- ‘Bu başka pandemi’ deyip uyardı
3 saat 6 dakika önce

Canan Karatay ‘Bu başka pandemi’ deyip uyardı! Hemen avuç içlerinize bakın, işte en büyük belirtisi

“Ülkemizde anemi yani kansızlık o kadar yaygın ki, artık salgın halinde... Virüslerin pandemisi diye kıyametler koptu ama kansızlığın pandemisi daha konuşulmuyor” diyen İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bu önemli problemin belirtilerini sıraladı, kansızlığı gidermek için doğal beslenmenin önemine dikkat çekti.
Sağlık - Sağlık
7 saat 24 dakika önce

Paketlenmiş gıdalardaki tehlike! ‘Vücudumuz plastiklerin saldırısı altında, hastalık olarak geri dönecek’

Hazır yemeklerde kullanılan bazı plastik ambalajlarda ciddi oranda kimyasal madde yer alıyor. Bunlardan en tehlikelisi ve kalıcısının ‘PFAS’ olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Vedat Göral, “Özellikle çocuklar, gençler, hamile kadınlar daha fazla risk altında. Plastik tabaklar kullanılıyor, plastikler maalesef yemeğe geçiyor, biz de afiyetle yiyoruz” dedi ve hazır yemek tüketimi konusunda uyardı.
Sağlık - Sağlık
7 saat 31 dakika önce

Orzaks İlaç Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu: Türkiye takviye gıda pazarı dünya ortalamasının 5 katı hızda büyüyor

Orzaks İlaç Genel Müdürü Yunus Emre Alimoğlu, “Global pazarda büyüme potansiyeli çok yüksek olan takviye gıda ürünlerinde Türkiye’yi üretim üssü haline getirebiliriz. Böylece ithalat azalır, ihracatımız artar. Takviye gıda sektörü, ekonomimizin büyük sorunu olan cari açığın azaltılmasına önemli katkılar sunabilir. Eğer ithalatın önüne geçilecek önlemler alınmazsa her geçen yıl ülkemizden daha büyük miktarda döviz çıkışı gerçekleşecek.” dedi.
 - Yerli alzaymır ilacı üretiliyor
15 saat 48 dakika önce

Denemeler başladı! Yerli alzaymır ilacı üretiliyor

Yerli ilaç firması GEN, dünyada 40 milyon kişiyi etkileyen alzaymır hastalığının tedavisi için start verdi. 69 alzaymır hastası gönüllü olduğu çalışmada denemeler başladı.
Sağlık - Sağlık
22 Şubat 2024 - 17:27

Çocuklarda yüksek ateşe dikkat: Nedeni enfeksiyon olabilir

Çocuklarda yüksek ateş sebebinin idrar yolu enfeksiyonu olabileceğini ifade eden Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İrfan Serdar Arda, anne babaları uyardı. İştahsızlık, halsizlik, kusma ve beslenme isteksizliğiyle başlayan bu durumun nedenlerine değinerek belirtileri ve tedavisi konusunda bilgi verdi.
 - Tıp literatüründe ilginç vaka: Burnundan 150 kurtçuk çıktı
22 Şubat 2024 - 16:57

Tıp literatüründe böylesi görülmedi! Burnundan 150 kurtçuk çıktı, hepsi de canlı

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan ve daha önce kanserden kurtulan bir adamın burnundan larva aşamasında 150 canlı kurtçuk çıkarıldı. Yüz ve burnunda oluşan şişlik nedeniyle hastaneye başvuran hasta, tıp literatürüne girdi.
Sağlık - Sağlık
22 Şubat 2024 - 02:40

Kalp krizi oranları daha düşük, egzersiz kadın kalbine iyi geliyor

ABD’de araştırmacılar, kadınların erkeklere oranla düzenli egzersizden daha fazla fayda gördüğünü ortaya koydu.
Sağlık - Sağlık
22 Şubat 2024 - 02:30

Böbrek taşına karşı çok kahve tüketin!

Türkiye'de diğer ülkelere nazaran böbrek taşı görülme olasığının daha fazla olmasının nedeni olarak yanlış yaşam alışkanlıkları olduğu belirten Prof. Dr. Sinan Zeren Son 'yıllardaki bazı çalışma sonuçları kahvenin de taş oluşumunu engellediği yönündedir' diyerek tavsiyelerde bulundu.
Sağlık - Sağlık
22 Şubat 2024 - 02:20

18 aylık çocuk hâlâ yürüyemiyorsa aile harekete geçmeli

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Hastanesi Çocuk Nöroloğu Prof.Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu 12-18 aylık çocukların yardımsız yürümesi gerektirdiğini söylerken bu aylarda gelişim sağlanamadıysa doktorlara danışılmasını gerektiğini açıkladı.
 - Duymayan çocuklara üzüldü işitmede devrim yaptı!
22 Şubat 2024 - 02:10

Duymayan çocuklara üzüldü işitmede devrim yaptı!

Hayatını işitme teknolojilerini geliştirmeye adayan girişimci Mehmet Emin Ağaç, 5 yıllık AR-GE çalışmasının sonunda doğala en yakın işitme sağlayan cihaz teknolojisini geliştirdi. Şimdi de bu teknolojiye estetik ekleyerek mücevher şeklinde işitme cihazı üretti
Sağlık - Sağlık
21 Şubat 2024 - 15:24

Beyne direkt etki ediyor! Günde 1 tatlı kaşığı bile hafızayı uçuruyor

Uykusuzluk, stres, depresyon, iş ve günlük hayattaki yoğunluk nedeniyle hafıza problemleri ve unutkanlık sıkça yaşanıyor. Ancak herkesin evinde bulunan bir baharat bu soruna tam anlamıyla çare oluyor. Uzmanlara göre günde bir tatlı kaşığı bile etkisini gösteriyor.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 16:41

Yorgunluk belirtisiyle başlıyor, sessizce ilerliyor! Riskli hastalıkların başında

Yorgunluk, mide bulantısı, iştahsızlık, kilo kaybı, karın ağrısı ile zihin karışıklığı ve dalgınlık gibi sorunların karaciğer yağlanmasına işaret edebileceğini vurgulayan Dr. İlksoy İkibiroğlu, bu problemi yaşayanları uyardı, sessiz ilerleyen hastalık için alınacak önlemler konusunda bilgi verdi.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 15:03

Kadınlar düzenli egzersizden erkeklere göre daha fazla yarar görüyor

Bilim insanları, yarısı kadar çaba harcasalar bile kadınların egzersizden sağlık açısından erkeklere göre daha fazla fayda elde ettiğini ortaya koydu. Araştırmacılara göre kadınların karşı cinse oranla az egzersiz yaparak kalplerini daha sağlıklı tutabilmeleri mümkün.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 14:44

Hemen elinizden bırakın: Omurgaya 22 kilo yük bindiriyor

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Doktoru Semiha Ülkü Gül, uzun süreli cep telefonu kullanımının zararlarına dikkat çekti. Her 10 kişiden birinin boyun ve sırt ağrısı şikayetiyle kendisine başvurduğunu söyleyen Gül, telefon kullanırken boynu eğmenin kaslara 22 kilo yük bindirdiğini söyledi.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 13:49

DSÖ direktöründen yeni salgın uyarısı: Her şey olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Kovid-19 salgını sırasında yaşanan pek çok sorunun hala devam ettiğini belirterek, dünyanın yeni bir salgına hazırlıklı olmadığını söyledi.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 12:00

Yüz felci riski soğuk havada artıyor! Uzmanı korunmak önerilere dikkat

Soğuk ve rüzgarlı havalarda yüz felcine karşı uyaran Nöroloji Uzmanı Dr. Ayla Çulha Oktar, bu durumun rüzgarlı ve lodoslu havada daha çok ortaya çıktığını söyledi. Bazı hastalarda kalıcı hasar oluşabildiğinin altını çizen Oktar, önlem olarak “Çok rüzgarlı havalarda belki kulak, ağız, burun çevresini atkı, bere bu tip örtülerle kapatmak iyi olabilir” dedi.
 - ‘Sıcak sıcak’ hastalık sipariş ediyoruz
20 Şubat 2024 - 03:50

Hazır yemekler tehlike saçıyor! ‘Sıcak sıcak’ hastalık sipariş ediyoruz

Yağı, suyu geçirmeyen ısıya dayanıklı kimyasallarla desteklenmiş maddelerden üretilen kaplar, sıcak yemek vadederken hastalık riskini de beraberinde getiriyor.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 03:40

Doç. Dr. Mehmet Fatih Göl: Epilepsi teşhisinde öğretmenin rolü büyük

Kayseri Şehir Hastanesi Klinik Nörofizyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Göl; Absans adı verilen kısa dalma nöbetlerinin ev ortamında fark edilmesi zor. Ancak öğrencilerinin hareketlerini yakından takip eden öğretmenlerimiz fark edebileceğini açıkladı.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 03:30

Migren ağrısı çekenler dikkat glüten hassasiyeti migreni tetikliyor

Prof. Dr. Serdar Ceylaner;glüten hassasiyetinin bazı kişilerde migren ataklarını tetikleyebildiğini açıkladı.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 03:20

Prof. Dr. Kemal Özyurt: 'Sebebi pis olmanız değil, uyuz olduğunuzu saklamayın'

Uyuz hastalığına kapılan hastaların durumlarını söylemekte utandığını söyleyen Prof. Dr. Kemal Özyurt 'Uyuz hastalılarının hijyen ile alakalı bir durum değil, bir bulaşıcı parazit hastalığıdır' diyerek hastalık belirtisi olanları doktorlara başvurmalarını tavsiye etti.
Sağlık - Sağlık
20 Şubat 2024 - 03:10

Kahve ve çaydan sonra bir bardak su ödemi engelliyor

Beslenmede dengesizlik, aşırı tuz tüketimi ve bazı ilaçlar ödem yapıyor. Beslenme ve diyet uzmanı Beyza Erdoğan; ''her kahve sonrası bir bardak su içmeye özen gösterin”