BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Batı kapitalizmi çökecek beklentisi

Cem Küçük
Facebook
 
Adaletli bir dünyada yaşamıyoruz. Gelir dağılımındaki adaletsizlik almış başını gitmiş. Dünyanın neredeyse üçte biri temiz su bulamıyor. Açlık, sefalet birçok yerde var. Kişi başı serveti 100 milyar dolar olan da var, günlük 2 dolara çalışmak zorunda kalan da. Böyle bir tablo karşısında insanların bazen umutsuzluğa düşmesi son derece normal.
Covid-19 dolayısıyla tüm dünyada ekonomik darboğaz başladı. Dün sadece Amerika'da 6,6 milyon kişi işsizlik fonuna başvurdu. Japonya'dan Almanya'ya, Kenya'dan Brezilya'ya kadar her ülkenin önünde büyük zorluklar var.
Böyle sıkıntılı anlarda özellikle dünyanın her yerindeki sol cenahta Batı kapitalizmi çökecek söylentileri başlar. Gene öyle oldu. Bugün söylenen sözlerin aynısı 2008'de Amerika'da başlayan finans krizi zamanında da söylenmişti. Ne yazık ki Müslüman dünyadan bazı isimler Batı'nın çökmekte olduğunu fısıldıyorlar. Gerçek elbette böyle değil.
Orta Doğu halkı ve yerküredeki sol cenah sanki bir şey olacak, bir el değecek ve Batı çökecek diye umuyor. Öyle olmadığında da hayal kırıklığın uğruyor. Solcu bir haber sitesi dün şöyle bir haber yaptı: "Sosyalizm iyileştirir! İtalya'da Kübalı doktorların tedavi ettiği her üç hastadan biri iyileşti." Sanırsın Küba refah ve bolluk ülkesi. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri. Hâlbuki o haberi yapan internet sitesi aynı saatlerde Çin'in yardım konvoyunun Küba'ya ulaştığını görmedi bile!.. İnsanların en temel ihtiyaç malzemelerine bile ulaşamadığı bir sistem var Küba'da.
Batı'nın çökmesini beklemek nasıl bir ruh hâlidir anlamam. Batı'nın çok günahı var, doğru ama onu yenmenin yolu ondan daha iyi üretim yapmak, teknolojiyi geliştirmek ve  insanlığa faydalı olmaktan geçer.
Covid-19 için hepimiz aşı bulunsun diye dua ediyoruz. Aşıyı muhtemelen Batılı bir ülke, Amerika ya da İsrailli bilim insanları bulacak. Bir ihtimal Çin. Müslüman bir ülke aşı bulur umudumuz var mı? Sosyalist yönetimler çare üretir diyebiliyor muyuz? Keşke Müslümanlar aşıyı bulsa. İşte o zaman bazı şeyler değişir.
"Bir sabah kalkacağız ve her şey değişecek" diye bir duyguyla yaşanmaz. Dünya gerçekleri ne yazık ki böyle değil. Covid-19'la bazı şeyler değişecek. Nasıl mı? Üç gün önce Corriera Della Sera, İtalya'nın her şeyi sil baştan yapacağını yazdı. Yani sağlık, tarım, ekonomi vb. politikalarında değişikliğe gidip hantal bürokrasilerini değiştirecekler.
7 Nisan'da Çin'in Amerika Büyükelçisi Cui Tiankai New York Times'ta "Cooperation vital for US and China (ABD ve Çin için işbirliği hayati önemli)" başlıklı bir makale yazdı. Amerika olmadan pandemi çözülmez dedi Tiankai ama Amerika'nın da Çin'e ihtiyacı var dedi. Batı'da ekonomiler zora girdiğinde Doğu'nun bundan çok etkileneceğini söyledi. Aslında sistem birbirine bağlı.
Biz Batı çöker mi çökmez mi düşüncesinden ziyade teknolojik hamleyi nasıl yaparız, ekonomimizi nasıl büyütürüz fikrine odaklanmalıyız. Kaldı ki son 18 senede Türkiye birçok şeyi başarabileceğini gösterdi. Diğer Müslüman ülkeler de buna odaklanmalı. Solcular zaten kendi düşüncelerine saplantı derecesinde bağlılar. Yoksa Küba'nın hâli ibretlik ama ders almıyorlar. Amerika'da sosyalist Bernie Sanders bile başkanlık yarışından çekildi...
 
CEM KÜÇÜK'ÜN DİĞER YAZISI İÇİN TIKLAYIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
613081 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/cem-kucuk/613081.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT