BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Namazı terk etmenin tehlikesi büyük!..

YOLUMUZU AYDINLATANLAR
Vehbi Tülek
Facebook
"Kul ile küfür veya şirk arasında, ancak namazı terk etmek vardır."
 
Alî İbnü'l-Kattân El-Mağribî hazretleri hadis âlimidir. 562'de (m. 1167) Fas’ın Fes şehrinde doğdu. İlk tahsilini tamamladıktan sonra Merakeş'e giderek buradaki âlimlerden hadis öğrenip icazet aldı. Bu sırada çıkan iç karışıklıklardan dolayı Sicilmâse'ye yerleşti ve çok talebe yetiştirdi. 628'de (m. 1231) orada vefat etti. Şu hadis-i şerifleri nakletti:
“Oruç, sâdece yemekten ve içmekten el çekmek değildir. Oruç, boş şeylerden ve kötü sözlerden el çekmektir.”
“Kul ile küfür veya şirk arasında, ancak namazı terk etmek vardır.”
“Büyüklerimize hürmet etmeyen, küçüklerimize merhamet etmeyen, âlimlerimizin hakkını tanımayan bizden değildir.”
“Mirâc’da Rabbimden, benden sonra Ali bin Ebî Tâlib’i halîfe yapmasını istedim. Melekler dedi ki: Yâ Muhammed! Allahü teâlâ dilediğini yapar. Senden sonra halîfe Ebû Bekir’dir.”
“Kavmi, Nûh’u bayılıncaya kadar dövüyorlardı. O ayılınca, (Allahım! Kavmime hidâyet ver (doğru yola ilet). Çünkü onlar bilmiyorlar) derdi.”
“Ölmek üzere olan kimselere Kelime-i tevhîdi, telkin ediniz. Çünkü bu, dile söylemesi kolay gelir, fakat mizanda ağır gelir. Eğer Lâ ilahe illallah bir kefeye, gökler ve yer diğer kefeye konsa idi; Lâ ilahe illallah, gökler ve yerden ağır gelirdi.”
“Bütün çocuklar, Müslümanlığa uygun ve elverişli olarak dünyâya gelir. Bunları, sonra anaları, babaları, Hıristiyân, Yahudi ve dinsiz yapar.”
“Cuma günlerinde bir an vardır ki, müminin o anda ettiği duâ reddolunmaz.”
“Kim cuma günü Kehf sûresini okursa, onun için ayağını bastığı yerden göğe kadar bir nûr fışkırır. Bu nûr, kıyâmet günü onun yolunu aydınlatır. O kişi, iki cuma arasında işlemiş olduğu günahlarından mağfiret olunur. Bu iki cuma arası Deccâl çıksa ona uymaz.”
“Kim her gece Yâsîn-i şerîf sûresini okursa, sanki Kur’ân-ı kerîmi yedi kere okumuş gibi olur.”
“Kim cuma gecesi Yasin ve Saffât sûrelerini okuduktan sonra, Allahü teâlâdan bir dilekte bulunursa, Allahü teâlâ onun dileğini verir.”
“Kim A’râf sûresini okursa, Allahü teâlâ onun ile İblîs arasına bir perde koyar. Kıyâmet günü Âdem aleyhisselâm ona şefaatçi olur.”
“Her kim abdest aldıktan sonra İnnâ enzelnâhü (Kadr sûresini) sûresini bir kere okursa, Hakk teâlâ hazretleri, o kimseyi sıddîklardan yazar, iki kere okursa, şehidlerden yazar. Üç kere okursa, Peygamberlerle haşreder.”
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
615693 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/vehbi-tulek/615693.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT