BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Evinde huzur istiyorsan işte sana reçete!..

Salim Köklü
Facebook
Evin içi kadına, dışı erkeğe aittir... Herkes birbirinin hukukuna riayet ederse o evde sıkıntı olmaz, huzur olur...
 
Dünyaya milyarlarca insan gelmiş. Bir müddet yaşamışlar. Sonra, ölüp gitmişler. Bunların bazıları zengin imiş, bazıları fakir. Kimi güzel imiş, kimi çirkin. Kimi zalim imiş, kimi mazlum. O hâllerinin de hepsi geçti, unutuldu. Ey insan! İyi düşün! Birkaç sene sonra, sen de, bunlardan biri olacaksın. Şimdi, geçmiş senelerin nasıl bir hayâl oldu ise, o zaman, bütün ömrün, bütün hayatın, çalışmaların, didinmelerin hep hayâl, bir rüya gibi olacak...
Rüya gibi olan bu dünya hayatını iyi değerlendirirsek hem dünyamız hem de ahiretimiz mamur olur. Allahü teâlâya karşı kulluk vazifelerimizi yaptığımız gibi kul haklarına da çok dikkat etmeliyiz. Bilhassa aile içerisinde eşler birbirinin hukukuna çok dikkat etmeli. Birbirini üzecek söz ve davranışlardan, birbirlerini suçlayarak, azarlayarak ve aşağılayarak konuşmaktan ve birbirinin kalbini kırmaktan son derece sakınmalılar.
İslam âlimlerinden büyük bir zat şöyle buyurur:
Aklı olan zevc ve zevce, birbirlerini üzmezler. Hayat arkadaşını üzmek, incitmek, ahmaklık alâmetidir. Zalim, huysuz kimsenin hayat arkadaşı devamlı üzülerek asabı bozulur. Sinir hastası olur. Sinirler bozulunca, çeşitli hastalıklar hâsıl olur. Hayat arkadaşı hasta olan bir eş, mahvolmuştur. Saadeti sona ermiştir. Eşinin hizmetinden, yardımlarından mahrum kalmıştır. Ömrü, onun dertlerini dinlemekle, ona doktor aramakla, ona, alışmamış olduğu hizmetleri yapmakla geçer. Bütün bu felâketlere, bitmeyen sıkıntılara kendi huysuzluğu sebep olmuştur. Dizlerini döğmekte ise de, ne yazık ki, bu pişmanlığının faydası yoktur.
Hikmet ehli bir zat, evdeki huzurun, karı koca arasındaki mutluluğun sırlarını şöyle özetler:
*Eşlerinize bolca iltifat edin. Her işine teşekkür edin. Hiç tenkit yok. Hiç kızmak yok.
*Asla tartışma. Bir problem hâlinde sen haklısın de. Özür dile. Beklenti yok. Yapılan hizmete razı ol. Neşeli ve saygılı ol. Çok şaka ve incitici sözden kaçın.
*Darılmak, küsmek yok. Eşinin sırdaşı ve dert ortağı ol.
*Eşini, çok sevdiğin hocanın evladı kabul et. Öyle davran. İnsan hiç çok sevdiği birinin evladını üzer mi?  
*Dışarıdaki insanları üzmemek için dikkat ediliyor. Evde daha çok dikkat et.
*Üç günlük dünyada işler onun dediği gibi olsa ne olur!..
*Beklenti olmaz, teşekkür bol olursa, hizmet kat kat artar.
*Ölümü unutmayın. Ölümü unutmayan güzel huylu olur, kendi hâliyle uğraşır, başkalarını görmez. Bu da iyi geçinmenin ilacıdır.
*Evin içi kadına, dışı erkeğe aittir. Bir erkek evde ne kadar evin işine karışırsa, o kadar sıkıntı çeker. Herkes birbirinin hukukuna riayet ederse evde sıkıntı olmaz, huzur olur.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
616121 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/salim-koklu/616121.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT