelmek gibi… Her defasında bu sefer başaracağım azmiyle kutuya davransam da, sanki prospektüs içeride inadına o tarafa geçiyor gibi… Bir kere de doğru yerden açılsın beah! Bir kere de kolay olsun bir şeyler!.. Bir kere de 'yoksa şans benden yana mı' diyeydim beah! "Ben Osman. Ofsayt Osman! Allah rızası için söyleyin be! Gene mi atamadım golü ha? Bu da mı gol değil be!!?"
Kabul biraz huysuzum çünkü hastayım. Klasik hasta duygusallığı canım, fırkh..., kucağımda da bir torba ilacım…
Hadi şansızız, hadi beceriksiziz; ilaç kutusunu açtık. Bununla yine rastlaştık… Prospektüsü okumak da mesele. TDK, bunlara ilaçların bileşimi, yan etkileri vb. ile nasıl kullanılacağını anlatan bilgileri içeren tanıtma yazısı dese de... Aslında bunlar, bizi iyileştirip mutlu edeceğine inandığımız ilacın, başımıza ne işler açacağını göze çarpmayacak şekilde sunan edebi eserler.
Adını, 'kullanma talimatı' olarak değiştirdiklerinden beri daha anlaşılabilir oldular. Hoş, beyin zonklamasına iyi gelir, kulunç yumuşatır kıvamında halk dili değil ama en azından daha az Latince. Bir okuyorsun, “Hay mübarek her şeye de iyi geliyormuş bee!” diyorsun. Ama 'yan etkileri'ne göz gezdirince “Yahu bu şimdi beni iyileştirecek mi, öldürecek mi?” ikilemine düşüyorsun. Hele de pimpirikliysen psikolojik olarak yan etkileri teek teek yaşamaya başlıyorsun…
Soğuk algınlığı ilacında; kurdeşen, nefes almada güçlük, yüzde, dilde şişlik... Basit bir ağrı kesicide toksik optik nöropati (Ani görme kaybı ile seyreden rahatsızlık)… Bir başkasında ‘nadiren fatal seviyede anaflaktik şok görülebilir” (Küt diye gidebilirsin!) yazıldığını görünce endişeleniyor insan. Doktorun 15 gün kullan dediği ilacın kullanma kılavuzunda "Kesintisiz 10 günden fazla kullanılması, böbreklerde kalıcı hasara yol açabilir!" yazdığını görüp şaşırabiliyorsun zaman zaman.
En güzeli o kısımları okumamak, kafaya takmamak. O yazılanlar, yarın öbür gün "E ben bu ilacı kullandım; şuram şöyle oldu, burama dokundu" diye dava açamayalım diye. Yani hukuki mesuliyeti üzerinden atıyor üretici. Milyon tane yan etki saydıktan sonra, "beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza danışın" da dememiş miydi?
“Doktor ne dediyse o!” diyelim, gerilmeyelim; katlayıp kutuya geri koyalım en iyisi…
E yine olmadı ki! Prospektüsü ilk hâlindeki gibi katlamayı başaran var mıdır ki! Ay iyice hâlsizleştim, sinirlerim bozuldu şekerim… Kat izlerini takip ederek eski hâline getirmek rubik zekâ küpüyle cebelleşmek gibi… Ay ne var? Sanki siz yapabiliyorsunuz di mi?! Gazeteyi okurken bile sayfaları ortasına kafa atarak düzelten siz değildiniz sanki… Ablası, malum sonbahar başladı sıkı giyinin, üşütmeyin! Ben üşüttüm, hepinize yeterim...
 
Ninem diyor ki; 
Başın sağlığı, dünyanın varlığı.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
609907 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/609907.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT