2015 KYK yurt başvuru sonuçları açıklandı. Merakla bekleniyordu, kyk yurt sonuçları öğrenmek için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli. KYK SONUÇLARI... 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı üniversite öğrenimi sırasında, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) yurtlarında barınma talebinde bulunan öğrenci adayların başvuru sonuçları açıklandı. KYK sonuçlarını öğrenmek için haberimizdeki linke tıklamanız yeterli. KYK yurt sonuçlarının açıklanmaması nedeniyle öğrenciler kalacak yer konusunda bir adım atamıyor. Üniversitelerin başlamasına az bir süre kala KYK yurt sonuçları belli oldu. 

KYK YURT BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI 

Lisans ve Ön lisans öğrencilerinin devlet yurtlarında ücretsiz ikamet edeceği yurtlar için KYK yurt sonuçları http://kyk.gsb.gov.tr/ adresinden erişime açıldı. Burs ve kredi başvuruları ise, yurt başvuru ve kayıt işlemlerinin sonlanmasının ardından, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun belirleyeceği tarihler arasında yapılacaktır.

KYK'ya bağlı yurtlarda herhangi bir yüksek öğretim kurumunu yeni kazanan ya da öğrenimine devam eden öğrenciler ikamet edebiliyor2015-2016 öğretim yılında Lisans Yerleştirme Sınavına girerek ilk defa herhangi bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve 1. sınıf öğrencileri ile herhangi bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam eden ara sınıf öğrencilerinin KYK yurdu başvuru sonuçları, KYK'nın resmi sitesinde yayınlandı.

KYK yurtlarında kalan öğrenciler yurt ücretlerini düzenli olarak yatırmak zorunda. Herhangi bir usulsüzlük ya da ücret yatmadığı zaman öğrenci, yurttan ihraç ediliyor. KYK Yurt başvuruları esnasında ayrıca depozito ücreti de alınıyor. KYK Yurtücretleri yaz aylarında da yatırılmaya devam ediliyorKYK yurtlarında kalan öğrencilere barınmanın yanı sıra yemek yardımı da yapılıyor. Öğrenciler yemek ücretlerini kendileri öderken devletin kahvaltı ve akşam yemekleri için verdiği maddi destekten de yararlanıyor.

Yurt Başvuruları

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile, ara sınıf ve yurt içi yurt dışı değişim programına katılan öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yüksek öğretim programına yerleştiren öğrenciler ek kontenjan yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından itibaren Özel yetenek sınavı ile yüksek öğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisanüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler, kurum yurtlarında kalıp okulu uzatan artık yıl öğrencileri,

Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde www.kyk.gov.tr adresinden yapacaklardır.Değerlendirme sonuçları; Kurumumuz internet sayfası www.kyk.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Başvuru sonucunda; asil listeden yurda girmeye hak kazanan öğrencilere yurdun adı, asil liste dışında kalan tüm öğrencilere ise yedek sırası verilecektir.


Sonuçlar öğrencinin cep telefonuna gönderilecek

KYK yurt başvuru sonuçları yeni sistemde öğrencilerin cep telefonlarına gönderilecek. Sonuç olumsuz olsa da KYK, üniversite öğrencilerinin cep telefonuna durumu kısa mesajla bildircek. Başvurusu reddedilen öğrencinin yedek listede kaçıncı olduğu da mesajda yer alacak. 

Oda ve yatak numarası bile kısa mesajda olacak

Başvurusu kabul edilen öğrencilerin cep telefonuna gönderilecek mesajda ise oda ve yatak numarasına kadar bilgiler yer yer alacak. Öğrenci kısa mesajla, kalacağı yurdu, oda ve yatak numarasının ne olduğunu, hangi işlemleri yapacağını öğrenecek. 

KYK'ya ödenecek yurt ücreti ve taksit sayısı ile ücretin hangi hesaba yatırılacağı bilgisi de mesajla bildirilecek. 

Yurda gitmeden bütün işlemler online yapılabilecek

Tüm işlemleri merkezden belirleyen sistem, öğrencinin üniversiteyi kazandığı şehre gitmeden işlemlerini internet üzerinden yapmasına da imkan tanıyacak. Örneğin, Balıkesir'de oturan bir öğrence Konya Selçuk Üniversitesi'ni kazandıysa KYK'ya yaptığı yurt başvurusu olumlu sonuçlanırsa kendisine gönderilen mesajda hangi yurda yerleştirildiği, oda numarası ve yatak numarasıyla cep telefonundan bilgilendirilecek. Öğrenci Konya'ya gitmeden yurt kaydını yaptıracak ve ücreti belirtilen hesaba mesajdaki yöntemlerden birini tercih ederek yatıracak. Başka bir anlatımla öğrenci tüm işlemleri online yapabilecek ve üniversite açılmadan Konya'ya gitmesine gerek kalmayacak.