Sağlık - Sağlık
02 Aralık 2023 - 17:07
Tatlı krizlerini bastırıyor, şeker ihtiyacını kökten yok ediyor
Gün içinde yediğimiz birçok tatlının içinde rafine şeker bulunuyor. Oysa bu tarifleri doğal tatlandırıcı olarak kullanılan alternatiflerle hazırlamak mümkün.
Sağlık - Sağlık
02 Aralık 2023 - 15:48
Aort anevrizması nedir, Aort anevrizması nasıl anlaşılır? Aort anevrizması belirtileri
Usta sanatçı Can Gürzap’ın hayatını kaybetmesinin ardından hastalığı ve neden öldüğü araştırılıyor. Can Gürzap, Aort anevrizması nedeniyle mi öldü? Aort anevrizması nedir ve nasıl tedavi edilir?
Sağlık - Sağlık
02 Aralık 2023 - 13:26
Karıncalanma şikayetiyle gitti, gerçeği öğrenince hayatı alt üst oldu
Sivas’ın Şarkışla ilçesinde yaşayan Tuncer Demirezen, ayaklarında karıncalanma şikayetiyle başvurduğu hastanede milyonda bir görülen hastalığa yakalandığını öğrendi.
Sağlık - Sağlık
02 Aralık 2023 - 04:33
24 milyon çocuk duymuyor
Dünya Sağlık Örgütünün 2023 yılında yayınladığı işitme sağlığı özel raporu verilerine göre, 24 milyonu çocuk olmak üzere dünyada toplam 430 milyon kişi işitme kaybı yaşıyor.
Sağlık - Sağlık
02 Aralık 2023 - 04:13
HIV 10 yılda 4 kat arttı
Şimdiye kadar 40 milyon kişinin ölümüne yol açan HIV, pandemi gibi yayılıyor. Türkiye’de tespit edilen sayı 36 bin 600. Özellikle 13-18 yaş grubundakiler tehlikede.
Sağlık - Sağlık
01 Aralık 2023 - 17:30
Uyurken kilo verebilirsiniz! 12 etkili yöntemi uzmanı açıkladı
Kilo vermek için uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor. Peki, ya uyku esnasında kilo vermeyi hızlandıran yöntemleri biliyor musunuz? Uyku halinde kilo verilebildiğini belirten Diyetisyen Şilan Alyamaç, yağ yakımını hızlandıran teknikleri sıraladı.
Sağlık - Sağlık
01 Aralık 2023 - 16:15
'Yaşlıdır, unutur' demek yanlış! Hastalık habercisi olabilir
Alzheimer tedavilerinde, ailelerin ertelemesi sebebiyle tanı konulmasında gecikildiğini belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Remzi Yiğiter, “Yaşlıdır, unutur” düşüncesinin yanlış olduğunu dile getirdi.
Sağlık - Sağlık
01 Aralık 2023 - 14:37
Baş ağrınızın nedeni boyundaki iltihaplanmadan kaynaklanabilir
Gerilim tipi baş ağrısı ve migren en yaygın görülen baş ağrısı türleri… Uzmanlar, yaptıkları araştırmayla bu yaygın görülen baş ağrısı türlerinin boyundaki bir iltihaplanmadan kaynaklanabileceğini ortaya koydu.
Sağlık - Sağlık
01 Aralık 2023 - 13:23
Beyinde üretilen ‘yavaş dalgalar’ epilepsiye karşı koruma sağlayabilir
Bir araştırma, genellikle uyku sırasında beyinde oluşan ‘yavaş dalgaların’, epilepsi hastası bireylerde uyanıkken de üretilebildiğini ortaya koydu. Bu dalgaların hastalıkla ilintili beyindeki uyarılmayı önleyebileceği tespit edildi.
Sağlık - Sağlık
01 Aralık 2023 - 11:09
DSÖ'den korkutan rapor! 249 milyon kişide tespit edildi
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2022'de dünya genelinde yaklaşık 249 milyon sıtma vakasının tespit edildiğini açıkladı. Raporda en büyük artışın yaşandığı ülkelere ve alınması gereken önlemlere dikkat çekildi.
Sağlık - Sağlık
30 Kasım 2023 - 18:42
HIV erken tanı ve tedaviyle "yönetilebilir" bir hastalık
HIV Enfeksiyonu Derneği (HIVEND) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bilgül Mete, yapılan çalışmaların; erken tanı ve ömür boyu tedaviyle birlikte HIV ile yaşayan kişilerde yaşam süresinin, HIV ile yaşamayanlarla benzer olduğunu gösterdiğini belirtti.
Sağlık - Sağlık
30 Kasım 2023 - 14:20
19 ilaç şirketlerine soruşturma! Rekabet Kurulu'nun listesinde dev markalar var!
Rekabet Kurulu, aralarında dev markaların da olduğu 19 firma hakkında soruşturma başlattığını duyurdu. Kurulun resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, soruşturma, rekabetin ihlal edilip edilmediğinin belirlenmesi amacıyla başlatıldı. Listede, Abdi İbrahim, AstraZeneca ve Bayer gibi sektörün devleri de bulunuyor.
Sağlık - Sağlık
30 Kasım 2023 - 11:39
İlaç sektörüne yapay zeka hamlesi… Yan etkilere ‘dur’ diyecek
Hastalıkları iyileştirmek amacıyla kullanılan ilaçların bazıları aynı zamanda yan etki de yapıyor. Ancak uzmanlar bu yan etkilerin yapay zeka ile hafifletilebileceğini bildirdi.
Sağlık - Sağlık
30 Kasım 2023 - 02:41
Filmin sonu kötü bitiyor! MR, tomografi kanseri tetikliyor
Gerek hasta gerekse hekim tarafından giderek artan MR, tomografi taleplerinin riskli bir boyuta ulaştığı uyarısını yapan Türk Radyoloji Derneği, aşırı kullanılan radyasyon içeren görüntüleme metotlarının toplumun radyasyon dozunu yükselttiğine, kanser riskini artırdığına dikkat çekiyor!
Sağlık - Sağlık
29 Kasım 2023 - 17:25
Risk arttı! Yatağa düşürüyor… Yakalanmamak için önleminizi alın
Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Sünbül, havaların soğumasıyla insanların kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirdiğini ve üst solunum enfeksiyonları riskinin arttığını söyledi. Sünbül, sorunu yaşayanlar için önerilerini de sunmayı ihmal etmedi.
Sağlık - Sağlık
29 Kasım 2023 - 15:06
Kışın aşırı terleme problemine dikkat! Kanserin habercisi olabilir
Aşırı terlemenin sosyal hayatı ve psikolojiyi olumsuz etkilediğine dair uyarılarda bulunan Dr. Dündar Güngör, "Stres ve kaygı durumlarında fizyolojik terleme yaşanabilir. Ancak soğuk terleme, kalp krizi gibi durumlar, kanser hastalıkları veya kan şekeri düşmesi gibi durumlarda da patolojik terleme meydana gelebilir" dedi.
Sağlık - Sağlık
29 Kasım 2023 - 12:00
Doğal şifa, çöpe atmayın! Ödemi atıyor, böbrekte taş oluşumunu engelliyor
Aktar Koray Özkılıç, biriktirilmeden çöpe atılan kiraz saplarının güçlü bir idrar söktürücü olmanın yanında böbrek taşları ve idrar yolları enfeksiyonunun engellenmesine fayda sağladığını söyledi.
Sağlık - Sağlık
29 Kasım 2023 - 10:55
Tehlike büyük: Çözdürürken dikkat etmezseniz mikroorganizma yayıyor
Gıdaların mevsimsel olarak değişmesi nedeniyle birçok kişi, sofralarında ürün zenginliği olması için derin dondurucularda önceki sezonun ürünlerini saklıyor. Ancak dikkat! Uzmanlar derin dondurucuda saklanan gıdaların da son tüketim tarihi olduğu ve çözdürürken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıyor.
Sağlık - Sağlık
29 Kasım 2023 - 08:50
Dr. Alan Shoemaker'den çarpıcı aşı yorumu
Dr. Alan Shoemaker aşı için ne dedi? Koronavirüs aşısının yan etkileri konusunda tartışmalar devam ederken Amerikalı Doktor ve Yazar Dr. Alan Shoemaker'ın aşı hakkında yaptığı açıklamalar gündeme bomba gibi düştü. Peki Dr. Alan Shoemaker aşı için neler söyledi, kimdir? İşte tüm detaylar.
Sağlık - Sağlık
29 Kasım 2023 - 07:31
Türk doktorlar Batı Afrika’nın ilk organ naklini yaptı
Türk cerrahlar, Türkiye Organ Nakli Vakfının koordinasyonu ve Senegal Sağlık Bakanlığının davetlisi olarak gittikleri Senegal’de Batı Afrika’nın ilk organ naklini gerçekleştirdiler.
Sağlık - Sağlık
28 Kasım 2023 - 17:38
10 hayati tavsiye! Kanser riskini yüzde 70 azaltıyor
İngiltere’de yapılan yeni bir araştırma, kansere yakalanma riskini yüzde 70 oranında azaltabilecek 10 önemli yaşam tarzı önerisini belirledi.