BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Resulullahın müjdesine kavuşan yedi sınıf insan

Haftanın Sohbeti
M. Said Arvas
Facebook
Rabbimiz iki damlayı çok sever... Biri, muharebe meydanlarında akıtılan kan damlası; iki, O'nun aşkıyla dökülen gözyaşı damlası...
 
Kıyamet günü çok sıkıntılı bir gündür!.. Hesaplar görülüyor, amel defterleri dağılıyor. Cehennem gözler önünde, alevleri göklere yükseliyor...
Hesabı iyi çıkmayanlar herkesin gözü önünde ateşe atılıyor ve cayır cayır yanıyor... Korkunç sıkıntılı ve büyük panik yaşanacak bugünde bahtiyar bazı kimseler vardır. Bunlar hiç sıkıntı çekmeyecek, huzur içinde Rabbimizin rahmet gölgesi altında bulunacaklardır... Hadis-i şerifte bildirilen ve müjde verilen bu insanlar yedi sınıftır:
1- Emri altındakilere adil davranan idareci. Bu bir müdür, bir işveren, bir aile reisi olabilir... Sevmek ayrı şeydir. Birisini daha çok seviyor olabiliriz fakat hak hukuk da ayrı şeydir. Herkese hakkını vermeli ve kimseye zulmetmemeliyiz.
2- Genç olmasına rağmen nefis  ve şeytana uymayan, Yaratıcısının emirlerine önem veren, ibadetlerini yapan ve haramlardan sakınanlardır.
Gençlik insan hayatının en kıymetli ve en tehlikeli bölümüdür. Ondan öncesi çocukluk devresidir. İnsanlar bu çağda mükellef bile değildir. Daha sonrası da ihtiyarlık, hastalık zamanıdır. İstese dahi insan, ne dünyasına ne de ahiretine yararlı işleri pek yapamaz.
3- Gönlünü mescitlere bağlayanlar. Mescitler, camiler Beytullahın şubeleridir. Rabbimizin yeryüzünde en sevdiği yerlerdir. Orada meleklerle arkadaş olur, namazlarımızdan da yirmi yedi kat sevap kazanırız.
4- Allah için birbirini seven iki kişi. Hiçbir menfaat düşünmeden, karşılık beklemeden bu sevgiyi elde edenler, bunlar da ebedî saadetin namzetleridir.
5- Makamı, mevkii ve güzelliği yerinde olan bir kadından çirkin bir teklif alan, fakat "Ben Rabbimden korkuyorum" diye onu reddeden insan.
Böyle çirkin bir teklifi reddettiği için Yusuf aleyhisselam dünyada da büyük nimetlere kavuştu, ahiretteki malum. Yaratılmışların en şereflileri olan Peygamberlerden bir tanesidir... Yusuf aleyhisselamın imtihanı çok ağırdı. Ancak buna rağmen Allah korkusu galip geldi ve imtihanı kazandı.
6- Sağ elinin verdiğinden, sol elinin haberi olmayacak kadar gizli sadaka verenler. Böyle sadaka riya olmadığı ve ihlasla verildiği için, sahibini kıyamet gününün sıkıntısından kurtarmaya vesile olacaktır.
7- Yalnız kaldığı zaman Rabbini zikreden ve bu zikir esnasında gözyaşı dökenlerdir... Rabbimiz iki damlayı çok sever; bir, dinini yaymak için muharebe meydanlarında akıtılan kan damlası; iki, O'nun aşkıyla dökülen gözyaşı damlası.
Bu yedi sınıftan biri olmaya çalışmalıyız. Bunun için bütün ömrümüzü buna harcarsak zarar etmeyiz...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616810 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/m-said-arvas/616810.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT