BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Ne? Kırk kişi mi lazım?”

Ünal Bolat
Facebook
Artık dayanamadım ve caminin dışına çıktım. “Gelen giden var mı?” diye gözetlemeye başladım...
 
 
Bitlis’in Tatvan ilçesinin güzel bir köyünce sağlık memuru olarak gittiğimiz gün cumaya denk geldiği için cuma namazını da kılmak üzere camiye girmiştik. Ama bir türlü namaza başlanmıyordu. Hayli bunalıp o yöreyi bilen şoförümüze “ne zaman kılarız?” dediğimce verdiği cevap hiç telaş içermiyordu:
“Biraz sonra kılarız” cevabını aldım.
Yine beklemeye başladık… Aradan biraz daha zaman geçince baktım imamın yerinden kıpırdadığı, namaza falan başladığı yok. Ben yine şoför arkadaşa hâlâ neden namaza başlamadığımızı sorduğumda bana bu defa enteresan bir cevap verdi:
“Aslan Bey imam cuma namazını kıldıracak ama cemaatin 40 kişi olmasını bekliyor, ondan sonra kılacağız” demez mi?
Büyük bir şaşkınlık yaşamaya başladım. Çünkü Hanefi Mezhebinde böyle bir durum yoktu. Yine şoföre döndüm:
“Peki, bu 40 kişi ne zaman tamamlanacak da biz namazı kılacağız?”
O başını salladı ve “Ne zaman tamamlanırsa o zaman” diye cevap verdi.
Artık iyice bunalmıştım. Ayağa kalktım ve bu defa cemaati kendim saymaya başladım.
Tam tamına 39 kişiydi. Böyle olunca bir kişi noksan demekti. Kırk kişi olunca namaza durulacağına göre bu bir kişinin gelmesi beklenecekti. O kişi de kimbilir ne zaman gelecekti? Ya gelmezse biz ne yapacaktık? Mesai saati geçip gidiyordu. Bizi bekleyen bayan sağlık memuru arkadaşlar vardı. Bu beni hayli sıkıntıya sokmuştu.
Yani biz şimdi o meçhul bir kişiyi bekliyorduk.
Artık dayanamadım ve caminin dışına çıktım. “Etraftan gelen giden var mı?” diye gözetlemeye başladım. Caminin hemen yakınında bir kişi çift sürüyor işin bitmesini bekliyordu. Adama seslendim ve işini bitirip camiye gelmesini söyledim. Adam birkaç dakika sonra işini bitirdi ve camiye geldi. Nihayet 40 kişi tamamlanmış ve biz gecikmeli olarak saat 15.00 sıralarında cuma namazını kılabilmiştik.
Kılmıştık diyorum ama açık söylemek gerekirse o işe geç kalma stresi içerisinde nasıl namaz kıldığımı ben de tam olarak anlamış değilim... Camiden çıkar çıkmaz bizi sabırsızlıkla bekleyen bayan arkadaşları da alarak köyden ayrıldık. Bir daha da köy gezilerine mecbur kalmadığım sürece cuma günleri gitmemeye gayret ettim...
            Em. Sağ. Yazar Aslan Torun
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
611762 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/611762.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT