BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Altın fırsat!

Para
Necmettin Batırel
Facebook
ABD reflasyon politikasına geçti. Yani piyasadaki para miktarı enflasyona yol açmayacak şekilde arttırılıyor. Ekonominin içine girdiği toparlanma aşaması reflasyon olarak adlandırılıyor. Bir ekonomide üretimi canlandırmak ve ekonomideki deflasyonist eğilimleri (fiyatların düşüşünü) kırmak için uygulamaya sokulan para ve/veya maliye politikasına reflasyon politikası deniyor. Reflasyon ticaretine göre ABD hükûmeti borç alıp harcama yaparak ekonomiyi destekleyecek ve daha yüksek enflasyonla daha az Merkez Bankası desteği alacak. Bu gelişme üzerine 10 yıllık ABD Hazinesi tahvilleri getirileri Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarak %1,1’e ulaştı. Sanal para Bitcoin 41 bin doları aştı. ABD Başkanlığı kesinleşen Biden, bombayı patlattı. Şu anda 14 milyon muhtaç aileye verilen 600 dolarlık çekleri 2 bin dolara yükselten yeni teşvik paketinin trilyonlarca dolar büyüklüğünde olacağını açıkladı. Bu gelişme üzerine Bitcoin 32 bin dolara inerek görülmemiş düşüş yaşadı.
Altın 2020 yılında ‘show’ yaptı. Yıla 1518 dolardan başladı ağustosta 2075 dolarla tavan yaptı. Korona aşısı uygulamasıyla düşüş trendine girdi. ABD’de reflasyon politikasıyla 1830 dolara düştü. Serbest piyasada dolar/TL’nin 8,54’ten 7,35’e gerilemesiyle birlikte külçe altının gramı da 6 Kasım’da çıktığı 540 TL’den 440 TL’ye geriledi. 2 ayda fiyat 100 TL; %18,5 değer kaybetti.
Peki bu düşüş devam edecek mi? Daha önce altın alanlar ne yapmalı? Covid salgını bütün şiddetiyle devam ediyor. Aşı uygulamaları yavaş seyrediyor. Başkanlık seçimleri sonrası ortaya çıkan "Trumpizm" ABD’yi ikiye böldü. Çin ile ticaret savaşları devam ediyor. Biden başkanlığı çok sıkıntılı bir dönemde devralıyor. 320 milyonluk Amerika’yı Covid’den kurtarmak yıllar alacak. Merkez Bankaları rekor seviyelerdeki işsizlik ve borç yükü ile mücadele etmek için para basmaya devam ediyor. 2020 yılında sağlanan teşvikler mali harcamalar ve vergi kesintilerinin toplamı 18,5 trilyon doları buldu. Amerika 20 trilyon dolarlık  borcuna karşılık yılda 6 trilyon dolar faiz ödüyor...
İsviçreli UBS Bank'a göre en iyi 3 koruma aracından biri altın. Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs 12 ay içinde altının 2300 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Fransız BNP Paribas Bank yılın ikinci çeyreğinde altını 2010 dolar olarak görüyor. İngiliz Chartered Bank’a göre ilk çeyrek sonunda ons 2100 dolara ulaşacak. ABD’li Citibank, "6-9 ay sonunda altın 2100 doları aşacak" görüşünde... 
Şimdi gelelim en önemli soruya. Altındaki düşüş teknik mi, gerçek mi? Kesinlikle teknik. Nitekim haftaya yükselişle başladı. Yeni haftada enflasyon rakamları, perakende satışlar, başkan Powell’ın perşembe günü Princeton Üniversitesi Bendheim Finans Merkezi'nin ev sahipliği yaptığı sanal etkinlikte yapacağı konuşma var.
Biden, yeni teşvik paketini 14 Ocak Perşembe günü açıklayacak. Altın bombası patlayacak. 10 yıllık Hazine getirilerinin 1,10 olması FED’i alarma geçirdi. Eğrinin dikleşmesini istiyorlar, ancak tek seferde olmasını istemiyorlar.
Bitcoin'in düşüş trendine girmesi altına yönelişi gündeme getirdi. Mevcut seviyeden yatırımcılara hiç vakit kaybetmeden alım yapın diyorum. Kısa dönemde fiyat yeniden 500 lirayı aşabilir.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
617089 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/necmettin-batirel/617089.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT