BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hani İBB’de ihaleler şeffaf olacaktı!

Cem Küçük
Facebook
İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bundan sonra ihalelerin şeffaf olacağını söyledi. Halka açık ve hiçbir şaibeye yer bırakmadan yapılacağını defalarca açıkladı. 
Peki öyle mi? Değil. 17 Aralık 2019’da yapılan 2019/525803 ve 2019/522100 ihale kayıt numaralı asfalt işleri şeffaf değil. Söylenenlere göre İhale Yol Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Seyfullah Demirel ve İsfalt Genel Müdürü Burak Sıralı bu ihaleleri yapıyor. Birçok firma ihaleye girememiş ya da mesela makinesi eksik diye girmesi engellenmiş. 
Nitekim 15 tane firma rekabetin engellendiği gerçekçisiyle idareye itiraz etti ve bir firma Kamu İhale Kurumu’na dilekçe veriyor. Nitekim Kamu İhale Kurumu 41 firma dosya almış olmasına rağmen sadece 7’si katılıyor. Ancak 2 firmanın geçerli teklifi olduğu gerekçesi ile ihaleyi iptal etti.
Kamu İhale Kurumu kararında ihale şartnamesinde yer alan, katılımı ve rekabeti daraltan düzenlemeleri iptal gerekçesi olarak gösterdi. Kararda şöyle dendi: "Plent sayısının artırıldığı ve bu durumun yeterlilik kriteri olarak belirlenmesinin ihaleye katılımı daraltarak rekabeti engelleyecek nitelikte olduğu" ve "asfalt plentinin yüklenicinin kendi malı olması, ancak asfalt plentine ilişkin kapasite raporunu isteklilerin sunmasına ilişkin yapılan çelişkili belirleme de tereddüt oluşturacaktır.” 
Bu arada asfalt plenti ne demek diye sorulabilir: Asfalt plenti, sıcak bitüm ile değişik boyutlarda gruplandırılmış agreganın bir mikserde karıştırılarak serime hazır hâle getirildiği tesistir (Sözcü gazetesi).
Acaba Ekrem Bey bu ihale ile ilgili açıklama yapmak ister mi, yoksa susacak mı?
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
612288 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/612288.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT