BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Okuma sevgisi -3-

Yetenekli Kalemler
Facebook
Kitap okuma sevgisinin geliştirilmesinde:
4-Anne babanın yapması gerekenler: Anne-baba evde kitap okumalı ve çocuklar bunu görmelidir. Özel kitap okuma zamanları programlanmalı, ev ortamında çocukların bilgi birikimi önemsenmeli ve desteklenmelidir.
Çocuğun değer verdiği özel günlerinde ona kitap hediye edilmeli, evde her çocuk için mümkünse kendisine ait bir kütüphane hazırlanmalı ve kitap okuması ödüllendirilmelidir.
Anne-baba okuduğu kitaplardan edindikleri güzel bilgi ve değerleri çocukları ile paylaşmalıdır. Çocuğun okuduğu kitabı başkalarına anlatması fırsatı tanınmalıdır.
Günlük gazete, dergi ve süreli yayınlar takip edilerek çocuklarda merak duygusu ve alışkanlığı kazandırılmalıdır.
Kitabevleri ve kitap fuarları gezdirilerek çocukların böyle mekânlara ilgi duymaları sağlanmalıdır. Çocukların harçlıklarından kitaba para vermeleri teşvik edilmelidir.
Okumaları için çocuklara baskı yapılmamalı, bu alışkanlık sevdirilerek kazandırılmalıdır.
Hayatlarını anlamlandırabilen fertler olmaları için, onlara okuyabilecekleri bir ortam hazırlamak ve okuma alışkanlığı kazandırmak, hepimizin görevleri arasındadır.
Unutmayalım ki okumayan büyüklerin çocukları, yarının okumayan büyükleri olacaklardır.
Kitap okuma esnasında beyin aktif olarak çalışır. Bu durumda birçok yürütücü fonksiyon aktif olarak kullanılır. Okumanın sonucu olarak çocukta yoğunlaşma, dikkat, anlama ve anlamlandırma, farkındalık gibi birçok zekâ fonksiyonu olumlu yönde gelişmektedir.
Kitapların sıcacık sevgisinin, yüreklerimizde binbir renk ve kokuda duygu çiçekleri açmasına vesile olmasını temenni ederek, mutluluğun şifrelerini fısıldayan iki vecize ile yazımı bitiriyorum:
“Ben mutluluğu her yerde aradım; fakat elimdeki küçücük bir kitabı okuduğum küçücük bir yer dışında, hiçbir yerde bulamadım.” Thomas Kempis
“Bir adama bir kitap sattığın zaman, ona yalnız yarım kilo kâğıt, mürekkep ve tutkal satmış olmazsın, ona tamamıyla yeni bir hayat satmış olursun... Sevgi, dostluk, mizah ve geceleyin denizde dolaşan gemiler, eğer o kitap gerçekten benim anladığım anlamda bir kitapsa, onun içinde bütün gökler ve yer vardır.” Christopher Morley
              Seyfettin Karamızrak
 
 
ŞİİR
 
      O zaman Türk'üm
 
Türk'üm sana akış,
Bizi kurtaran askerlerimize barış,
Sonsuzluğa kadar def,
Kurtuluş bugün.
 
Yakında Osmanlı
Gözleri kapalı savaştı,
Umutlarını yitirmeden
Kazandılar savaşı.
 
Bekledikleri an geldi.
Aktılar sular seller gibi,
Onlar pes etmedi,
İnandılar kazanacaklarına.
          Erva Nefise Kaya
 
 
15 TEMMUZ KÖPRÜSÜ: Boğaz Köprüsüne askerî bakımdan büyük ihtiyaç duyulmaya başlanmasından dolayı Sultan İkinci Abdülhamid Han "Bosphorus Railroad Company"ye köprü projesi hazırlattı. Fakat tahttan indirilmesi, tasarı hâlinde kalmasına sebep oldu. Cumhuriyet devrinde Boğaz'ın iki tarafından trafiğin fazlalaşması Boğaz Köprüsünün bir an önce yapılması gerektiği fikrine ağırlık kazandırdı. İlk ciddi teşebbüs 1953 yılında yapıldıysa da 1969 yılına kadar bu iş neticelenmedi. 1969 yılında Boğaz Köprüsü inşası "Hochtief-Cleveland" İngiliz-Alman firmasına ihale edildi. Asya ve Avrupa'yı birleştirecek, yüzyıllardır insanlığın hayalini gerçekleştirecek köprünün temeli, 20 Şubat 1970 günü devrin başbakanı Süleyman Demirel tarafından atıldı. Üç seneyi aşkın çalışmalardan sonra 30 Ekim 1973 günü beş yüz bin kişinin katıldığı muhteşem bir törenle açıldı. Bugün köprünün açılışının 46. yıl dönümüdür. Bu büyük eser 39 ay 19 günde bitirilmiş ve çevre yolları dâhil o zamanın parasıyla iki milyar seksen milyon liraya mal olmuştu. 26 Temmuz 2016'da köprünün resmî adı, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında köprüde hayatını kaybeden vatandaşların anısına 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilmiştir...
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
610506 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/yetenekli-kalemler/610506.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT