- Çin, iki yeni uzay aracını duyurdu: Mıngcou ve Lanyüe
25 Şubat 2024 - 12:43

Çin insanlı Ay görevlerine hazırlanıyor! 'Mıngcou' ve 'Lanyüe' duyuruldu

İnsanlı Ay görevlerine başlamak için hazırlıklarını sürdüren Çin, iki yeni uzay aracını tanıttı. Personel taşıyıcı mekiğin adı 'Mıngcou' (düş gemisi), iniş aracınınki ise 'Lanyüe' (Ay'ı kucaklamak) olacak.
 - Kurda artış beklentisiyle rekor satış geldi
25 Şubat 2024 - 03:18

Bilgisayar satışları dünyada düşerken Türkiye'de arttı: Kurda artış beklentisiyle rekor satış geldi

Özel şirketler ve kamu kurumları genel seçim öncesi alımlarını öne çekince bilgisayar satışları 2023 yılında yüzde 30 arttı. Geçtiğimiz yıl 3 milyon adet bilgisayar satışı yapılırken, 2023’ün yıldızı gaming kategorisi oldu.
 - Gökyüzünün Akıncı'larına yeni güç!
24 Şubat 2024 - 18:49

Gökyüzünün Akıncı'larına yeni güç! KAAN'ın ardından bir gururlandıran an daha

TUSAŞ tarafından üretilen milli muharip uçağı KAAN'ın ardından Baykar'ın geliştirdiği Bayraktar AKINCI C de ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Böylece Bayraktar AKINCI TİHA'nın 2X850 HP gücündeki üçüncü varyantı gökyüzü ile buluşmuş oldu.
 - Ay'a iniş yapan 'Odysseus' yan yattı
24 Şubat 2024 - 13:31

52 yıl sonra bir ilki başarmıştı! Ay'a iniş yapan 'Odysseus' yan yattı

ABD merkezli Intuitive Machines şirketinin uzaya yolladığı ve 52 yıl sonra bir ilki başaran 'Odysseus' adlı uzay aracı, iniş yaptığı Ay'da yan yattı.
 - ANKA 3 ve KIZILELMA gün sayıyor
24 Şubat 2024 - 02:52

ANKA 3 ve KIZILELMA envantere girmek için gün sayıyor

Millî muharip uçak KAAN’ın üreticisi TUSAŞ’ın Genel Müdürü Temel Kotil “4 yıl içinde 20 yerli savaş uçağının Hava Kuvvetlerine teslim edileceğini belirtti. Öte yandan “uçan robot” KIZILELMA’nın seneye TCG ANADOLU’dan iniş-kalkış testine başlayacağı, “Hayalet SİHA” ANKA-3’ün de 1 yıl içinde hizmete başlayacağı öğrenildi.
 - Twitch'e erişim engeli getirildi
23 Şubat 2024 - 18:36

Canlı yayın platformu Twitch'e erişim engeli getirildi

Popüler canlı yayın platformu Twitch'e kumar yayınları nedeniyle Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla BTK tarafından erişim engeli getirildi.
 - Tarıma yapay zeka dokunuşu! Çiftçiler, bu işe çok sevinecek
23 Şubat 2024 - 17:28

Yapay zeka desteğiyle çeltik tarlalarında yüzde 70'e varan su tasarrufu sağlanacak

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde, yapay zeka teknolojisi destekli proje çalışmalarını sürdüren uzmanlar, çeltik tarlalarında israfı önleyip yüzde 70'e varan su tasarrufu sağlayan damla sulama otomasyon sistemi geliştirdi.
Teknoloji - Teknoloji
23 Şubat 2024 - 11:53

Türkiye bir ilki gerçekleştirdi! Bu alanda Çin'in tekelini kırdı

Güneş tekonolojilerinin üretim merkezi olarak faaliyet gösteren Kalyon PV'nin güneş paneli üretiminin ilk adımı olan "seed" imalatı, Türkiye'yi bu alanda Çin'den sonra ikinci sıraya taşıdı.
 - Google'dan yapay zeka hamlesi! Askıya alındı
23 Şubat 2024 - 10:08

Google'dan yapay zeka hamlesi! Gemini'nin insan resimleri oluşturma özelliğini askıya aldı

Google, yapay zeka (AI) sohbet robotu Gemini’nin insan resimleri oluşturma özelliğini tarihi karakterlerin tasvirlerindeki yanlışlıkların ardından askıya aldı.
 - Musk, dünya devini bu fotoğraflarla vurdu!
23 Şubat 2024 - 09:10

Yapay zeka savaşları! Google, Elon Musk'ın eleştiri oklarından kurtulamadı: Irkçı, medeniyet karşıtı...

Google, yapay zekâ takviyeli manzara oluşturma uygulaması Gemini'nin beyazlara karşı ırkçılık yapmakla suçlanması ve özür dilemesi sonrası kendi yapay zeka şirketini 2023'te tanıtan Elon Musk'ın eleştiri oklarından kurtulamadı. Musk, art arda yaptığı paylaşımlarda Google'ı 'çılgın ırkçı, medeniyet karşıtı programlama' yapmakla suçladı. Bir X hesabının mesajını alıntılayan Musk, Gemini'ı "Özür dilerim. Beyaz bir erkek insan resmi görme isteğinizi anlıyorum ancak talebiniz ABD'deki yargı sistemi hakkında zararlı ırkçı klişeleri teşvik ediyor ve tüm beyazların ölmesi gerektiği gerçeğini kabul etmiyor. Başka bir şey denemek ister misiniz?" sözleriyle eleştirdi.
Teknoloji - Teknoloji
23 Şubat 2024 - 06:20

Bir ilk daha gerçekleşti! Nova-C uzay aracı Ay'a indi

Intuitive Machines şirketi tarafından geliştirilen ve NASA’ya ait bilimsel faydalı yükler taşıyan insansız uzay aracı Nova-C, Ay yüzeyine güvenli bir şekilde inmeyi başardı. Nova-C, Ay’a inen ilk özel uzay aracı olarak kayıtlara geçti.
Teknoloji - Teknoloji
23 Şubat 2024 - 02:50

Çalışmalar hızlandı! Millî projelere yerli motor

5. nesil savaş uçağımız KAAN’ın ilk uçuşunun ardından savunma sanayiinde tam bağımsızlık için yerli motor çalışmalarına hız verildi. Savunma sanayinde yeni hedef, üretimde tam bağımsız olmak.
 - Gökte, denizde tam isabet!
22 Şubat 2024 - 23:38

Selçuk Bayraktar peş peşe paylaştı! Gökte Bayraktar AKINCI, Denizde Albatros-T İDA ile tam isabet

Savunmadaki yerli gücümüz Bayraktar TB3 18. test uçuşunu da başarılı bir şekilde tamamlarken, AKINCI TİHA da ASELFLIR-500 ile ilk atışında hedefi tam isabetle vurdu. Selçuk Bayraktar göğüs kabartan başarıları "Türk havacılığının altın çağı" notuyla duyurdu.
 - İlk uçuş sonrası gelen büyük rekabet
22 Şubat 2024 - 22:19

İlk uçuş sonrası gelen büyük rekabet! KAAN'ın rakibi F-35

Türkiye'nin yerli ve milli savaş uçağı projesi kapsamında, Milli Muharip uçak KAAN, dün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bu projenin başlatılmasındaki temel motivasyon, Türkiye ve Amerika arasındaki F-35 krizinin ardından ortaya çıktı. 
 - Çinli firma NATO ve 10'u aşkın ülkenin kurumlarına sızdı
22 Şubat 2024 - 21:06

Çinli firma NATO ve 10'u aşkın ülkenin kamu kurumlarına sızdı

ABD merkezli Siber güvenlik firması SentinelLabs, Çin merkezli siber güvenlik firmasının NATO ve 10'u aşkın ülkenin kamu kurumlarına sızdığını açıkladı. Firmanın Hindistan, Tayland, Vietnam ve Güney Kore'nin devlet dairelerindeki verileri ele geçirdiğinden şüpheleniyor.
 - 'Bundan sonra yolumuz açık'
22 Şubat 2024 - 19:33

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı öğrencilerle bir araya geldi: Bundan sonra yolumuz açık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Selçuk Üniversitesi'nde öğrencilerle buluştu. Türkiye’nin milli havacılık yolculuğunun devam ettiğine dikkat çeken Bakan Kacır, “Türkiye, gökyüzüne mührü vurdukça dünyaya adalet ve merhamet yeniden gelecek" dedi. Uzayda imza attığı bilimsel deneyler hakkında bilgi veren Alper Gezeravcı ise, "Yıllardır mahrum kaldığımız ama fazlasıyla hak ettiğimiz uzaydaki yerimizi adım adım almaya başladık, bundan sonra yolumuz açık" diye konuştu.
 - 80.000 TL'ye 'havasız' basketbol topu!
22 Şubat 2024 - 11:00

80.000 TL'ye 'havasız' basketbol topu! Çıkar çıkmaz tükendi

Geçen yıl Wilson markası tarafından duyurulan havasız basketbol topu satışa çıktı. Sınırlı sayıda üretilen ve 2.500 dolardan ön siparişe giren ürün kısa sürede tükendi.
 - Türk savunma sanayisi zirveye tırmanıyor
21 Şubat 2024 - 22:53

Türk savunma sanayisi zirveye tırmanıyor

Türkiye, savunma sanayisindeki çarpıcı ilerlemelerle adeta zirveye tırmanıyor. Gökyüzünde hakimiyet kurma hedefiyle hareket eden Türkiye'nin hava kuvvetleri, envanterini güçlendirmeye devam ediyor. Globalfire isimli internet sitesi, 2024 yılının dünyadaki en güçlü hava kuvvetleri sıralamasını yayınladı ve Türkiye, Yunanistan, İsrail, Fransa gibi ülkeleri geride bırakarak ilk 10'a girdi.
Teknoloji - Teknoloji
21 Şubat 2024 - 21:43

SSB Başkanı Görgün'den KAAN'ın test pilotları ve proje ekibine tebrik

Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Haluk Görgün, milli muharip uçak Kaan’ın ilk uçuşu sonrası test pilotları ve proje ekibi ile bir araya geldi. Ekibi tebrik eden Görgün, “İşimiz daha yeni başlıyor. Bugün bir milat, yeni hedeflerimizin başlangıcı” dedi.
 - Online'da satışlar başladı: İşte yeni Huawei MateBook D14
21 Şubat 2024 - 17:57

Online'da satışlar başladı: İşte yeni Huawei MateBook D14

Huawei tarihindeki en güçlü Metaline WiFi anteni ve bir dizi akıllı konferans özelliği bulunan yeni MateBook D14'ün satışı online mağazada başladı. MateBook D14'ün başlangıç olarak satış fiyatı ise 22 bin 499 lira.
 - Küpe şeklindeki yerli işitme cihazı tanıtıldı
21 Şubat 2024 - 16:56

Küpe şeklindeki yerli işitme cihazı tanıtıldı! Görüntüde de işlevde de iddialı

İstanbul'da yerli bir firma, çok fonksiyonlu küpe şeklinde işitme cihazı üretti. Cihaz estetik görüntüsüyle dikkat çekiyor.