- Zayıf kişiler tansiyon hastası olur mu?
11 saat 19 dakika önce

Zayıf kişiler tansiyon hastası olur mu? Endokrin hipertansiyona dikkat!

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm, ileri yaşlarda ve kilolu kişilerde görülen yüksek tansiyonun zayıflarda ve gençlerde de ortaya çıkabileceği konusunda uyardı.
 - Aşısız çocuklar hastalık bulaştırıyor
11 saat 25 dakika önce

Aşısız çocuklar hastalık bulaştırıyor! Kızamık, difteri ve boğmaca arttı

Çocuk enfeksiyon hekimi Uzm. Dr. Esra Çakmak Taşkın, kızamık, difteri ve boğmaca hastalıklarına karşı uyardı. Taşkın salgının, aşı karşıtlığı gibi sebeplerle artışa geçtiğini söyledi.
 - Sosyal medyada kolesterol tehlikesi
11 saat 32 dakika önce

Sosyal medyada kolesterol tehlikesi! Hasta yanıltılıyor

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cesur, erkeklerin yüzde 78'i kadınların ise yüzde 80'inde görülen kolestrole yönelik dikkat çeken uyarılarda bulundu. Cesur, sosyal medyada yayılan bilgi kirliliği nedeniyle bazı hastaların ilaçlarını almadığını söyledi.
 - Makyaj malzemeleri ergenlerin zekâsını düşürüyor
11 saat 40 dakika önce

Makyaj malzemeleri ergenlerin zekâsını düşürüyor

İlkokula giden küçücük kızların ve erkek çocukların saçlarına rengârenk boyalar yaptırması, ruj gibi karmaşık kimyasal yapısı olan ürünlerin kullanılması toplumda normal karşılanıyor. Ancak bu masum kabullenmede büyük riskler var…
 - Zeytinyağında bekletip yiyin: Öksürüğü anında kesiyor
20 saat önce

Bağı 20 TL’den satılıyor! Zeytinyağında bekletip yiyin: Boğazı yumuşatıyor, öksürüğü hafifletiyor

Aydın’da sabah ezanı sonrasında dağlardan toplanan ve kokusuyla cezbeden zahter kekiği hem lezzetli hem de sağlık için çok faydalı.
 - Hemen kontrol edin! Ölüme götüren hastalığın habercisi
23 saat 54 dakika önce

Hemen kontrol edin! Kulağınızdaki çizgi sinsi hastalığın habercisi

"Frank çizgisi" olarak adlandırılan kulak memesindeki çapraz çizgi, büyük bir tehlikenin habercisi olabilir. Prof. Dr. Kevser Gülcihan Balcı, bu çizginin artan kalp-damar hastalığı riskine işaret edebileceğini söyledi.
 - SMA hastaları için yeni çalışma
20 Nisan 2024 - 16:57

SMA hastaları için yeni çalışma! Daha etkili ve daha ucuz olacak

ABD ve dünyada gen tedavi çalışmalarının öncüsü kabul edilen ve SMA hastalarına yönelik 'Zolgensma' isimli gen tedavisini geliştiren Prof. Dr. James Wilson, SMA hastalığında kullanılacak yeni jenerasyon gen tedavisini anlattı. İlk aşamaları oluşturulan yeni çalışmanın 'Zolgensma'ya nazaran daha etkili, yan etkileri daha az ve daha ucuz olması bekleniyor.
 - Genç yaşlı demiyor… Erkekler risk altında
20 Nisan 2024 - 14:39

Genç yaşlı demiyor… Hareket etmeyen ve kolesterolü yüksek erkekler risk altında!

Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çetin, kalp sağlığı için düzenli doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek, “Tuz tüketimini azaltın, aşırı kilo almamaya dikkat edin, kan şekerinizi ve kolesterolünüzü dengede tutmaya özen gösterin” dedi.
 - Korkutan araştırma: Eksikliği bunamaya neden oluyor
20 Nisan 2024 - 10:44

Korkutan araştırma: Eksikliği bunama riskini artırıyor

İngiltere’de yapılan uzun vadeli bir araştırmaya göre D vitamini eksikliği olanlarda bunama riskinde yüzde 19-25 oranında artış gözlendi. Düzenli olarak D vitamini takviyesi alanlarda ise Alzheimer riskinde yüzde 17 azalma görüldü. D vitaminin önemine dikkat çeken uzmanlar ise sürekli yorgunluk, uyku hali gibi durumlarda doktora başvurulması gerektiğine dikkat çekti.
 - Uzmanlar uyarıyor! Kalıcı makyajda hepatit riski
20 Nisan 2024 - 03:12

Uzmanlar uyarıyor! Kalıcı makyajda hepatit riski

Kalıcı makyaj sonrası çok sayıda yan etkinin ortaya çıkabileceğini söyleyen Prof. Dr. Selda Pelin Kartal, "İğne yoluyla Hepatit B bulaşma riski var. Bakteriyel enfeksiyon ve uçuk virüsüne yol açabiliyor" dedi.
 - Diyabete yapay zekâ kontrolü! Enjeksiyon tarih olacak
20 Nisan 2024 - 02:57

Diyabete yapay zekâ kontrolü! Enjeksiyon tarih olacak

Özel bir yapay zekâ yazılımı sayesinde birbiri ile haberleşen kan şekeri ölçüm cihazı ve insülin pompası, diyabetlilerin ihtiyacı olan insülini vücuda göndererek doğal pankreas görevini görüyor.
 - Çocuklarda vakalar arttı! Cildi soluk ve halsizse…
19 Nisan 2024 - 16:35

Çocuklarda vakalar arttı, kusma atağı ile başlıyor! Cildi soluk ve halsizse…

Çocuklarda ishalin en sık nedeninin virüsler olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nazlı Karakullukçu Çebi, aileleri uyardı. İshalin daha çok mevsim geçişlerinde görüldüğünü belirten Çebi, “Sulu kakaya; ateş, kusma, karın ağrısı ve iştahsızlık da eşlik edebilir. Bakteri ve parazitlerin sebep olduğu ishaller mikrobun bulaştığı yiyecek-içecek veya temas etmiş ellerin ağıza götürülmesi ile bulaşır” dedi.
Sağlık - Sağlık
19 Nisan 2024 - 14:46

Karın ağrısı şikayetiyle doktora gitti, ailesi hayatının şokunu yaşadı

İzmir'de karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye götürülen Elif Öztürk’ün yumurtalığında tümör tespit edildi. 8 yaşındaki çocuk, ameliyatla sağlığına kavuştu.
 - İsviçre'nin 'bor' iddialarına Beypazarı'ndan yeni açıklama
19 Nisan 2024 - 12:57

İsviçre'nin 'bor' iddialarına Beypazarı'ndan yeni açıklama

İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi’nin bor oranını aşırı bulduğu Beypazarı’ndan yeni açıklama geldi. Maden sularının Sağlık Bakanlığı ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından denetlendiğinin belirtildiği açıklamada, "Avrupa Birliği üyesi olmayan İsviçre'de yaşanan bu durum AB ve İsviçre mevzuatının farklılığından kaynaklanmaktadır" denildi.
Sağlık - Sağlık
18 Nisan 2024 - 17:28

Rüzgarlı havaya aldanmayın! Herkeste görülüyor, hayatı da ‘felç’ ediyor

Yüz felcinin yaş aralığı fark etmeksizin birçok kişide görüldüğünü söyleyen Fizyoterapist Berkay Eren, soğuk havanın yüz felcini tetikleyebileceğini söyledi.
Sağlık - Sağlık
18 Nisan 2024 - 13:13

Dikkat, bahar döneminde artıyor! Şiddetli kaşıntınız varsa…

Dermatoloji Uzmanı Dr. Nalan Kükürt, ilkbahar mevsiminde bazı cilt hastalıklarının görülme sıklığının arttığını söyledi. Bu hastalıkları tek tek sıralayan Kükürt, alınacak önlemlerden de bahsetti.
Sağlık - Sağlık
18 Nisan 2024 - 10:09

Gözlerini ovuşturanlar dikkat! Bilmediğiniz bir hasara yol açabilirsiniz

Göz ovuşturmanın bazı göz sağlığı problemlerine neden olabileceğine dikkat çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Murat Yamiç, bu eylemi sık sık yapanları uyardı. Yamiç, göze uygulanan baskının retina hasarına, alerjik reaksiyonlara, göz kuruluğuna ve göz yüzeyinde travmalara yol açabileceğinin altını çizdi.
Sağlık - Sağlık
18 Nisan 2024 - 04:48

Zararsız diye içiliyor! Elektronik sigaralar nikotin bombası

Tiryakilerin zararsız diye içtikleri elektronik sigaralar nikotin ve zararlı kimyasallarla dolu çıktı.
 - Gençlerin kalbini pıhtı vuruyor!
18 Nisan 2024 - 04:38

Gençlerin kalbini pıhtı vuruyor! Virüs enfeksiyonları sebep oldu...

Türk Kalp Vakfının düzenlediği 36. Kalp Haftası’nın açılışına katılan Prof. Dr. Bingür Sönmez, son dönemde birbiri ardına yaşanan genç yaştaki kalp krizlerinin sebebinin kan pıhtılaşması olduğunu söyledi.
Sağlık - Sağlık
18 Nisan 2024 - 04:19

Süt şişiriyorsa laktozdan olabilir! Hassasiyetiniz yaşla birlikte artar

Mide bulantısı, karında tekrarlayan ağrı, şişkinlik ve ishal gibi şikayetleri olanlar bu habere dikkat! Uzman doktor Eyyüp Kenan Özok uyardı, yaşla birlikte artıyor...
 - Bağırsaklardan tüm organlara yayılıyor! Bilmeden yutuyoruz
17 Nisan 2024 - 17:20

Bağırsaklardan tüm organlara yayılıyor! Bilmeden yutuyoruz, işte zararı

Bilim adamları, mikroplastiklerin bağırsaklardan diğer organlara dağıldığını saptadı. Uzmanlar yaptıkları çalışmalarda bu küçük plastik parçalarının sinsice böbrek, karaciğer ve beyne sızdığını söyledi.
Sona Git